نمودار درختی ایلات و طوایف قوم لر

نمودار ایلات و طوایف قوم لر

ایلات و طوایف قوم لر

نمودار درختی طوایف لر بزرگ و لر کوچک: به طور کلی و خلاصه وار می توان گفت منطقه لر کوچک شامل استانهای لرستان و بخشهایی از استانهای ایلام و همدان را در بر می گرفته. سرزمین لر بزرگ نیز شامل منطقه بختیاری، کهگیلویه، قسمتهایی از خوزستان، بوشهر، الیگودرز در شرق استان لرستان، مناطقی از جنوب استان مرکزی، غرب استان اصفهان و همچنین نواحی مَمَسنی و رستم در استان فارس بوده است.

332 thoughts on “نمودار درختی ایلات و طوایف قوم لر

 1. با سلام و سپاس از زحمت وهمت والای شما
  لطفا” اطلاعات جامع و قابل اسنادی از فامیل شیروانی در صورت امکان در اختیارم بگذارید. در فرهنگ دهخدا جایی مشاهده نمودم که ایشان اصالاتا” کرد بوده و بخاطر جنگها و رویدادهای زمان های قبل مجبور به کوچ به مناطق مختلف کشور از جمله خراسان ( شیروان ، وقوچان و… ومازندران و چهارمحال وبختیاری میگردند. ومطلب دیگر که خواندم و از گویش پدران خود به یاد دارم ایشان لرهای غیرتمند چهارمحال که باز ریشه در کردستان داشتند بوده اند . فلذا در نمودار درختی نام این طایفه بزرگ را متاسفانه ندیدم . لطفا” راهنمایی فرمایید.
  با تشکر فراوان ۱۳۹۳/۱۲/۶

  • سلام
   مخاطب گرامی
   ۱- با تشکر از ابراز محبت جنابعالی، بهمئی دات کام هم اکنون اطلاعاتی در این باره در اختیار ندارد. امّا درخواست شما را مدنظر خواهد داشت و در صورت بدست آوردن هرگونه آگاهی، آنرا به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد نمود.
   ۲- عنایت داشته باشید هرچند برخی از تاریخ نویسان، ریشه نژادی طوایف لر بزرگ را از قوم کُرد دانسته اند ولی همانگونه که در مطالب و نظرات پُست نژاد قوم لر نیز بیان گردیده است؛ با عنایت به قرینه ها، اسناد و آثار تاریخی، جغرافیایی و همچنین بررسی های زبانشناسی می توان گفت ریشه نژادی قوم لر در عرض قوم کرد می باشد نَه در طول آن. اگرچه برخی از طوایف کُرد نژاد نیز در گذر زمان جذب قوم لُر شده اند.
   ۳- نمودار بالا در حقیقت یک مقدمه کلی از شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند.
   برقرار باشید

   • سلام من هویتم گمشده فقط میدونم فرمانده بختیاری بوده تو اینترنت زده که از استان فارس اومدیم و از نسل احمد بختیاری هسیم نمیدونم درست باشه یا نه من از قاید های استان بوشهرم روستای سرکره اگه کمکم کنید مچکرم

    • لر های بوشهر ریشه لیروای دارند یعنی از برادران ایل بهمئی . که عالی شیر و عالی خدر نام داشتند به دلیل جنگ با هم از هم جدا شدند

    • با درود
     ایل شیرعالی(شیرالی) بدلیل جنگ ها و منازعات فراوان دچار پراکندگی های بسیاری در سده های اخیر شده اند که عده ای ازاعضای این ایل بزرگ به استان بوشهر فعلی مهاجرت داشته اند که ممکن است این دوست بزرگوار از ایل بزرگ باشند.
     سپاسگزارم

   • کاید(کی ها) از طوایف باستانی ایل مماسن(ممسنی)بوده.در لوحه های گلی تخت جمشید و متون یونانی از ۱۲ طایفه پارسی در شرق انشان در ممسنی ساکن بوده و این ناحیه پارس نامیده می شد.گستره ممسنی از حومه گچساران تا دشت ملیان(بیضا) بود که در زمان قاجار تجزیه شد و کاکان،کامفیروز،کمهر،دشت ارژن،دشت ملیان،شول،سنکر،کهمره،اسپیدان،حومه کازرون و حومه گچساران از مماسن جدا شد.مکوند ها و ممبینی ها هم به خوزستان کوچ کردند.ممسنی زادگاه هخامنشیان و ساسانیان می باشد.

    • درود، میلاسی ها تقریبا در تمام مناطق لرنشین ساکن هستن، شاید خیلی از اونها خودشون هم ندونن که میلاسی هستن، ایل میلاسی از کهن ترین ایلات ساکن در منطقه زاگرس مرکزی هستن، در کتب قدیمی در خصوص این ایل مطالب زیادی نوشته شده، کتاب هایی مانند ریاض الفردوس خانی، شرح قیام قلندر، زرینکوب و غیره
     پراکندگی میلاسی ها در چهار استان چهارمحال بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و فارس گزارش شده است
     خواستگاه اصلی تمام میلاسی ها ایران، شهر لردگان و بخش میلاس این شهرستان میباشد، در زمان های مختلف و بر اثر حوادث تاریخی متعدد همواره تیره ای از میلاسی ها به نقطه ای دیگر مهاجرت میکردند

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای محمد
   همانگونه که در پُست بهمئی ها و حکومت زند نیز اشاره گردید؛ بنابه گفته ی پیران و بزرگان، پس از درگیری میان لیراوی ها و سپاهیان لشکر زند، ۳ نفر از بستگان مُلا علی شیر بهمئی بعنوان گروگان به شیراز ( آنزمان مرکز سپاه زند بوده است) منتقل گردیدند. بر همین اساس می توان گفت بازماندگان آن ۳ نفر از نظر ریشه ی نژادی به طایفه نریمیسا نَسَب می برند.

  • سلام
   جناب آقای دکتر امان اللهی در کتاب قوم لر در خصوص غیاثوندها چنین می نویسد: این طایفه شعبه ای از ایل سلسله لرستان است که بوسیله آقا محمدخان قاجار به نواحی قزوین تبعید شده است. طایفه غیاثونداز تیره های کیماسی (کوماسی)، یارگه، محمدبیکی، شهبازی، سلخوری و درویش وند تشکیل شده و محل سکونت آنها به این شرح است: توت چال، تیاندشت، تله چین، خشگناد، انجلیق، امیرآباد، امجد، داغداشت، پشیام، غیاث آباد، قانشار بلاغ، قره دره، گندم چال، کوراندشت بزرگ، کوراندشت کوچک، جرن چاک و خر وس.

 2. سلام واقعا گوووی نرمیسام خسته نباشی خیلی خیلی دوست دارم وبه بهمیی بودنم نرمیسا بودنم افتخار میکنم

 3. خوب بود ممنون ولی اگه شجره نامه را کاملتر و به صورت نمودار درختی قرار دهید عالی میشه.

  • سلام
   ضمن تشکر از ابراز لطف شما، بله! بهمئی دات کام نیز در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

 4. درمورد طایفه عبدالهی وکاکا مطلبی نوشته نشده .ایا اطلاعات درمورد این طایفه ها کم است ؟

  • سلام
   مخاطب گرامی
   عنایت داشته باشید نمودار فوق به کلیات ایلات و طوایف قوم لر پرداخته و زیرشاخه های جزئی تر در آن لحاظ نگشته است. البته همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن آن می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

 5. سلام لطفا اگر. در مورد بختیاری های شمال استان هرمزگان منطقه احمدی که عموما فامیل عالی پور،شهبازی،صمصام پور،کریمی،اقتدار بختیاری،… دارند اطلاعاتی بدهید متشکرم

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای احمد
   با عرض پوزش، هم اکنون بهمئی دات کام اطلاعاتی در این خصوص در دست ندارد.
   موفق باشید

 6. سلام ما از شهبازی های استان خراسان جنوبی شهرستان اسفدن هستیم ایا با این شهبازی ها هم نسبتی داریم ممنون

  • سلام
   با عرض پوزش، هم اکنون بهمئی دات کام اطلاعاتی در این باره در دست ندارد.
   موفق باشید

  • سلام
   بهمئی دات کام هم اکنون در این خصوص مطالبی در دست ندارد امّا درخواست شما را مدنظر قرار داده و در صورت کسب آگاهی موثق و مستند، آن را منتشر خواهد نمود.

  • طبق گفته بزرگان طایفه حیاتی در گذشته از استان لرستان زادگاه اجدادیشان به منطقه حیات داوود کوچ کرده و بعد از ان تعدادی از انها به هندیجان کوچ کردند ساکنین روستای چم رحمان از طایفه حیاتی هستند

  • سلام
   بهمئی دات کام در نظر دارد به امید خدا بمرور زمان و در فرصت های مناسب به بررسی طوایف ایل بهمئی و از جمله طایفه عالی مهمد در قالب پست های مستقل و با ارائه مطالب و نمودارهای اختصاصی بپردازد.

 7. سلام چارت اقوام شما درست نیست چطور طایفه بزرگ ومعروف وافتخار بختیاری طایفه شهنی نوشته نشده است؟!!!!!

  • سلام
   عنایت داشته باشید سردار اسعد بختیاری در کتاب خود، طایفه شهنی را زیرمجموعه « ململی » از بابادی باب دانسته است. بهمین خاطر نام آن در نمودار فوق ذکر نشده است.

   • با سلام چطور ممکنه طایفه شهنی که مشتمل بر چهارده تیره هست و نصیر و گمار که تیره شهنی بودن طایفه شدن زیر مجموعه یک طایفه نه تیره ای باشه ما با ململی ها چوخین هستیم و گهو همیم اما فک نمی کنیم ایطور باشه

    • سلام
     مخاطب گرامی
     همانگونه که ذکر گردید سردار اسعد در کتاب خود زیرمجموعه های ململی را به شرح زیر ذکر نموده اند:
     ۱- شهنی
     ۲- نصیر
     ۳- گمار
     ۴- حلوایی
     ۵- لیموچی
     ۶- سله چین
     ۷- کوراوند

     ضمناً در راستای اشارات شما به اطلاع می رساند در ساختار ایلات و طوایف جابجایی ها و اتحادها امری معمول بوده و ترکیب ساختاری طوایف را بایستی با توجه بدان نگریست.
     موفق باشید

 8. جدولت مسخرست ایل طیبی دارای شاخه های زیادیه درعوض درپائین ترین رده است میگم مشکلی باطیبی هاداری وقتی اطلاعاتت ناقصه الکی چیزی ننویس

  • سلام
   بله! ایل طیبی دارای زیرشاخه هایی است همانوگونه که ایل بویراحمد، دشمن زیاری، باوی و سایر ایلات و طوایف قوم لر دارای زیرشاخه های مربوط به خود هستند. چنانکه طوایف بهمئی نیز دارای زیرشاخه هایی می باشند که در نمودار ذکر نشده اند. در همین راستا توجه داشته باشید اگر در نمودار بالا به زیرشاخه های طیبی و سایر ایلات پرداخته نشده است صرفاً به دلیل کمبود فضا در محیط گرافیکی نمودار می باشد. ضمناً جهت اطلاع از زیرشاخه های ایل طیبی می توانید به نمودار ایلات کهگیلویه بر اساس کتاب فارسنامه ناصری مراجعه نمایید.
   برقرار باشید

 9. سلام علاوه بر طوایف بختیاریی که نام بردین طایفه باوادی باو نیز وجود دارد که یکی ازانها ململی است که دارای سه زیر شاخه جونعلی وند شامسیروند وخداوند هستند لطفا تحقیق کنید وان را نیز کامل کنید

  • سلام
   الف- در نمودار بالا به بابادی باب (باوادی باو) اشاره شده است.
   ب- بر اساس کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد؛ طایفه ململی شامل ۷ تیره زیر می باشد:
   ۱- سله چین
   ۲-کوروند
   ۳-لمورچی
   ۴-حلوائی
   ۵- شهنی
   ۶- نصیر
   ۷- گمار

  • سلام
   به اطلاع می رساند طبق کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد؛ طایفه ململی زیرمجموعه بابادی باب می باشد.
   موفق باشید

 10. سلام پس طایفه ی بزرگ قیاسوند رو چرا نذاشتی مگه یکی از بزرگترین طوایف لک طایفه قیاسوند نیست .دقت کنین دیگه!!!!

  • سلام
   در نمودار فوق به کلیات طوایف لک اشاراتی اجمالی گردیده است. باشد که در نموداری با جزئیات بیشتر به تمام زیرشاخه های لک پرداخته گردد. تا خداوند چه خواهد.
   برقرار باشید

 11. درودبرهمه اقوام ایرانی
  سوال من این بودکه دراین جدول وشجره نامه درختی شما جایگاه غیاثوندکجاست؟
  سپاس.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای غیاثوند
   عنایت داشته باشید نمودار فوق به کلیات ایلات و طوایف قوم لر پرداخته و زیرشاخه های جزئی تر در آن لحاظ نگشته است. به هر حال همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن آن در سطح جزئیات و زیرمجموعه ها و نیز احیاناً کلیات بیشتر خواهد بود تا بلکه با استفاده از منابع تکمیلی، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

  • سلام
   در نمودار فوق تیره های زیرمجموعه طوایف ایل چگینی بعلت عدم دسترسی بیان نشده اند. مثلاً: طایفه شه کرم خود دارای تیره هایی می باشد که در نمودار فوق ذکر نگردیده.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   هم اکنون اطلاعاتی در این باره در دست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا چنانچه در آینده به مطلبی دسترسی پیدا گشت آنرا به اطلاع برساند.
   موفق باشید

 12. شازده چرا ازقیاسونداچیزی نگفتی مگه طایفه قیاسوندها افتاده به قول خودتون لاوار ای طایفه های دیگه ازتون بیشترانتظارداشتم ـ ارمیا قیاسوندازکرمانشاه

  • سلام
   مخاطب گرامی
   بهمئی دات کام نیز در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

 13. تو این نمودارت جای ایل آهوقلندری خالیه که از سادات هستند
  لرکوچک هستند و ۸ طایفه اند ب اسم شهنشهایوند طاهروند ندروند قاسموند شهرخوند مرتضی وند سادات بهرام خلفوند جمعیتی بیش از ۱۰۰ هزار دارند و د خرم اباد و بخش پاپی و بخش زاغه و ویسیان و پلدختر و دره شهر و دورود و اندیمشک و دزفول هستند و ولری مینجایی زبونشونه (( البته شاید نژادی تقسیم بندی کردی و ایل ما که سید هستند جز لر نباشن؟))

  • سلام
   مخاطب گرامی
   عنایت داشته باشید نمودار فوق به کلیات ایلات و طوایف قوم لر پرداخته و زیرشاخه های جزئی تر در آن لحاظ نگشته است. مثلاً در بهاروند، زیرشاخه کردعلی وند خود دارای شعباتی می باشد که ذکر نگردیده اند. البته همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن آن می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

  • سلام .کسی از فامیلی حیدری لر یا لورگ خبری داره.جیرفت و کهنوج بزرگترین طایفه لر هستند.حیدری از جیرفت

   • سلام دوست من،تا اونجا که من خبر دارم لرهای منطقه جیرفت و شهرستان رودبار کرمان بختیاری هستند ،منم از لرهای محمدی هستم که بخشی از اونها در قلعه گنج ساکنند

 14. سلام در یکی از کامنت ها گفته بودید بعضی طوایف کرد نژاد در طول زمان جذب قوم لر شده اند،میشه این طوایف را نام ببرید؟؟

  • سلام
   غرض کلیّت موضوع یعنی پیوستگی های اقوام و ایلات گوناگون بوده است. امّا بعنوان مثال برخی روایات طایفه زنگنه در زیرشاخه جانکی گرمسیر بختیاری را از کردهای مهاجر در دورانهای گذشته می دانند که در گذر زمان جذب قوم لر گشته اند.

 15. سلام
  در منطقە مریوان یک منطقە هست بە اسم کوماسی الان هم تە لهجە کردی کلهری دارند در سلیمانیە عراق هم هست.
  کوماسی شما دقیق کجا واقع شدە؟

 16. سلام.طایفه عبدالوند کجای نمودار جا داره ؟عبدالوند که از بزرگترین طوایف لر هست. طایفه تونی چطور که زیر مجموعه عبدالوند هست؟

  • سلام
   اگر ذهن درست یاری کند؛ عبدالوند از زیرمجموعه های طایفه بزرگ ممیوند چهارلنگ می باشد. ناگفته پیداست نمودار فوق در حقیقت یک مقدمه کلی از شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند.
   پاینده باشید

 17. سلام تقسیم بندی شما کامل نیست بعضی از طوایف را ننوشته اید و بعضی را هم اشتباه نوشته اید
  هداروند، به طایفه‌های زیر تقسیم می‌شود:

  بهداروند
  علاءالدین‌وند
  منجزی
  بلیوند
  آل جمالی
  مش مرداسی
  سُهرو(سُرخاب)
  گـُندائی
  فرگنی
  جانکی سردسیر
  دیناشی
  اسنـَـکی
  للری
  شیخ احمد بلد
  عرب کمری
  کیارسی

  • سلام
   در خصوص ساختار طایفه ها و تیره ها باید عنایت داشت تقسیم بندی های مختلفی وجود دارند. مثلاً سردار اسعد در ذیل بختیاروند (بهداروند) سه طایفه جانکی سردسیر، بختیاروند و عالی جمالی را ذکر می کند که هر کدام به تیره هایی تقسیم می شوند. در همین راستا توجه داشته باشید نمودار بالا در حقیقت یک مقدمه کلی از شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد و پرداختن تمام و کمال از زوایای گوناگون به ساختارهای ایلیاتی، خود نیازمند پستهای مستقلی می باشد.

  • سلام
   تا جاییکه دانسته ها یاری می نماید، خیر! کلهرها لر محسوب نمی گردند. هرچند آرای ضد و نقیضی در این باره مطرح شده است.

   • سلام مجدد من تعدادی از تصاویر قدیمی ایل کلهر رو دیدم همگی شال و ستره لری به تن دارند این چه دلیلی میتونه داشته باشه به جز اینکه کلهر ایلی لر تباره؟؟

    • سلام
     با سپاس از توجه شما، همانگونه که عرض گردید در این خصوص نظرات گوناگونی از سوی افراد مختلف بیان گشته است. بنابراین باب پژوهش در این موضوع باز می باشد.
     پیروز باشید

 18. با عرض سلام
  کجا کاکاوند و کولیوند و چواری و … جزو لر هستند
  با منبع تاریخی متن هایی ک میزاری رو اعلام کن

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای باقری
   هرچند فضای آزاد اینترنت ایجاب می کند که نظریات مختلفی درباره موضوعات مختلف و از جمله جایگاه ایلات و طوایف لک در نظام بندی سنتی ایلات و عشایر ایران را شاهد بود بنحوی که بعضاً موجب بحث و جدلهای بی پایان گشته امّا نه از باب مجادله بلکه از زاویه عنایت به برخی نظرهای موجود توجه داشته باشید که در کلیت امر، پژوهشگران متعددی در خصوص لرتبار بودن لکها (از جمله کاکاوند و کولیوند) ابراز نظر نموده اند. بعنوان مثال بلک میچاد از محققین خارجی در خصوص لرتبار بودن لکها می نویسد: مهّم اینست بدانیم کسانی که به لری و لکی گویش می کنند در اکثر حالات هریک خود و یکدیگر را لر می دانند.
   به هر صورت پرداختن به چنین موضوع بحث برانگیزی از حوصله بخش نظرات خارج بوده و خود نیازمند پُست مستقل و مجزایی می باشد تا بتوان نظرات و اقوال گوناگون را مورد کنکاش قرار داد.

  • سلام
   دکتر ایرج افشار سیستانی درباره گذشته و تاریخ غیاثوندهای قزوین می نویسند: طایفه غیاثوند در زمان محمدشاه قاجار از فارس و لرستان کوچ کرده و در پیرامون شهرستان قزوین از پل لوشان در میان ملاعلی دره الی یوزباشی چای ساکن شدند.
   این طایفه از تیره های کماسی، درویش وند، محمدبیگی، سلخوری تشکیل گردیده است. از قشلاق خود در دره قزل اوزن و شاهرود به ییلاق بالای یوزباشی چای حرکت می کنند و از راه گله داری و زراعت امرار معاش می نمایند.
   این طایفه در سال ۱۲۲۰ شمسی شامل ۱۰۳۰ خانوار بوده که ۱۱۰۰۰ گوسفند داشته اند و جمعیت آنان در سال ۱۳۱۱ شمسی ۱۲۰۰ خانوار بوده اند.

 19. با سلام درویشوند هستم ساکن قزوین
  می خواستم بدونم که در مورد شجره ایل درویشوند و یا اسامی تبعید شدگان قزوین چطور می توان اطلاعات کسب کرد
  سپاسگزارم

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای درویشوند
   بجز اشارات دکتر افشار سیستانی در قالب طایفه غیاثوند، هم اکنون اطلاعات جداگانه ای در خصوص درویشوندها در دست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر بوده و در صورت کسب هرگونه آگاهی جدید، در همین مجال منتشر خواهد گشت. تا خداوند چه خواهد.

  • درویش وند ها یکی از طوایف ایل پاپی بوده که عده ای از آنها را به زور حکمت تبعید در قزوین و پلور در مازندران شدند

 20. با سلام کار جنابعالی بسیارخوب ولی نیاز به همکار زیاد از کلیه استانها دارید لطفاً عجله نکنید . عبدی از پلک لک چوار از استان ایلام

 21. ﺗﻘﺴﯿﻤﺎﺕ ﻃﺎﯾﻔﻪﺍﯼ‏ ﺍﯾﻞ بزرگ ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﯼ:

  💂 👨 💂 👨 💂
  🎹✔🎹✔🎹✔🎹✔🎹
  ◼ ◼ ◼ ◼ ◼
  ⬅ﺑﻪ ﺩﻭ ﺷﺎﺧﻪ ﺍﺻﻠﯽتقسیم میگردد:

  💂 شاخه 💂 شاخه
  🎹 هفت 🎹 چهار
  ◼ لنگ ◼ لنگ

  ⬅ﻃﻮﺍﯾﻒ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻫﺮ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺩﻭ
  ﺷﻌﺒﻪ، ﺩﺭ ﺯﯾﺮ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺷﺪﻩ است

  💂شاخه
  🎹 ﻫﻔﺖ ﻟﻨﮓ
  ◼ﺷﺎﻣﻞ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺎﺏ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ :

  👈ﺑﺎﺑﺎﺩﯼ ﺑﺎﺏ
  👈ﺩﻭﺭﮐﯽ ﺑﺎﺏ
  👈ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ ﺑﺎﺏ
  👈ﺩﯾﻨﺎﺭﺍﻧﯽ ﺑﺎﺏ

  ⬅ﺑﺎﺑﺎﺩﯼ ﺑﺎﺏ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺑﺎﺑﺎﺩﯼ
  ﺭﺍﮐﯽ
  ﮔﻠﻪ
  ﺁﺭﭘﻨﺎﻫﯽ
  ﻧﺼﯿﺮ
  ﮔﻤﺎﺭ
  ﺷﻬﻨﯽ
  ﭘﺒﺪﻧﯽ
  ﻣُﻠﻤُﻠﯽ
  ﻣَﺪﻣُﻠﯿﻞ
  ﺷﯿﺦ ﺭﺑﺎﻁ
  ﭘﯿﺮ ﺷﺎﻩ

  ⬅ﺩﻭﺭﮐﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺯﺭﺍﺳﻮﻧﺪ
  ﻣﻮﺭﯼ
  ﺍﺳﯿﻮﻧﺪ
  ﮔﻨﺪﻟﯽ
  ﺁﺳﺘﺮﮐﯽ
  ﺑﺎﺑﺎﺍﺣﻤﺪﯼ
  ﻋﺮﺏ ﮐﻤﺮﯼ
  ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺻﺎﻟﺢ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ
  ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ ﺑﺎﺏ ‏( ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﻭﻧﺪ ﺑﺎﺏ ‏)

  ⬅ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ
  ﻋﻼﺀﺍﻟﺪﯾﻦﻭﻧﺪ
  ﻣﻨﺠﺰﯼ
  ﺑﻠﯿﻮﻧﺪ
  ﺁﻝ ﺟﻤﺎﻟﯽ
  ﻣﺶ ﻣﺮﺩﺍﺳﯽ
  ﺳُﻬﺮﻭ ‏( ﺳُﺮﺧﺎﺏ ‏)
  ﮔـُﻨﺪﺍﺋﯽ
  ﻓﺮﮔﻨﯽ
  ﺟﺎﻧﮑﯽ ﺳﺮﺩﺳﯿﺮ
  ﺩﯾﻨﺎﺷﯽ
  ﺍﺳﻨـَـﮑﯽ
  ﻟﻠﺮﯼ
  ﺷﯿﺦ ﺍﺣﻤﺪ ﺑﻠﺪ
  ﻋﺮﺏ ﮐﻤﺮﯼ
  ﮐﯿﺎﺭﺳﯽ
  ﺩﯾﻨﺎﺭﺍﻧﯽ ﺑﺎﺏ ‏( ﺩﯾﻨﺎﺭﻭﻧﯽ ﺑﺎﺏ ‏)‏

  ⬅ﺩﯾﻨﺎﺭﺍﻧﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺍﻭﺭﮎ
  ﺷﺎﻟﻮ
  ﻋﺎﻟﯽ ﻣﺤﻤﻮﺩﯼ
  ﻧﻮﺭﻭﺯﯼ
  ﺑﻮﯾﺮﯼ
  ﻟﺠﻤﯿﺮ ﺍﻭﺭﮎ
  ﮔﻮﺭﻭﺋﯽ
  ﺳﻬﯿﺪ
  ﺳﺮﻗﻠﯽ
  ﮐﻮﺭﮐﻮﺭ

  💂 شاخه
  🎹 ﭼﻬﺎﺭﻟﻨﮓ
  ◼ ﺷﺎﻣﻞ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺎﺏ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ، ﮐﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ :

  👈ﻣﺤﻤﻮﺩﺻﺎﻟﺢ ( ﻣَﻢ ﺻﺎﻟﺢ ‏)
  👈ﺯﻟﮑﯽ
  👈ﻣﻤﯽﻭﻧﺪ
  👈ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ
  👈ﮐﯿﺎﻥ ﺍﺭﺛﯽ‏

  ⬅ ﻣَﻢ ﺻﺎﻟﺢ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﻣﺤﻤﻮﺩ ﺻﺎﻟﺢ
  ﻣﻤﺰﺍﯾﯽ
  ﮐُـﺘـُـﮑﯽ
  ﺩﺭﻩ ﺑﺎﻻﯾﯽ
  ﺟﻤﺎﻝ ﻭﻧﺪ
  ﭼﻬﺎﺭﺑـُﺮﯼ
  ﻣﻮﺯﺭﻣﻮﻧﯽ
  ﺍﯾﺴﭙﺮﻩ
  ﺁﺭﭘـﻨﺎﻫﯽ
  ﺷﯿﺦ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ﺍﺣﻤﺪ
  ﺩﻭ ﺩﺍﻧﮕﻪ
  ﺷﯿﺦ ﺑﺮﻫﺎﻥ ﻋﺎﻟﯽ
  ﻓﺮﺥ ﻭﻧﺪ
  ﺳﺎﺩﺍﺕ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ
  ﺯﻟﮑﯽ ‏( ﺯﻟﻘﯽ ‏) ‏

  ⬅ﺯﻟﮑﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﻫﺰﺍﺭﺳﯽ
  ﺟﺎﻭﻧﺪ
  ﺩﻭﺯﻧﯽ
  ﻣﯿﻦ ﺟﺎﯾﯽ
  ﺁﺭﯾﺎﺳﯽ
  ﺑﺮﯾﻢ ﻭﻧﺪ
  ﻭﻧﺪﻭﻧﺪﮔﺮﯼ
  ﺩﺭﻩ ﮐﺎﺋﺪﯼ
  ﺑﻠﻔﺎﯾﯽ
  ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺍﺣﻤﺪﯼ
  ﻣﻤﯽﻭﻧﺪ ‏( ﻣﯿﻮﻧﺪ ‏) ‏

  ⬅ﻣﻤﯽﻭﻧﺪ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺑﺴﺎﮎ
  ﭘﻮﻻﺩﻭﻧﺪ
  ﻋﯿﺴﻮﻧﺪ ‏( ﺍﯾﺴﻮﻧﺪ ‏)
  ﻋﺒﺪﺍﻟﻮﻧﺪ
  ﺣﺎﺟﯽﻭﻧﺪ
  ﻣﺎﻫﺮﻭﯾﯽ
  ﺳﺎﻻﺭﻭﻧﺪ
  ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ ‏( ﻣﻮﮔـِﻬﯽ ‏)

  ⬅ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺧﻮﺍﺟﻪ ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ
  ﺳﻠﻪ ﭼﯿﻮﺍﯾﯽ
  ﺷﯿﺦ ﺳﻌﯿﺪ
  ﭘﯿﺮﮔﻮﯾﯽ
  ﺳﺮﻟﮏ
  ﺣﻮﻧﻪ ﺧﻮﯾﯽ
  ﺣﺴﺎﻣﯽ
  ﺷﯿﺦ ﺻﺎﻟﺢ ﮐﻮﺗﺎﻩ
  ﺷـﯿﺎﺱ
  ﻣﺤﻤﺪﻭﻧﺪ
  ﺩﯾﻮﺳﯽ
  ﮐﯿﻤﺎﺳـﯽ
  ﻣﻬﺪﻭﺭ
  ﺷﯿﺮﺍﺯﯼ
  ﺷﻤﺴﯽ ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ
  ﮐﯿﺎﻥ ﺍﺭﺛﯽ ‏( ﮐـِﻨـِﺮﺳﯽ ‏)

  ⬅ﮐﯿﺎﻥ ﺍﺭﺛﯽ ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺣﻤﻮﻟﻪ
  ﺑﺎﻭﺭﺻﺎﺩ
  ﮐﻬﯿﺶ
  ﺯﻧﮕﻨﻪ
  ﺑﺮﻭﻥ
  ﺟﺎﻧﮑﯽ ﮔﺮﻣﺴﯿﺮ
  ﻣﮑﻮﻧﺪﯼ
  ﭘﺎﭘﺎ ﺟﻌﻔﺮﯼ
  ﮐﺮﺩ ﺯﻧﮕﻨﻪ
  ﻣﺤﻤﺪ ﺟﻌﻔﺮﯼ
  ﻫﺮﮐﻞ
  ﺗﻤﺒﯽ
  ﮔـُﻞﮔﯿﺮﯼ
  ﻏﺮﯾﺐ ﻭﻧﺪ
  ﺍﺳﺘﮑﯽ
  ﺑﻮﺭﺑﻮﺭﻭﻥ
  ﺷﯿﺦ ﺷﺎﻩ ﻣﻨﮕﺸﺖ
  ﮔﺸﺘﯿﻞ نخ
  ﻋﺎﻟﯽ ﻭﻧﺪ
  ﮐﯿﺎﻧﯽ
  ﺑﻠﻮﺍﺳﯽ
  ﮐﻬﻮﺍﯾﯽ
  ﺳادات بویری
  شیخ صالح کوتاه
  ممبینی

 22. چرا شول ها که دربسیاری ازمناطق بختیاری هستند جز نمودار نیستند شما شول ها که زاگرس نشین اصیل هستند واز زمان ساسانیان در زاگرس باقی مانده اند نامی نبرده اید نیز دربختیاری چه درهفت لنگ وچه چهار لنگ تیره های شول وجود دارد.

  • سلام
   بله! گروههایی با نام شول در ساختار ایلات کهگیلویه و بختیاری ذکر شده اند که چه بسا بازماندگان همان شولهای قدیم باشند. امّا اینکه در نمودار فوق ذکری از آنها نرفته بدان جهت است که چارت بالا در حقیقت یک مقدمه از کلیات شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند. بهمئی دات کام در نظر دارد تا در آینده و بمرور زمان به بررسی مفصل تر ایلات و طوایف قوم لر و بویژه لر بزرگ (کهگیلویه، بختیاری و ممسنی) بپردازد؛ بنابراین در آن زمان تلاش خواهد شد تا نمودارهای جزیی تر نیز از ساختارهای ایلیاتی ترسیم و منتشر گردد. تا خداوند چه خواهد.

 23. چرا شول ها که هم درچهارلنگ هستند هم در هفت لنگ و هم در بویر احمد که طایفه شول و چند طایفه دیگربویر احمد که اصالتا شول هستند اسمی نیاورده اید. با تشکر شول هفت لنگ اورک

  • سلام
   مخاطب گرامی
   نمودار بالا در حقیقت یک مقدمه از کلیات شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند.

 24. با سلام
  وقت بخیر، خسته نباشید بابت زحماتی که می کشید
  پیام های زیر پست رو خوندم فهمیدم که این لیست کلی نیست..
  راستش من لر خرم آباد هستم مال شهر درود
  اطلاعاتم در همین حده و بزرگ شده اهواز
  فامیلم هم جودکی
  دوستای بختیاری خودم وقتی بشون بگی چه کسی؟
  شجره نامه یا نمودار شون. .میگن
  ولی من امروز هرچی تو اینترنت سرچ کردم
  هیچ نموداری در مورد شجره جودکی پیدا نکردم
  با اینکه این همه عکس بزرگان لرستان جودکی دیدم
  ..
  بعد اینکه خواستم بدونم
  هم ردیف فامیلم چه نسبت هایی بام دارن
  جودکی جانکی جودی جونکی رودکی دورکی
  باتشکر از زحماتتان
  من شاید نتونستم بیام تو اینجا و جوابتون رو ببینم
  این آیدی تلگرامم
  @alivazir

  • سلام
   با تشکر از ابراز محبت شما، متأسفانه جودکی ها در نمودار بالا از قلم افتاده اند هرچند که پُست فوق در واقع یک مقدمه ی کُلی و کوتاه از ایلات و طوایف لُر می باشد. دکتر بهاروند در آثار خویش در تقسیم بندی لر کوچک، ایلات بالاگریوه را بشرح زیر بیان می کنند:
   الف- درکوند
   ب- پاپی
   ج- جودکی
   ایشان در کتاب قوم لُر، جودکی ها را اینچنین شرح می دهد:
   شعبه آقامیرزایی شامل:
   ۱- حیدر وند
   ۲- بخشی وند
   ۳- لَتَه وند
   ۴- مَمیوند
   ۵- شهسواروند
   ۶- براواسی
   ۷- اَنارویی
   ۸- هفت تخم
   شعبه آقارضایی شامل:
   ۱- کَرم وند
   ۲- دیناروند
   ۳- باوه
   ۴- حیدر وند
   ۵- کاید
   ۶- اُوسری
   ۷- لوتی
   البته ناگفته نماند همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، به امید خدا در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد.
   موفق باشید

   • سلام ممنون بابت توضیحاتون. بله اینهایی که گفتین رو تو سایت ها مطالعه کردم.
    ولی دوس داشتم شجره نامه بنویسم
    بعد در مورد اینکه چه نسبت هایی
    با هم فامیلی هام دارم نگفتیم. .
    جودی. جونکی. جانکی. رودکی. دورکی.
    بعد
    بعد شجره نامه غیاثوند یا قیاسوند
    شجره نامه ترک چغازالی
    شجره نامه توکلی
    اینا تو فامیل هامون هست

    • سلام
     ضمن پوزش اطلاعاتی درباره موضوعات مورد اشاره در درست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت دسترسی به منابع، پیگیری گردد.

  • سلام
   با تشکر از نظر لطف شما، همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید تلاش خواهد شد تا به یاری خداوند نمودار فوق تکمیل تر گردد.

  • سلام
   با تشکر از ابراز محبت شما، در خط آخر توضیحات درج شده در عکس نمودار (پایین سمت راست) به لرهای مهاجر در مناطق مختلف کشور اشاره شده که نام ورامین اشاره به هداوندهای ساکن در آن دیار دارد. همانگونه که در متن پُست در بخش لرهای استان تهران بدین موضوع پرداخته شده است.

  • سلام
   بله! ایل طیبی دارای زیرشاخه هایی است همانوگونه که ایل بویراحمد، دشمن زیاری، باوی و سایر ایلات و طوایف قوم لر دارای زیرشاخه های مربوط به خود هستند. در همین راستا توجه داشته باشید اگر در نمودار بالا به زیرشاخه های طیبی و سایر ایلات پرداخته نشده است صرفاً به دلیل کمبود فضا در محیط گرافیکی نمودار می باشد. ضمناً جهت اطلاع از زیرشاخه های ایل طیبی می توانید به نمودار ایلات کهگیلویه بر اساس کتاب فارسنامه ناصری مراجعه نمایید.

 25. باعرض سلام.به نظر بنده اگردرتقسیم بندیتان ایل آل جمالی راکه بزرگترین ایل بهداروند(شامل عالیجمالی ،تردی،چنگایی،برامالی ودربعضی منابع گندائی )قیدمیکردیدخیلی بهتربود هرچندبرامالی هم یکی ازشاخه های ایل الجمالیست اماباید ازاصل ان ابتدانام برده شود..که دربختیاری شناخته شده تر میباشد.

  • سلام
   بله! سردار اسعد نیز در کتاب خویش در ذیل بختیاروند (بهداروند) سه طایفه جانکی سردسیر، بختیاروند و عالی جمالی را ذکر می کند که هر کدام به تیره هایی تقسیم می شوند. در همین راستا همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بر اساس منابع معتبر موجود بازبینی و تکمیل تر نماید. با سپاس از توجه شما نسبت به مطالب مطرح شده.
   موفق باشید

 26. عرض سلام وادب واحترام دارم خدمت بزرگواران .وهمچنین دوست عزیزم که اصرار دارن تحت هر شرایطی وبه هر عنوان ریشه را به کردستان بچسبونن .طایفه بزرگ شیرانی های استان چهارمحال بختیاری در سه منطقه از استان ومناطق مختلف خوزستان واستان کهگلویه وبویراحمد سکونت دارند این طوایف اصالتآ لر بزرگ واز ایل “نویی”بودند.این ایل تا قرن یازدهم هجری یکی از ایلات تاثیر گذار در منطقه کهگلویه به مرکزیت سرفاریاب وقلعه پلی بودند .ولی پس از وقوع یک جنگ داخلی وکشته شدن (عباس خان)رهبر ایل .و همچنین کشمکش های فراوان با ایل بزرگ بهمیی بر سر قلمرو خود و نبود رهبری واحد برای متحد کردن ومدیریت بحران ها .وقدرت گیری بهمیی ها همه وهمه موجبات فروپاشی واحد ایلی نویی را فراهم کرد تا ایل به چندین طایفه وتیره تنزل یابد وبه طور پراکنده به نقاط مختلف مملکت لربزرگ مهاجرت کنند .وبعضآ هر طایفه با ایل میزبان خود عهد اخوت بستند وجزعی از آن ایل شمرده شدند .مانند شیرانی های چهارمحال بختیاری که دو خان بزرگ به نام های شاهرخ خان وحیدرخان داشتند ودر زمان حکومت نادرشاه آنچنان قدرتی وشوکتی به هم زدند که یکی از سه لشکر کشی نادرشاه به منطقه بختیاری برای سرکوب این خوانین وطوایف متحدشان مانند .اولاد حاج علی دینارونی باب.طایفه بندونی بهداروند.طایفه شیخ منگشتی ییلاق نشین کیانرسی.مشایخ بختیاری چهارلنگ کیانرسی .جانکی سردسیر بهداروند.اورک دینارونی باب.وووو .خلاصه اینکه این طایفه که در بخشی از شهرستان لردگان ومنطقه شلیل اردل .وشهرناغان وروستای وستگان بخش گندمان شهرستان بروجن در استان چهارمحال بختیاری ساکنند از ابواب جمعی سه ایل بهداروند (لردگانی ها)دینارانی باب (شلیلی ها)وبابادی باب (گندمانی ها)به حساب می آیند .(ایل نویی یکی از ایلات جاکی بود .جاکی خاکی جانکی وخانکی چهار ایل بزرگ بودند که با چهاربنیچه شهرت داشتند .اینک تنها جانکی پابرجاست .ببخشید مطلب طولانی شد ودر حین نوشتن چند مرتبه کاری پیش آمد که مجبور بودم مطلب را نیمه تمام رها کنم اگر اشکالاتی بود عفو بفرمایید)فریدون آبتین کیانرسی شیخ منگشتی ییلاق

  • سلام خدمت تمام لورگان(لر) جیرفت کهنوج و طایفه بزرگ حیدری .با غیرت و با تعصب.میخواستم کسی از اطرف خرم اباد از حیدری ها اطلاعاتی داره بفرسته ممنون؟☺🙋🙋🙋🙋🙋🙋

   • خرم آباد و ورود حیدریی دارد وهم سمت الشتر اگه سمت الشتر باشید از ایلات لک محسوب می شید واگر سمت بالاگریوه خرم آباد یکی از طوایف ایل بزرگ پاپی طائفه حیدری هستش

 27. ادمین جان یکم اطلاعاتت رو‌لطفا دقیق کن .طایفه قیاسوند زیر شاخه و جزیی نیست که تو به اصطلاح شجره نامه نذاشتین

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای قیاسوند
   آنچه تا کنون از مطالعه منابع تاریخی در خصوص قیاثوندهای (غیاثوند) قزوین، ایلام، شیروان و زنگوان به دست آمده این نکته است که آنها همگی ریشه در لرستان و منطقه الشتر و مشخصاً ایلات و طوایف سلسله داشته اند. منتها در این بین ظاهراً به دلیل پشتیبانی از حکومت زند که غیاثوندها جزو حامیان اصلی زندیه بوده اند؛ توسط قاجارها کوچانده شده و پراکنده گردیدند. از سوی دیگر برخی محققین غیاثوندهای ایلام را از طوایفی می دانند که به دعوت والیان پشتکوه بدان منطقه مهاجرت نموده اند. به هر سوی همین پراکندگی ها و مهاجرتها امر مطالعه برخی ایلات و طوایف را سخت تر نموده است. امّا به هرحال همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید تلاش خواهد شد تا در آینده نمودار فوق بازبینی و تکمیل تر شود.

  • سلام
   همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بازبینی و تکمیل تر نماید. بر همین اساس مدنظر خواهد بود تا طوایف وابسته به قلاوند نیز با ذکر نام در نمودار ذکر شوند.
   موفق باشید

 28. سلام آقای خلیلی تبریک میگم برای سایت خوبتون میخواستم بدونم ریشه فامیلیم برای لرستان یا اصفهان ولی فامیلای نزدیکمون لر هستن فامیلی ما رنجبر حالا ما جزو قوم لر حساب میشیم یا نه ؟ ممنون .

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای رنجبر
   ضمن تشکر از نظر لطف شما، با عرض پوزش هم اکنون اطلاعاتی در این خصوص موجود نمی باشد. امّا پرسش طرح شده مدنظر قرار داشته تا احیاناً در صورت هرگونه آگاهی، با اطلاع رسانی از طریق ایمیل، در همین مجال به آگاهی رسانده شود.

 29. سلام.لطفا درخصوص چارتدرختی تقسیم بندی ایل و طایفه و تیره و…… نموداری ترسیم نمایید چرا که نویسنده گان محترم سیلقه ای از واژه های فوق استفاده میکنند بعضی قوم لر را به چند طایفه تقسیم میکنند سپس هر طایفه را به چند ایل و ….

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای حسینی کرایی
   همانگونه که پیشتر نیز مکرراً بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بازبینی و تکمیل تر نماید. امّا در خصوص ذکر واژگان ایل، طایفه و تیره باید گفت این امر نیازمند مطالعات گسترده در تمام حوزه قوم لر و منطبق بر ساختارهای سنتی آن خواهد بود. ساختارهایی که هم اکنون یا اثری از آنها نبوده و یا هم نمایی کم رنگ از خود بجای گذارده اند. اگر انجام مطالعات مذکور که خود مقدماتی را می طلبد صورت گیرد، این امر (ذکر واژگان ایل، طایفه و تیره) انجام خواهد شد در غیر اینصورت لاجرم بایستی به صرف اسامی شاخه های لرتبار بسنده کرد.

   • باتشکر از زحمات جنابعالی.من شنیدم که بهمئی از ایل چهارلنگ بختیاری است آیا صحت دارد.ولطفا درباره شخص الکلی که گفته میشه پسر عالی بهمئی است توضیح دهید تشکر

    • سلام
     ضمن سپاس از ابراز محبت شما، در منابع معتبر همچون تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد، از بهمئی بعنوان زیرمجموعه بختیاری نام برده نشده است. در همین راستا شایان ذکر است کتاب معروف و مهّم فارسنامه ناصری از ایل بهمئی بعنوان یکی از ایلات کهگیلویه نام برده است. ضمناٌ یادآوری می نماید که بختیاری و بهمئی و در کلیت امر کهگیلویه هر دو جزوی از یک پیکره بزرگتر بنام لر بوده و می باشند و اگر به تقسیمات ایلی و طایفه ای پرداخته می گردد صرفاٌ از برای شناخت از یکدیگر می باشد.
     موفق باشید

 30. سلام بر تمام شیرپیایل و شیر زینگل لر
  کرگل و دورگل .گویل و ددویل لر

  همه ما لرها چ لکی چ بختیاری چ بهمئی چ بویر احمدی چ فیلی چ بروجردی چ سادات چ چهارمحالی چ کهگلویه چ ممسنی چ ملایری چ زند باهم برادریم.همه یکی هستیم.اصالت همه ما یکی است.موقعیت جغرافیای ک بین ماست باعث شده ک لهجه ما کمی باهم فرق کند..ماباید باهم اتحاد داشته باشیم.و برای پیروزی و سربلندی کشورعزیزمان ایران تلاش کنیم.
  درود برشما گردآورنده بزرگوار(بهمئی دات کام)

  تم نبینی منش اهل درد مرد کوه و جنگ و نبرد
  مث دار بلیط سفت و محکم شاخه لر گره خرده وا غم
  کورکور زراسوند بختیاری

  • سلام
   برادر هم تبار
   جناب آقای زراسوند
   بله! به درستی همانگونه که شما نیز اشاره نموده اید شاخه های گوناگون لر اجزای یک پیکره بوده و شایسته است که در گذر زمانه پشتیبان، همراه و همیار یکدیگر باشند. این همیاری همان نیروی بی همتا و بالنده ی «گووگری» می باشد که همواره پهلوان صفتی، مردانگی و آزادمنشی را پیشرو و پیشگام بوده است. ایران عزیز همواره به فرزندان صادق، دلسوز و فداکار خویش می بالد و لرها با عملکرد خویش در طول تاریخ ثابت کرده اند نه تنها فرزندی شایسته برای سرزمین مادری خویش در سلسله جبال دلاورخیز زاگرس بلکه پور سربلند ایران کهن در پاسداری از عزت آن نیز بوده اند.

 31. سلام خدمت تمام لورگان(لر) جیرفت کهنوج و طایفه بزرگ حیدری .با غیرت و با تعصب.میخواستم کسی از اطرف خرم اباد از حیدری ها اطلاعاتی داره بفرسته ممنون؟☺🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋

  • سلام
   ضمن پوزش اطلاعاتی درباره موضوعات مورد اشاره در درست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت دسترسی به منابع، پیگیری گردد.

 32. سلام درود خسته نباشیدممنون از تلاش شما
  ایا از قومهای تبعیدی مثل شیرکوندکه از خرم آباد به ورامین رفتن اطلاع دارید ممنون میشم راهنمای کنید

  • سلام
   ضمن سپاس از ابراز محبت و نظر لطف شما، هم اکنون در این باره اطلاعاتی در دست نمی باشد. امّا پیام شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت بدست آوردن هرگونه آگاهی، در همین مجال ارائه گردد.

  • سلام
   مجدداً یادآوری می نماید بهمئی دات کام در نظر داشته و دارد به امید خدا به مطالب متنوعی درباره قوم لر در قالب پستهای جداگانه تهیه و منتشر نماید. بنابراین موضوع مورد درخواست شما نیز مدنظر قرارخواهد داشت. امّا به هر سوی، انجام چنین امری مستلزم گذشت زمان می باشد. اینگونه است که گفته می شود اگرچه بیش از ۴ سال از راه اندازی وبسایت می گذرد ولی هنوز در ابتدای راه بوده و مطالب گوناگونی باقیمانده است که می توان بدانها پرداخت.

 33. با سلام و تشکر
  و خواهشا لطفا در مورد لر های منطقه کشماهور کوهدشت طایفه های بزرگ و کهن کشماهور در نمودار ذکر کنید
  طایفه بزرگ صحرایی (تیموری) که ب زبان و دارای چندین زیر مجموعه میباشد جمعیتی بیش از ضد هزار نفر
  باسپاس

  • سلام
   مخاطب گرامی
   درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت امکان و در مجال مناسب بدان پرداخته گردد.
   موفق باشید

 34. سلام
  نمودار شما ناقصه از دو جهت
  جهت اول اینکه ایل ترکاشوند از ایل های لک میباشد و زیر مجموعه ایل سلسه میباشد ترکاش و حسن و یوسف و کولیوند برادر بودند و فرزند شخصی به نام سلسله بودن ایل ترکاشوند لک هستن از هر منبعی میخواین نگاه کنین و مورد دوم این ک طایفه بازوند لر هستن ک اسمی از ان هم در قوم لر نیاوردین.

  • سلام
   با سپاس از توجه شما، بله! در برخی منابع، در کنار حسنوند، کولیوند و یوسفند از شاخه هایی همچون ترکاشوند،دکاموند، کاکولوند، فرخ شاه، کرم شاه و بمارشاه نیز بعنوان زیرمجموعه های سلسله نام برده شده است. به هر سوی همانگونه که پیشتر هم اشاره گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بر اساس منابع معتبر موجود بازبینی و تکمیل تر نماید.
   موفق باشید

 35. با سلام وتشکر
  لطفا درباره بهمئی های مازندران مطلبی بنویسید
  تعدادی از بهمئی ها هم در مازندران هستند
  خواهش میکنم جواب بدین

  • سلام
   در این خصوص اطلاعاتی در دست نمی باشد امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا آنکه اگر دانسته های موثقی بدست آید، در همین مجال منتشر گردد.

  • سلام
   پژوهشگران در رابطه با لرهای قزوین از غیاثوندها نام برده اند که در مناطق اقبال – رودبار و قاقزان سکونت داشته اند. گروهی از آنها یکجانشین و تعدادی هم دارای ییلاق و قشلاق بوده اند. در همین راستا غیاثوندهای قزوین را شامل کیماسی (کماسی)، درویشوند، سلخوری و محمدبیگی گفته اند.

 36. درود با عرض معذرت میخوام مطلع بشم جاپلاقی لر هست یا نه؟ و همچنین یک فرد ملایری.

  • سلام
   ۱- درباره جاپلاقی ها اطلاعاتی در دست نمی باشد.
   ۲- از نظر ویژگی های قومی مردمان منطقه ملایر ترکیبی از لرها در جنوب، غرب و شمال غربی، ترک ها در نواحی شمالی شهرستان و نیز فارسها ذکر شده اند. در این بین لرهای ملایر به دو زبان لری ثلاثی و لکی گفتگو می کنند. نواحی شمال شهرستان نیز بیشتر به زبان ترکی صحبت می کنند.
   موفق باشید

  • سلام
   متأسفانه در این باره اطلاعاتی در دست نمی باشد. البته ناگفته نماند که واژه «کریمیان» بیشتر نام خانوادگی را به ذهن متبادر می نماید تا اسم طوایف را.

 37. طایفه بزرگ مشایخ که جز یکی از بزرگترین طوایف بختیاریس و زیر مجموعه بابادی باب میباشند رو لحاظ نکردین. اصلاح کنید

  • سلام
   در نمودار فوق، بابادی باب بختیاری بر اساس کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد تهیه گشته و ایشان نیز زیرشاخه های بابادی را مشتمل بر طوایف عالی انور،راکی، ململی، عکاشه و کله ذکر نموده اند.

  • سلام
   در قرن معاصر، طایفه ساکی در شمار طوایف وابسته به قلاوند بر اساس کتاب قوم لُر نوشته دکتر سکندر امان اللهی بهاروند بیان گردیده است.

  • سلام
   اگرچه تاجاییکه دانسته ها یاری می نماید قنواتی ها در منابع تاریخی تحت ساختار عشایری لرها ذکر نشده اند امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب اطلاعات درباره ارتباط آنها با لرها، مورد توجه قرار گیرند.

  • سلام
   درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب اطلاعات بدان پرداخته گردد.

 38. باسلام من دنبال هویت گمشدمم از حافظی های مقیم بروجردیم میتونید کمکم کنین بتونم بفهمم ازچه تیره ام؟؟؟

 39. سلام من از شهبازی های اصفهان هستم وخود لرها میگند شما شهبازیها هم بختیاری هستین که کوچانده وتبعید شدین .میخاستم بدونم اصالت بختیاری داریم؟ممنون از مطالب پرمحتوای شما

  • سلام
   ضمن سپاس از نظر لطف جنابعالی، هم اکنون اطلاعاتی در این باره در دست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب هرگونه آگاهی، در همین مجال به اطلاع رسانده شود.
   موفق باشید

 40. با سلام
  لطفا اگه در مورد لرهای شیراز که به بابل تبعید شدن اطلاعاتی دارین بیان کنید با تشکر

 41. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من ی جورایی اصالتمو گم کردم فقط میدونم پدر پدربزرگم خان فرادنبه بودند ب نام میرزا خان و اسم پدر بزرگمم ک فوت شدند سالها پیش علی اقاخانی بوده همین ممنون میشم اگه اطلاعاتی دارید در اختیارم بزارید
  سپاس

  • سلام
   مخاطب گرامی
   سرکار خانم آقاخانی
   ضمن پوزش اطلاعاتی درباره موضوع مورد اشاره در درست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت دسترسی به منابع، پیگیری گردد.

 42. با سلام
  و تبریک سال نو
  جناب اقای خلیلی لطفا اسامی فرزندان قلایوند را نام ببرید
  ممنون فرخ نژاد

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای فرخ نژاد
   ضمن عرض تبریک بمناسبت سال نو خدمت جنابعالی و هموطنان عزیز، به اطلاع می رساند دکتر امان اللهی بهاروند در کتاب قوم لر زیرشاخه های قلاوند را بشرح زیر بیان نموده اند:

   الف: متاوند
   ۱- باش آغا
   ۲- بزرگ
   ۳- کخا
   ۴- شاطَرَه
   ۵- شاه نظر
   ۶- تتر
   ۷- خداوردی
   ۸- مرغُزار

   ب: شئونوند و میرزاوند
   ۱- مرای
   ۲- بادی
   ۳- رمالی
   ۴- شیرمرد
   ۵- شیرزا
   ۶- کل ورزا
   ۷- گل ناز
   ۸- فرخی

   ج: طوایف وابسته
   ۱- چَوَنی
   ۲- هیکی
   ۳- هوتاوند
   ۴- سیراوند
   ۵- درتنگی
   ۶- کاونی
   ۷- کول چپی
   ۸- ساکی
   ۹- شیخ پیرمار
   ۱۰- رهداروند
   ۱۱- کلاوه ای
   ۱۲- آدینه وند
   ۱۳- طافی
   ۱۴- هَلدی
   ۱۵- دالوند
   ۱۶- ماکنالی
   ۱۷- لوتی

   • من از ایل بزرگ دیرکوند واز طایفه محترم وبا اصالت نجفوند هستم ایل دیرکوند شامل طایفه‌( نجفوند،یاقوند،ساتیاروند،زینیوند،کردعلیوند،بهاروند،طافی،شروی،طالبوند،پارسی ومیراست. ) نجفوندها در مناطق گرمسیری بخش الوار کوه چناره وروستای کلگدره،هرندی،لهونگ وتکمانی در شهرستان اندیمشک ساکنن ودرمناطق ایلاقی در شهر پلدختر منطقه هلد وپیر مار ودرمناطق تایی ،روعه ودره سید ،کوهگردوتخصاد ومنطقه وسیع لیگ اسیاب باد وانارو ودار صافه و چم گز هم ساکنن حتما به این مناطق تشریف بیارید بسیار زیبااند

    • سلام
     برادر همتبار
     جناب آقای اسکندری
     ضمن سپاس از ابراز محبت و دعوت آن برادر محترم، سلامتی و تندرستی را برایتان آرزومند است.

 43. با سلام دوباره
  لطفا شجره نامه ایل علی شروان از استان ایلام رو اگر در اختیار دارید
  ب اشتراک بگذارید .

 44. سلام ممنون از اطلاعاتتون میخاستم راجب فامیل “پیوند” بدونم که جز کدوم دسته هستند؟فقط میدونم جز لر های چهار محال هستند اطلاعات دقیق تری دارین؟

 45. سلام ،چرا از شولی ها که در طوایف بختیاری چه هفت چه چهارلنگ اسمی نیاورده اید بخصوص در هفت لنگ که شول هادر باب دینارون هستند و در کیار ،اردل ،هستند ودر چهار لنگ نیز شول ها تیره بزرگی هستند. لطفا یک نمودار کامل بگذارید

  • سلام
   ۱- عنایت داشته باشید نمودار فوق تا سطح ایل، طایفه و بعضاً تیره تهیه شده است و از پرداختن به اولاد و تش ها بعلت کمبود فضا خودداری شده. البته به امید خدا در نظر خواهد بود تا در آینده بصورت تخصصی تر و در قالب پُستهای مستقل به بررسی ایلات و طوایف لرتبار پرداخته گردد. بنابراین در آن مجال تلاش خواهد شد نگاهی ریزبینانه تر به تقسیمات ایلی صورت پذیرد.
   ۲- در منابع بختیاری تاکنون به عنوان «شول» برخورد نگردیده امّا نام «شالو» در شاخه هفت لنگ، طایفه زراسوند، تیره ایهاوند و همچنین در ذیل طوایف دینارانی باب مشاهده شده است.

   • سلام شالو در تلفظ شولو یا شولی هم گفته میشود. در شالو تیره شیرازی وجود دارد که به اشتباه شولی شیرازی هم گفته می شود . طایفه شولو دیناران در کجاها زندگی میکنند

    • سلام
     با سپاس از توجه شما نسبت به مطالب مطرح شده، از مناطق پرچستان، رکت، کوه سفید، کوه گره، دهدز و ایذه بعنوان محال سکونت شالوها نام برده شده است.

 46. باسلام تقسیم بندی طوایف لر ایرادهای زیادی دارد ظاهراً تعصبی خاص در ترسیم آن نقش داشته

  • سلام
   ۱- بجز کلام خدا، هر بیان و نوشتاری می تواند دارای ایراداتی باشد. امّا نکته ی مهّم آنست که تلاش گردد نقایص رفع گردد و یقیناً همانگونه که پیش از این نیز مکرراً اشاره شد؛ بهمئی دات کام در نظر دارد تا نمودار فوق را با تکیه بر منابع، بازبینی و تکمیل تر نماید.

  • سلام
   توجه داشته باشید نمودار فوق تا سطح ایل، طایفه و بعضاً تیره تهیه شده است و از پرداختن به اولاد و تش ها بعلت کمبود فضا خودداری شده است.

 47. جناب خلیلی دستتان دردنکند که نام بختیاری رازنده نگه داشتید کاش حداقل ده نفر مثل شماداشتیم انشالله موفق وپایدارباشید ضمنا میخواستم ریشه موری ها ی دورکی باب رابدانم وازکجاسرچشمه گرفته واطلاعات کامل این طایفه راازکجاپیداکنم باتشکر

  • سلام
   با سپاس از نظر لطف و ابراز محبت جنابعالی، نوشتن از مردمان لرتبار موجب افتخار است زیرا صداقت، صفا و صمیمیت سلحشوران لر باعث سربلندی می باشد. بطور کلی درباره لرها و از جمله بختیاری می توان گفت اینان از ساکنان قدیمی غرب و جنوب غرب ایران بوده اند که علی رغم مهاجرتها و فراز و فرودها توانستند شاکله ی گروهی خویش را حفظ و گسترش دهند تا آنکه سرانجام بعنوان قومی مشخص سربرآورند. در همین راستا می توان به نقل سردار اسعد نیز در کتاب خویش راجع به اصل و نسب ایل بختیاری اشاره نمود که می نویسند: در اینکه اصل و نژاد بختیاری ها ایرانی است محل اشتباه نباشد؛ زیرا که اخلاق و اطوار و اصالت و نجابت و زبان و لغات ایشان می نماید که ایشان ایرانی خالص می باشند. ما امروزه همان نجابت و اصالت و ایرانیّت را به عینه در این ایل جلیل مشاهده می نماییم که سیره قدیم را از دست نداده اند و در حفظ وطن و استقلال قومیّت خودداری ندارند و یک نوع غیرت و شجاعت ساسانیّت در آنها دیده می شود.

   بطور خاص در خصوص موری ها که از بزرگترین طوایف بختیاری می باشند برخی منابع ریشه ی آنها را نیز از ساکنان باستانی و قدیمی ایران دانسته و می نویسند: در طول حکومت اشکانیان، حکام و مردمان سرزمین پهناور و تاریخی فارس (که گسترده تر از استان فارس فعلی بوده و بخشهایی از خوزستان، کهگیلویه، بختیاری، کرمان و نیز یزد را هم شامل می شده است) کاملاً از شاهان اشکانی اطاعت نمی کردند. در این بین از موری ها نیز بعنوان گروههایی یاد می شود که با حکومت اشکانیان مخالفت داشته و بهمین خاطر به مناطق دیگر در «سرزمین تاریخی لرستان» مهاجرت نمودند. حتّی گفته می شود مدت زمانی نیز در کنار رود سمیره واقع در سرزمین لر کوچک هم سکنی داشته اند که موری در همانجا فوت شده و بخاک سپرده می شود امّا فرزندان وی در نهایت به سوی منطقه بازفت مهاجرت نموده و در آن ناحیه متمرکز می گردند. کما اینکه بعدها توانستند در مناطق اندیکا و مسجدسلیمان نیز حضور داشته باشند.
   تیره های طایفه بزرگ موری را به شرح زیر گفته اند:
   علیجانوند
   عیدیوند
   غریبوند
   کریموند
   عبده وند
   اوروند
   اسوند
   اسدوند
   قاسمعلی وند
   کر طلائی
   بوری
   گرداگونی

    • سلام
     پژوهشگران لرهای جیرفت را شامل تیره های زیر نام برده اند:

     حیدری
     بارانی
     قنبری
     خدادادی
     عبدالهی
     سهرابی
     شفیعی
     عباسی
     آقا رضایی
     غلامرضایی
     مشهدی حسین

 48. سلام. کسی میدونه فرخ نژاد ها از چه طایفه ای و چه منطقه ای هستن؟ توی گوگل مطلب و منبعی ازس پیدا نکردم

 49. با سلام من به لر بودن خودمان افتخار میکنم چرا که در ادوار مختلف از تمام قومها پادشاه داشتن و ما نیز با غرور بر خود می‌بالیم که کریمخان زند را داشته ایم که با اتحاد با بختیاریها توانست بر ایران حکومت کند لازم به ذکراست طائفه زند در باغ ملک هست که بختیاری هستند شما اسمی از آنها نیاوردید با سپاس آقای بهمنی

  • سلام
   برادر همتبار
   جناب آقای فرشید زند
   با تشکر از توجه جنابعالی و درود بر غیرت والای آن برادر محترم.

 50. با سلام
  من لر یکی از از شهرستان های استان کرمان بنام رابر هستم حقیقتش خیلی سال پیش اومدیم کرمان الان اطلاعات دقیقی از اصل و نسبم ندارم چون دو نقل هست یکی اینکه از خرم اباد به کرمان مهاجرت اجباری دادنمون یکی هم اینکه از ممسنی استان فارس … میخوام بدونم کسی میتونه کمکم کنه … با تشکر … شمس الدینی

 51. با سلام
  طبق گفته بزرگان از تیره درویش ممون هستم ولی اطلاعات زیادی در این مورد ندارم خواستم بدانم که تیره درویش ممون الان در کجاها ساکنند تا برای پرس وجو به آنجا مراجعه و پیگیر این موضوع باشم. این را میدانم که تیره درویش ممون از طایفه اورک و لجم اورک از باب دینارانی و هفت لنگ هستند اما در کجا ساکنند را نمی دانم. خواهشمند است در این مورد راهنمایی نمایید.

  • سلام
   برخی پژوهشگران در ذیل طایفه بزرگ اورک از دینارانی باب هفت لنگ بختیاری از «طایفه درویش» نام برده اند که در منطقه «دزپارت» گرمسیر و در «گری» سردسیر داشته اند.
   موفق باشید

  • سلام
   دکتر سکندر امان اللهی بهاروند در کتاب قوم لر، لرهای جم و ریز را از طوایف بختیاری ، کهگیلویه و مَمَسنی معرفی نموده اند که با نام مُدگماری (کایوسفی- علی میرزایی – مشهدی) قائد، شیخ و خواجه شناخته می شوند.

 52. با سلام
  اطلاعاتی راجع به طایفه ” گلال زیری ” میخواستم
  و اینکه ارتباط این طایفه با طایفه “کرد والی ” چگونه است.
  ممنونم

  • سلام
   برخی محققین طایفه گلال زیری را بهمراه طوایفی چون مال ملائی، دشتی، شیخ جابر و گروههایی از سادات جزو طایفه های وابسته به ایل کرد می دانند.

 53. سلام.بنده قنواتی هستم. تاجایی که یاد دارم پدربزرگم میگفت ما عموزادگان طایفه ی تلاوری هستیم. ازقدیم سیدال میگویند یعنی تیره ی سیدال هستیم.به قول پدربزرگم سه برادر بنامهای علی و عبدال و سیدال بودند که یکی حوالی رامهرمز دیگری بهبهان و سیدال در هندیجان تشکیل خانواده داده اند باتوجه به توضیحات بالا خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید ما ازکدام طایفه هستیم و درکدام قسمت شجره نامه قرار میگیریم. آرزوی من و برادرانم است که بدانیم اصالت ما چیست.
  ضمنا درحال حاضر فامیل ما قنواتی است .ولی درمنطقه ی هندیجان بنام فرزندان سیدال شناخته میشویم. سوال دیگر اینکه سیدال با س صحیح میباشد یا ص و به چه معنی است. باتشکر فراوان. باتشکر فراوان

  • سلام
   ضمن پوزش اطلاعی در این باره در دست نمی باشد. امّا در راستای نظر شما بایستی گفت به روایت پژوهشگران شاخه هایی از لرها از گذشته در میان قنواتی ها وجود داشته اند؛ بگونه ای که تبار علیرضاخان قنواتی را نیز از مردمان لرتبار دانسته اند.

 54. سلام.بنده فامیلی ام شیرازی است.وسالهاست درکنارقوم بهداروندزندگی میکنیم.بعضی ها میگویندکه ماعرب کمری هستیم،وبعضی ها میگویندبهداروند هستید.لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 55. مهران خالدی سردشتی از دیار سردشت لردگان.سرزمین واقعا دلیران بختیاری شما از از خالدی به عنوان جانکی نام بردید اما من خودم تحقیق کردم خالدی سردشتی ها ماموری…واز طایفه بختیاروند هستند نه جانکی ما جانکی نیستیم ‌…تاریخ پر از دروغ است و کوهرنگ های بختیاری نیستند بلکه بختیاری شدند و …فکر مطالب بالا بسیار اشکال داشته باشند.شما اطلاعات اشتباه دادید اصلا کوهرنگ ها لر نیستند با سند و مد رک میگم تنها بختیاری های اصیل ایذه . خانمیرزا. سردشت لردگان. لالی و دزوفول .مسجد سلیمون هم بقیه لر هستند نه بختیاری.

  • سلام
   برخی پژوهشگران بختیاری، خالدی را ذیل جانکی سردسیر نام برده اند. از سوی دیگر سردار اسعد در کتاب خویش جانکی سردسیر را زیرمجموعه باب بختیاروند (بهداروند) نام می برد. وی تقسیمات آن را به شرح زیر ذکر نموده است:
   ۱-جلیلی
   ۲-معموری
   ۳-ریگی
   ۴-بارزی
   ۵-بروبر
   ۶-هلوسعد
   ۷-شیاسی
   ۸-سُوتِک
   ۹-بُوگر

 56. با عرض سلام .نمودار لر کوچک رو اشتباه نوشتین فرزند بزرگ درکوند یاقو بوده شما بهاروند رو به اشتباه نوشتین

  • سلام
   در رابطه با نمودار فوق موارد زیر را به اطلاع می رساند:
   ۱- توجه داشته باشید مطالب پست بالا، بویژه بخش لر کوچک عمدتاً بر پایه آثار دکتر سکندر امان الهی بهاروند تهیه گردیده است. در همین راستا بایستی به دو نکته توجه داشت:
   الف- گذشته از کاستی های احتمالی که ممکن است در کلام انسان و از جمله کتاب دکتر بهاروند وجود داشته باشد، در حال حاضر ایشان یکی از افراد فرهیخته ی دانشگاهی و باسابقه در زمینه مطالعه و اشاعه تاریخ و جغرافیای قوم لر می باشند و بهمئی دات کام به دلیل مستند بودن و نیز دارا بودن بار علمی دانشگاهی بدان استناد کرده است.
   ب- نمودارهای اینچنینی عمدتاً بر اساس ساختارهای اجتماعی سیاسی ایلات و عشایر تهیه می گردند و نه بر پایه نسب نامه و روابط پدر و فرزندی.
   ۲- همانگونه که پیش از این نیز مکرراً اشاره شد؛ بهمئی دات کام در نظر دارد تا نمودار فوق را با تکیه بر منابع، بازبینی و تکمیل تر نماید.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   پراکندگی شیرعالی ها در مناطق زیر بیان شده است:
   ۱- سرگچ جانکی: مناطق آل خورشید، درویشان، ابوالعباس و باغملک
   ۲- شهرستان رامهرمز: نواحی سلطان آباد، شاه ابوالقاسم، دهیور، سندرون، بنه حاجی، باصدی، دو کوهک و غیره
   ۳- شهرستان بهبهان: روستاهای قالند، دودانگه، کره سیاه، آل طیب، شهرویی و…
   ۴- شهرستان شوشتر:
   در شهر شوشتر و شهرک گلالک و روستاهای بنه کاظم، بدیل و سپیدان

 57. سلام چرا درمورد شیرانی های بختیاری چیزی گفته نمیشه…؟اگه میشه از لحظه ورودشون به اصفهان بگید.

  • سلام
   هم اکنون اطلاعاتی در این باره در دست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب هرگونه آگاهی، در همین مجال به اطلاع رسانده شود.

 58. لطفا درباره ایل بزرگ سلاحورزی چرا تو نمودار نیست ایل بزرگ ایلام لرستان خوزستان

  • سلام
   همانگونه که پیشتر نیز اشاره گشت؛ بهمئی دات کام نیز در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بازبینی و تکمیل تر گردد. تا خداوند چه خواهد.

 59. بزرگترین والیان لر از ایل سلاحورزی بودن قدرت لرها دست ایل سلاحورزی بود والی بزرگ لرستان بزرگ ک به ایلام و شمال خوزستان هم گفته میشد

 60. درود بر شما ،لطفا اطلاعاتی راجب لرهای کرمان و خصوصا منطقه رودبار و قلعه گنج بیان کنید ،ما از لرهای محمدی رودبار کرمان هستیم که تا اونجا که من تحقیق کردم بختیاری هستند ،سپاس

  • سلام
   برخی پژوهشگران در ذیل طایفه بزرگ اورک از دینارانی باب هفت لنگ بختیاری از «طایفه درویش» نام برده اند که در منطقه «دزپارت» گرمسیر و در «گری» سردسیر داشته اند.

 61. سلام ممنون ازراهنمای همه من دنبالم هویتمم .قدیمامون گفتن ما از لر جوزی هستیم سمت بختیاری ها دنبال این هستیم فامیلمیون رو طبق اصالتمون عوض کنیم چون توش دست کاری شده میشه کمکم کنین

 62. با عرض سلام و خسته نباشید. میخواستم خواهش کنم که پیرهادی از چه طایفه ای بودند و ریشه ما کجا بوده پدرم و عموهایم میگویند ما در چمن سلطان الیگودرز بودیم با تشکر. ..

  • در زمانی که پاپی یحیی خان ایل پاپی هفت پسر داشت یکی از نواده های پاپی یحیی که سردار نادر شاه و فاتح هندوستان بود و با ندای زنده باد دولت نادر هندوستان را تصرف کرد نادر شاه به پاس خدمات او منطقه چمن سلطان را به او داد و تا مدتها به دست او بوده به احتمال زیاد شما از نوادگان آن سردارید که به طایفه صاد ایل پاپی میخوره

 63. شما چگونه لک ها را جزو لر به حساب آوردید؟؟
  لک ها مستقل از لرها هستن….
  در ضمن لک ها در طبقه بندی و اکثریت قریب به اتفاق منابع کورد بیان شده اند وخود را کورد می دانند نه لر…

  • سلام
   همانگونه که برخی منابع لکها را کُرد نامیده اند، برخی دیگر نیز آنها را از زیرشاخه های لر می دانند.

 64. با سلام
  دوست گرامی از سایت بی نظیر و اطلاعات بسیار عالی شما واقعا نهایت لذت رو بردم و برایتان آرزوی سلامتی رو دارم.
  بنده سوالی داشتم.
  بنده سنایی هستم و از طایفه ایسفی یا ایسوند
  میخواهم اطلاعات دقیق طایفه ای را بدانم.
  از کدام شاخه هستم و آیا خود ایسوی که بخش میشود جزء کدام هستم.
  و بهترین راه برای دانستن جوابم چیست.
  با تشکر

  • سلام
   با سپاس از نظر لطف جنابعالی، یوسفی به استناد فارسنامه ناصری تا پیش از پراکندگی در زمان قاجاریه، خود ایلی مستقل از ایلات چهارگانه لیراوی کوه بوده است. پس از پراکندگی نیز، بازماندگان یوسفی ها در منطقه بتدریج جزو طوایف احمدی ایل بهمئی قرار گرفتند. دکتر نادر افشار نادری دهه های طایفه یوسفی را در دهه ۱۳۴۰ شمسی بشرح زیر نام برده اند:
   دهه لطفعلی
   دهه حله بور
   دهه حاجی
   دهه ملاها
   دهه نه نه
   دهه علیمرادخان
   دهه ابوالفارسی
   دهه غریشه ای
   دهه آب المانی
   دهه شهرویی

 65. سلام ببخشید ما شهبازی ساکن خوزستان شادگان هستیم وهیچ نسبت فامیلی با طوایف شادگان نداریم واکثر طوایف ما را به بختیاری می شناسند.هیچ اثری ازشجره نامه هم نداریم دوس دارم بدونم اصالتم به کجا برمیگرده..همیشه دنبال کسی هستم که در این مورد به من کمک کنه

 66. با سلام،ما از طایفه یعقوبی هستیم ساکن در جیرفت،فقط میدونم از لرهای یعقوب وند هستیم که در زمان کریم خان زند به جیرفت کوچ کردیم،لطفا بگید ریشه من واقعا چیه

  • ریشه شما به طایفه یعقوب وند یا یاقوند ایل بزرگ پاپی میرسد که در زمان کریم خان عده ای از شما به استان کرمان مهاجرت وتبعید شدید• این طایفه در شهرهای اندیمشک خرم آباد و درود هم زندگی میکند

 67. باسلام من کشوری هستم میدونم که جز پاپی هاهستیم امانموداردرختی پاپی ها رامیخوام تاپدربزرگ هایم رابشناسم لطفاجهت میتونیدکمک کنید

  • سلام
   در نمودار فوق زیرشاخه های پاپی بصورت کلی (هادی – مناصر) به نقل از کتاب قوم لر اثر دکتر امان الهی بهاروند ذکر شده اند. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در آینده نمودار آن با توجه به منابع موجود، بصورت مستقل و با جزئیات بیشتر تهیه و در دسترس مخاطبین قرار گیرد.

  • سلام
   سردار اسعد در کتاب خویش، ذیل دینارانی باب بختیاری، تیره هایی را به شرح زیر نام میبرند که در مال امیر سوسن سکونت داشته اند:

   بندونی
   شالو
   امیری
   عالی محمودی
   سعید
   سرقلی
   بویری
   نوروزی
   کورکور
   شیخ عالیوند
   گورونی (گورویی)
   لجمیر اورک

 68. سلام شهر پلدختر لرستان زندگی میکنم همه از ایل جودکی هستند و زبان لری بالاگریوه ای تکلم میکنند
  جمعیت ۱۵۰ هزار نفری این شهرستان اکثریت جودکی و بومی این شهرند در عجبم نمودارت ناقصه در واقع مثل اینه من بویر احمد رو ننویسم. خیلی جالبه طوایفی که در واقع تیره هستند رو خیلی بزرگ جلوه دادی ولی جودکی که در لرستان مشهورند و زبان خاص لری (بالاگریوه)دارند رو از قلم انداختی

  • سلام
   متأسفانه جودکی ها در نمودار بالا از قلم افتاده اند هرچند که پُست فوق در واقع یک مقدمه ی کُلی و کوتاه از ایلات و طوایف لُر می باشد. دکتر بهاروند در آثار خویش در تقسیم بندی لر کوچک، ایلات بالاگریوه را بشرح زیر بیان می کنند:
   الف- درکوند
   ب- پاپی
   ج- جودکی
   ایشان در کتاب قوم لُر، جودکی ها را اینچنین شرح می دهد:
   شعبه آقامیرزایی شامل:
   ۱- حیدر وند
   ۲- بخشی وند
   ۳- لَتَه وند
   ۴- مَمیوند
   ۵- شهسواروند
   ۶- براواسی
   ۷- اَنارویی
   ۸- هفت تخم

   شعبه آقارضایی شامل:
   ۱- کَرم وند
   ۲- دیناروند
   ۳- باوه
   ۴- حیدر وند
   ۵- کاید
   ۶- اُوسری
   ۷- لوتی

   البته ناگفته نماند همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، به امید خدا در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد.
   موفق باشید

 69. ممنون از پاسختون ولی اگر خواستید نمودار را تغیر دهید بهترین گزینه برای مشورت خود جودکی ها هستند، طوایفی که زیر مجموعه جودکی قرار دادید خوب بود فقط لوتی جزوشون نیست چون لوتی خودشون رو از مهاجران هندی سیباه پوست میدانند و مطرب ها هستند هر چند زبان لری دارند . با هندی مو نمیزنند اگر اشتباه نکنم شما بهشون میگید تشمال

  • سلام
   در تصویر بالا به لرهای استان بوشهر در چارچوب لیراوی دشت، حیات داود و همچنین لرهای منطقه «جم» اشاره شده است.

 70. با سلام وعرض ادب محضر چنابعالی وتشکراز همت والای شما درقبال خدمت به قوم غیور بختیاری من سلطان مراد ایستادگی پور ازشوشتر هستم که اچداد پدری من درروستای ایستادگی بخش عقیلی زندگی می کنند از طایفه وتیره خود جیزی نمی دانم اچداد هم جیز مشخصی ذکر نکردهاند فقط میدانم چد پدری ما مبار بوده و مرد بسیار شچاع وسوار کار ماهری بوده ومی گویند مازه پهن یا سینه پهن بوده لطفا مرا راهنمایی کنید واطلاع دقیقی از طایفه یا تیره ام در اختیا ر من بگذارید

  با تشکر فراوان
  ایستادکی پورشوشتر

 71. سلام……با سلام و دودود بر تمام عزیزان قوم بزرگ لر ……..ایل وتباز بزرگ و همیشه سرافراز پاپی از بزرگترین ایلهای مستقل لر میباشد و زیر شاخه هیچ ایلی نیست مگر قوم بزرگ لر….ایل پاپی خوش مستقل هست و فقط نیمی از انها در منطقه بالاگریوه زندگی میکنند…..ایل بزرگ پاپی نزدیک به بالاگریوه هست و جز بالاگریوه نمیباشد و همه عزیزان هم اطلاع دارن………ایل بزرگ پاپی با جنعیتی بالغ بر چهارصد ۴۰۰هزار نفر از ایلات نام آشنای قوم لر میباشد و ایل بزرگ پاپی دارای ۲۴طایفه میباشد……..و ایل پاپی همیشه در کنار ایل جلیل و غیور بختیاری هست…و تنها ایلی که آداب و رسوم شبیه ایل بختیاری دارن.ایل بزرگ و سرافراز پاپی میباشد…….والسلام..

 72. با سلام.یک زحمت براتون داشتم و اون تکمیل سلسه اسامی اجداد شخصی بنده میباشه.در صورت توان لطفا به ایمیل بنده پیام بدید تا اطلاعات موجود رو خدمتتون ارسال کنم.با تشکر

 73. با درود بر همه شما عزیزان سرفراز
  من خواستم ببینم که ایل شیران زیر مجموعه کدام یک از طوایف بزرگ بختیاری هست ممنون میشم جواب منو بدین ..
  با سپاس از شما دوست عزیز که زحمت جمع اوری شجره قوم لر کشیدید.

 74. سلام….ایل بزرگ و نام آشنای پاپی ..بزرگترین ایل لرهای لرستانی میباشد و همه دوستان هم کاملا اطلاع دارن……و ایل بزرگ پاپی از ارکان اصلی قوم بزرگ لر میباشد…قوم لر از قدیم الایام دو تیل داشته….ایل بزرگ بختیاری با حمعیتی بالغ بر سه میلیون نفر…………و ایل بزرگ پاپی با جمعیتی بالغ بر چهارصد هزار نفر و بیش از سی طایفه و صد و ده تیره……….ایل پاپی در شهرهای خرم اباد…دورود…پلدختر.ازنا..گتوند.شمال دزفول…..استان ایلام…..تبعیدهای البرز و قزوین.واندیمشک…….هستن……تعدادی هم در شهرهای چرام.دهدشت…گچساران استان کهیکیلویه هستن

 75. سلام. ببخشید همسر من شهرتش فولادوند است و اهل کلکله (روستایی در ازنا) در لرستان است. اما اجدادشان لر بوده. همسرم حتی اسم جد خود را نمی داند فقط می داند نام پدرش رحمت، نام مادرش شاه بی بی و پدر بزرگش رحمت می باشد. لطفا کمی راهنمایی کنید تا بتوانم نسب همسرم را بشناسم. ممنون. ضمنا پاسخ را به ایمیلم هم بفرستید.

 76. سلام و درود بر شما .
  لطفا توضیح بیشتری راجع به شیخ رباط از طایفه بابادی باب بفرمایید . آیا مشایخ بختیاری از این شاخه هستند ؟ ممنون از شما .

  • سلام
   سردار اسعد در کتاب خویش از چند تیره با عنوان شیخ بشرح زیر نام می برد:
   ۱- شیخ عالیوند ساکن در مال امیر سوسن که زیرمجموعه دینارانی باب ذکر شده است.
   ۲- شیخ از طایفه بزرگ کنرسی از چهارلنگ
   ۳- شیخ سعید از طایفه بزرگ موکوئی چهارلنگ
   در ضمن تقسیمات فوق تا سطح تیره بوده و ساختارهای تش، اولاد و مال را بیان ننموده است. علاوه بر بیان سردار اسعد دیگر محققین از طایفه شیخ رباط در ذیل دورکی باب نام میبرند که در زمان امامقلی خان بختیاری جزوی از عالی انور بابادی باب بوده امّا در آن زمان از طایفه عالی انور جدا شده و خود بعنوان طایفه ای از دورکی باب در مَوِرز سکنی گزیده اند. ضمناً بعلت اینکه شیخ بوده اند از دادن مالیات معاف شده بودند. زیرمجموعه های شیخ رباط را اینگونه ذکر کرده اند:
   اسد
   ولی
   ویس
   بهزاد
   بارانی
   بادآورد
   علائی

   در همین راستا ناگفته پیداست همانگونه که بارها اشاره گشت نتایج پژوهشها و تحقیقات علوم اجتماعی و تاریخ حتماً قطعیت نداشته و می تواند در معرض توجه و بررسی در جهت تکمیل تر نمودن یافته ها باشد. بنابراین باب پژوهش درباره زیرشاخه های شیخ رباط، باز می باشد.

 77. سلام ادمین کسی که نام خانوادگیش شیرانی باشه مربوط به کدوم طایفه قوم بختیاری هستش؟

  • سلام
   ضمن پوزش هم اکنون اطلاعاتی در دست نمی باشد. امّا دو تن از مخاطبین مواردی را در همین پست مطرح نموده اند.

 78. سلام ما از طایفه ی چهار لنگ ایل بختیاری هستیم ولی از یه جایی گم شدیم فقط میدونم یا مهدوریم یا شاهمنصوری اگه اطلاعاتی دارید یا کسی هست ممنون میشم شجره نامه بذاره آمراد و آحسین اجدادی هستن که من میشناسم

 79. سلام من توکلی هستم جد پدریم نعمت‌الله زاده ازنا لرستان
  میخواستم شجره نامه ام رو بدونم که به کدوم طایفه می‌رسیم شما میتونید راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیزطایفه توکلی دراستان کهگلویه وبویراحمدشهرستان چرام وروستاهای اطراف ساکن هستندویک خانواده ازانهابنام شنبه اصغرپوردرروستای بیبی زلیخایی شهرسوق ازاستان کهگلویه ساکن هست اگردوست داشتی اشناشوی به این ادرسهامراجعه کن

 80. سلام
  در ایران افراد زیادی با فامیلی «خاکی» وجود دارند. من هم از خاکی های کرج هستم. برخی از بزرگترهای ما می گویند که پدرانشان از بختیاری هایی هستند که از حوالی فارس به کرج کوچ کره اند .شما در این زمینه اطلاعاتی دارید؟
  موفق باشید

  • سلام
   خیر! ولی کامنت شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب هرگونه آگاهی در همین مجال به اطلاع رسانده شود.

  • سلام
   احتمال دارد اشتباهاً توسط سیستم فیلتر سایت حذف شده باشد. لطفاً از نو آنرا ارسال نمایید.

 81. با سلام
  نادری بلداجی هستم پدرم میگه جدمون از ایذه کوچ کرده به سمت بلداجی،
  از نادری های لجمیر اورک هستیم تو بلداجی ساکن میشن پسوند بلداجی میگیرن،
  میخواستم بدونم کجای ایذه ساکن بودیم و لجمیر ها کجا هستن و حقیقت داره ؟

  • سلام
   لجمیر اورکها در ساختارهای سنتی ایل بختیاری زیرمجموعه ی دینارانی باب بوده اند. در گذشته ییلاق آنها کوه سفید ایذه و قشلاقشان بارانگرد ذکر شده است. جمعیت لجم اورکها در اوسط دهه چهل شمسی (تقریباً ۵۰ سال قبل) بتعداد ۲۵۰۰ خانوار گفته شده است. هم اکنون نیز محل اصلی سکونت آنها در شهرستان ایذه می باشد.

 82. سلام بختیاری های استان کرمان هستیم گویا زمان مفخم وظفر به عنوان سوار بختیاری کرمان امدیم گفته اند هفت لنگ هستیم ولی نمیدانیم اقوام وطایفه ماکیست لطفا اگ میتوانید خودتان راهنمایی کنید یا اگر کسی می تواند کمکی در این زمینه کند بفرمایید

  • سلام
   هم اکنون اطلاعاتی در دست نمی باشد امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب هرگونه آگاهی در همین مجال به اطلاع رسانده شود.

 83. با سلام و خسته نباشید به شما دوستان ریشه دار بنده رحیم هستم از طایفه تیموری که ساکن شهرستان کوهدشت. لرستان. هستن این طایفه دارای نه روستا که هر روستا دارای دویست خانوار بوده که همگی لر زبان وشیعه دوازده امامی اند آیا ازاین طایفه چیزی میدانید

  • سلام
   خیر! امّا نام تیموری در موارد زیر مشاهده شده است:
   ۱- نام خانوادگی تیموری در میان گرمه ای ها از عشایر لر تبار
   ۲- تیموری از خاندانهای ساکن در اراک
   ۳- تیموری از دودمانهای ساکن در آشتیان
   ۴- ایل تیموری از استان خراسان

 84. سلام من از طایفه محترم نجفوندام و نجف فرزند دیرک، بوده است، نجف دارای چند فرزند به نامهای : سلاطی،ادینه،وتهمورث بوده است، بعضی از نوادگان ادینه از زمان قدیم به کوهای بختیاری و دزفول کوچ کرده اند، برخی در اصفهان نجف اباد، وبرخی در دزفول به نامهای اسکندری ساکناند، فرزندان سلاطی و تهمورث هم در لرستان واندیمشک ساکن اند، میخواستم ببینم ایا درست است اطلاعات دیگری میتونید بهم بدید، با سپاس و تشکر از شما.

  • سلام برادر همتبار
   همانگونه که در نمودار فوق نیز اشاره گردیده دکتر سکندر امان الهی بهاروند طایفه نجفوند را ذیل ایل بهاروند و از زیرشاخه های درکوند ذکر نموده اند. اما اطلاعات جزئی تری در خصوص نسب نامه نجفوندها ارائه نداده اند. به هر صورت درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صور کسب هرگونه آگاهی به اطلاع رسانده شود.

 85. باسلام
  درآغازاززحمات گردآورنده تشکرمیکنم
  اماایکاش قبل ازمنتشرکردن باافرادی آگاه ومعتمدمشورت میکردین
  درموردتقسیم بندی خییلی هارواشتباه نوشتید
  واین مسئله ای بسیارمهم وحائزاهمیته
  زیرااین اطلاعات به نسلهای بعدی منتقل خواهدشد
  وآینده نسلی که بااطلاعات غلط از اجدادوپیشینه خودروبروهستندکاملاًواضح وروشنه که چه خواهدشد!
  درتقسیم بندی طوایف،برای مثال باب دورکی ۶طایفه میباشد
  ۱.اسیوند۲گندلی۳بابااحمدی(بامدی)۴موری۵زراسوند۶عرب کمری(دورکی)که عرب کمری چهالنگ هم داریم
  بعدمیایم روتقسیم بندی طایفه ی موری
  لطفاًاین رو حتماًویرایش کنید
  موری متشکل از۱۱تیره اصلی،یعنی۴بوری۷بردینی
  و۲تیره دیگرکه هنوزاختلاف نظرهایی راجع به اینکه مستقل هستندیاجزوهمان تیره های اصلی،وجودداره
  ۴تیره بوری:علیجانوند_گورداگونی_بوری_کرطلایی
  ۷تیره بردینی
  ۱.عبده وند۲عیدیوند۳کریموند۴اوروند۵قاسمعلیوند۶غریبوند۷حسنوند
  اون تیره که عرض کردم نامشخصه مستقل بودنشون اسدوندهست که جزوعیدیوندمحسوب میشه
  ومُهمدوندکه جزوعبده وند
  اگرکه این دوتیره راهم مستقل بدونیم جمعاًتیره های موری۱۳تامیشن
  من متعجبم ۴و۸روازکجاوازچه منبعی درآوردین،خخخ
  موری قبل ازاینکه بوری بردینی بشه۹تش(تیره)بود
  که بعدازیکسری اختلافات و…..شدن۱۱تیره ک همان ۴بوری و۷بردینی
  بعدهابدلیل کثرت جمعیت اسدوندازعیدیوندجداشد
  ومهمدوندهم ازعبده وند
  یعنی شدن۱۳تیره
  اینومیتونیدازتمام طایفه موری سؤال بفرمایید
  فقط خواهش میکنم ازکسی بپرس که حداقل۵دهه ازعمرش گذشته باشه ن این جوانان جویای نام وخوانینِ مجازی.
  ازاینکه وقت گذاشتیدوپیام منومطالعه کردیدسپاسمندم
  این شماره تماس منه
  ۰۹۱۶۲۰۱۲۴۲۰

  • سلام
   الف- ضمن تشکر از ابراز محبت آن برادر همتبار، همانگونه که پیشتر نیز مکرراً بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بازبینی و تکمیل تر نماید. امّا در خصوص تقسیمات ایلات و طوایف و مشخصاً دورکی باب بختیاری، سردار اسعد در کتاب خویش دورکی دارای هفت طایفه به شرح زیر بیان نموده اند:
   ۱- زراسیوند (زراسوند)
   ۲- اسیوند
   ۳- موری
   ۴- قندعلی
   ۵- بابااحمدی
   ۶- عرب (کمری)
   ۷- آسترکی

   متأسفانه عرب کمری در نمودار فوق از قلم افتاده که در اصلاحات بعدی اضافه خواهد شد. امّا از سوی دیگر جنابعالی نیز در تقسیمات خود، آسترکی را ذکر نکرده اید.

   ب- درباره زیرشاخه های موری ضمن تشکر از اطلاعات ارائه شده، موارد زیر بر اساس بیان برخی پژوهشگران جهت اطلاع و تبادل نظر ارائه می شود:
   ۱- عیدیوند
   ۲- عبده وند
   ۳- کریموند
   ۴- اوروند
   ۵- قاسمعلی وند
   ۶- غریب وند
   ۷- علیجاوند
   ۸- کرطلائی
   ۹- بوری
   ۱۰- گرداگونی
   ۱۱- اسدوند (گفته می شود که جزو تیره عیدیوند بوده و در سال ۱۳۷۰ مستقل شده است)
   ۱۲- اسیوند
   در خصوص زیرشاخه های عبده وند نیز اینگونه گفته اند:
   ۱- طاهری عبده وند
   ۲- محمدی عبده وند
   ۳- ترکوند
   از طرف دیگر سردار اسعد نیز زیرمجموعه های موری را بشرح زیر بیان نموده اند:
   ۱- بابائی
   ۲- علیجانوند
   ۳- بُوری
   ۴- بَوری
   به هر سوی مشاهد می گردد که روایتهای فوق اختلافاتی باهم دارند که این موضوع در بررسی تاریخی تقسیمات ایلات و طوایف امری قابل انتظار می باشد. گویی ساختارهای ایلیاتی به دلایل گوناگون در معرض تغییر و تحول بوده اند.
   پاینده باشید

 86. سلام
  من جهانگیری هستم از روستای بلطاق در غرب اصفهان نزدیک ب الیگودرز
  هویتم گم شده و نمیدانم لر هستم یا بختیاری
  روی سنگ قبرهای قدیمی اجداد ما نوشته شده “چنگرویی” و اینم میدونم ک بصورت مهاجر ب این منطقه اومدن
  اگر اطلاعاتی دارین کمکم کنید

 87. باسلام لطفا در خصوص شجره نامه طایفه کهیش و همچنین بزرگان این قوم از سال ۱۳۰۰ تا کنون مطالبی را عنوان نمایید ..باتشکر

  • سلام
   سردار اسعد در کتاب خود زیرمجموعه های طایفه سهونی کنرسی را بشرح زیر بیان نموده اند:
   ۱- باورساد
   ۲- حموله
   ۳- کهیش
   ۴- مترک
   ۵- سُنگی
   ۶- ساد
   از سوی دیگر محققین، تیره های طایفه کهیش را اینگونه نوشته اند:
   ۱- بهرامی
   ۲- اسحقی
   ۳- زالی
   ۴- حاتمی
   ۵- تیره های وابسته
   گفته می شود کلانتری طایفه کهیش از قدیم تا سال ۱۳۲۷ بر عهده تیره اسحقی بوده که طبق سنن بختیاریها از آن پس به تیره بهرامی انتقال یافت. از جمله پیران و بزرگان کهیش به آ عبدالحسین بهرامی، آ عبدالحسین جمشیدی، مشهدی عیسی شکوهی، آ جعفرقلی زالی، آ ابراهیم حاتمی، آ ذوالفقار حیدری و طاهرخان علیپور اشاره کرده اند. همچنین از شخصیتهای علمی کهیش ها در دهه های اخیر از دکتر هوشنگ کاوش، دکتر کورش بهرامی و دکتر بهروز سجادی نام برده شده است.

 88. با سلام

  در اطراف تهران و در منطقه نزدیک به دماوند منطقه ای به اسم چنار غرب ( چناران ) وجود داره که کاملا در هیبت لر ها هستند ( رفتارو کردار و هیکل ها و استخوان بندی درشت ) – حتی مراسم عروسی و رقص چوب هم دارند.
  کسی راجع به پیشینه ی اینها خبری نداره ؟
  خیلی ذهنم رو درگیر کرده

  متشکرم

  • سلام
   پژوهشگران از هداوندها بعنوان لرهای استان تهران نام برده اند که در ارتفاعات شمال تهران محل زندگانی آنها بوده است. هداوند به دلیل پشتیبانی از حکومت زندیه که خود از تبار لر بوده به استان فارس امروزی نقل مکان نمود. اینگونه بنظر می آید پس از انقراض سلسله زند بوسیله قاجارها، آقامحمدخان از بیم لرها برخی از آنان من جمله هداوندها را از فارس به نواحی دیگر تبعید کرد. در همین راستا علاوه بر کلام دکتر سکندر امان اللهی بهاروند در کتاب قوم لُر درباره لرهای استان تهران (که در کامنت پیشین بدان اشاره شد)، دکتر ایرج افشار نیز در خصوص هداوندها بیان داشته اند: عشایر هداوند در ارتفاعات شمال تهران (دامنه های کوههای شمالی سلسله جبال البرز) زندگی می کنند. ایل هداوند که اصلاً از لران خرم آباد هستند بوسیله کریم خان زند به حدود فارس منتقل شده بودند ولی بعداً آقامحمدخان قاجار آنان را از فارس به تهران کوچانید.
   مردم ایل هداوند از پنج تا شش نسل پیش در نزدیکی تهران زندگی می کرده اند زیرا شاه مالک این کوهها بود، از این رو آنان را به آسانی در این سرزمین جای دادند و چراگاههای تابستانی ایشان را در زمینهای خالصه دره لار تعیین نمودند.
   منطقه گرمسیر عشایر هداوند در دشتهای کوهپایه جنوب البرز است که در آنجا اراضی کشاورزی یا حداقل خانه خریده اند و در زمستان دامها را حاشیه کویر می چرانند. هداوند تقریباً تمام روستاهای مجاور دره پست جاجرود و تاررود را در اختیار دارند. مرکز این ایل روستای توچال است. تعداد آنها در سال ۱۳۱۱ شمسی در حدود ۲۵۰۰ خانوار بوده اند.

 89. با سلام .دوست عزیز بنده بعنوان یک لک از همه زحمات و تلاش های شما کمال تشکر را دارم هرچند مطالب شما جای تحقیقات بیشتری دارند چون حداقل تا جایی که من میدانم مطالب در مورد قوم لک خیلی فراتر از این بحثاس .زنده باد ایران زنده باد قوم بزرگ و سربلند لر زنده باد تمام اقوام ایرانی
  پاینده باشید 🌹

  • سلام
   با تشکر از ابراز محبت آن برادر محترم، همانگونه پیشتر نیز اشاره گردید؛ بهمئی دات کام در تدارک تکمیل تر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، به امید خدا در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد.

  • سلام
   نمودار فوق بر اساس تقسیمات پس از دوره قاجار تهیه گشته و کرایی نیز در آن دوره و مابعد، طایفه ای از ایل طیبی (در نمودار ذکر شده) بوده است.

 90. سلام.ما طایفه ای بزرگ بنام جوکار هستیم که از سالهای دور ، ساکن روستایی در جنوب استان فارس بنام بیشاپور هستیم که از مقرهای شاپور ساسانی بوده و لهجه ی لری داریم اما خیلی مشتاقم بدونم دقیقا اصالتمون به کدامیک از طایفه های لر برمیگرده؟بی صبرانه منتظر پاسختون هستم🙏🏻

  • سلام
   ضمن پوزش هم اکنون اطلاعاتی در دست نمی باشد امّا درخواست جنابعالی مدنظر قرار خواهد داشت تا احیاناً در صورت کسب هرگونه آگاهی در همین مجال ارائه گردد.

 91. سلام و تشکر از شما دوست عزیز بابت تهیه و اشتراک این شجره، اما امیدوارم با قدری مطالعه نسبت به revision جدید و با روز آوری شده این اثر اقدام نمایید. چرا که شما نام لک های ساتیاروند (چراغی و مظفری) که بعلت درگیری در سالیان خیلی دور اقدام به مهاجرت از سرزمین خود نموده و بین بختیاری ها سکنی گزیدند ( در دو منطقه ییلاقی و قشلاقی چهارمحال و بختیاری کوهرنگ روستای فانی آباد و خوزستان لالی روستای سیگوند (که توسط خودشان به نام سیگوند نامگذاری شده است)) را در شجره خود نیاورده اید. لازم به ذکر است که دو تن از خوانین بختیاری به نام جهانگیر خان و فرامرز خان فرزندان احمد خان که امروزه بزرگترین طایفه بختیاری را با شعب و تیره های بسیاری به نام بابادی هفت لنگ نام گرفته از نوادگان و خواهر زاده های ما لک های ساتیاروند هستند.
  این متن را مطالعه بفرمایید.

  ریاست ایل بابادی رامهدی خان تقی عبدالهی برعهده داشت.که دژی معروف به دز آمهدی در قلعه میدان خوزستان داردوآرامگاه وی بصورت نمادیک شیرسنگی درشهرستان پردنجان چهارمحال بختیاری(که پردنجان وگوجان قبلا جزءاملاک موروثی آمهدی بوده ودر تقسیم اراضی یااصلاحات ارضی به دیگران واگذارگردید)به عنوان آثار باستانی شناخته شده است.بعد از وفات مهدی خان ریاست ایل به فرزندبزرگ وی آمحمدکریم ونوه ایشان آعلی دوست رسید وپس از فوت آمحمد کریم وکشته شدن آعلی دوست توسط ایل آرپناهی ریاست ایل به برادر زاده مهدی خان یعنی شیرعلی خان(معروف به خان فؤدال)وسپس به برادرزاده های دیگرمهدی خان یعنی جهانگیرخان وفرامرزخان فرزندان احمدخان رسید.

  احمدخان دوزن اختیار کرد:

  ۱-آخون آقا دختر آصادق ساتیاروند لک(مادر جهانگیرخان وفرامرزخان)

  ۲-بی بی نٍستر دختر نظرعلی خان آسترکی(مادر حبیب اله خان وامان اله خان)

  آرامگاه احمدخان در دشت ده خوزستان وآرامگاه امان اله خان فرزند احمدخان در تخت قاپو اصفهان می باشد …

  آرامگاه جهانگیرخان در شاهزاده ابولقاسم(شاه مال بابادی)می باشدوارامگاه آشیخ علی خان نیز روبروی آرامگاه پدرش جهانگیرخان درشاهزاده ابولقاسم میباشد. که بعدها نوه جهانگیرخان یعنی رضی خان خسروی فرزند امان اله خان را به علت رشادتها ودلیری که دربین طوایف مختلف ازخود نشان دادبعدازفوت در آرامگاه جهانگیرخان به خاک سپردندودرحال حاضرنیز سنگ شیر جهانگیرخان درقبرستان هارکله می باشدکه توسط اولاد خسروخان به آنجامنتقل شده است.
  و…

  • سلام
   برادر همتبار
   جناب آقای چراغی
   ۱- ضمن تشکر از ابراز محبت آن برادر محترم، همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید؛ بهمئی دات کام در تدارک تکمیل تر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، به امید خدا در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. از سویی عنایت داشته باشید ظرفیت نمودار فوق برای ارائه دادن رده های بیشتر ایلات و طوایف قوم لر تا سطوح بعداز طایفه (تیره، اولاد و تش) محدود بوده و بیان جزئیات بیشتر نیازمند نمودارهای متعدد دیگر است و البته تلاش خواهد شد در قالب پستهای مستقل و تخصصی بدانها نیز پرداخته گردد.
   ۲- بله! پژوهشگران نیز از مهاجرت شاخه ای از لکهای ساتیاروند به میان بابادی باب ایل بختیاری در گذشته خبر داده اند که در روایات از دو برادر بنامهای ساتیار و بهار نام برده شده است. بعدها به سه عنوان ساتیاروند، بهاروند و عسگروند در ساختار ایلی بختیاری سربرآورده اند که اولاد احمدخان بابادی نسب مادری از آنان می برند. برخی از منابع، آنان را ذیل عالی انور و دسته ای دیگر نیز زیرمجموعه ململی(طایفه شهنی) ذکر کرده اند.

 92. سلام بر شما و خدا قوّت
  من متولّد شهر ایذه، استان خوزستان هستم و لر بختیاری ام.
  (ظاهرا بنا بر گفته ها) سال های خیلی دور یعنی ۷۰ سال پیش فامیلی ما حبیبی بود، بعداً موقع انتقال محل سکونت از اطراف ایذه یا شهرهای همجوار ایذه به روستای ایذه فامیلی ما تغییر کرد و اسم روستایی که ساکن شدیم یعنی نورآباد فامیلی ما شد ولی دلیل این تغییر فامیلی رو نمیدونیم، فامیلی فعلی ما بدون پسوند هستش.
  در حال حاضر دقیقاً نمیدونیم از چه تیر و طایفه ای هستیم، چون بعضی ها میگن شما
  از طایفه زنگنه هستید بعضی ها میگن شما کرد زنگنه هستید و بعضی ها میگن شما اُورک هستید، بعضی ها میگن شما لر هستید ولی بختیاری نیستید، بعضی ها میگن چهارلنگ زنگنه هستید، حالا برا من مهمّ اینه که بدونم از چه طایفه ای هستم، سوال من اینه طبق اینکه فامیلی قبلی ما حبیبی بود، دقیقا حبیبی ها از چه تیر و طایفه ای هستن؟
  لطف میکنید اگه مقداری راهنمایی کنید
  تشکُّر از شما

  • سلام
   ضمن تشکر از ابراز محبت آن برادر محترم، متأسفانه هم اکنون اطلاعاتی در دست نمی باشد.

 93. سلام دوست عزیز ایا طایفه گودرزی جز طوایف قوم لر محسوب نمیشه؟ چون هم جمعیتشون تو لرستان زیاده و هم زبانشون لریه

  • سلام
   بله! گودرزی های لرستان از تبار لر بوده اند و حتّی در دوران قاجاریه بهمراه دیگر لرتباران منطقه، فوج نظامی سیلاخور را به ریاست حاج سردار گودرزی تشکیل داده و در مناسبات منطقه ای و کشوری جلوه گر بوده اند. البته بدین نکته نیز عنایت داشته باشید که از چارچوب و ساختار ایلات و طوایف نواحی دشت سیلاخور، بروجرد، نهاوند، ملایر و تویسرکان آگاهی و دانسته های کمتری در منابع ذکر گشته بنابراین اطلاعات درباره آنان مختصرتر می باشد

 94. پس میشه گفت یه طایفه مستقل از قوم لر رو تشکیل میدن….در ضمن در زمان رضا شاه یه والی بوده به نام باقر خان گودرزی که مسئولیت بخش هایی از لرستان و بروجرد بر عهده داشته… بنده جامعه شناسی میخونم و فکر میکنم که طایفه گودرزی اصالتا بختیاری های شمال لرستان هستند چون اگر به استان چهارمحال بختیاری تشریف برده باشید اونجا هم فامیلی گودرزی رایجه و همچنین در شهرستان الیگودرز که اکثرا بختیاری هستند که معنیش هم میشه ایل گودرز ، فامیلی گودرزی بسیار رایجه. شهرستان بروجرد هم که بیشترین تعداد گودرزی هارو داره. و علاوه بر اون یک منطقه ای هست به نام چال یا دهستان گودرزی که شامل چندین و چند روستا و بخش میشه .

  • سلام
   ضمن تشکر از توجه جنابعالی، در راستای واکاوی بیشتر موضوع نکاتی مطرح می گردد:
   ۱- در خصوص اینکه گودرزی ها زیرشاخه ای از ساختار ایل بختیاری بوده باشند در منابع موردی مشاهده نگردیده و حتّی سردار اسعد نیز در کتاب خویش در تشریح طوایف و تیره های بختیاری نامی از گودرزی نمی برد امّا اینکه شما عنوان نموده اید ممکن است اصالتاً بختیاری باشند نیز محتمل است و نام نبردن از آنان در چارچوب ساختارهای سنتی ایل بختیاری هم یحتمل ناشی از یکجانشینی گودرزی ها می باشد.
   ۲- سختی و مشکلات پژوهش درباره گودرزی ها آنجا بیشتر جلوه گر می گردد که حتّی در سرشماری عمومی ایلات و طوایف عشایر کشور در سال ۱۳۶۶ (استان لرستان) نیز نامی از آنان در قامت ایل و یا طایفه نیامده و همین موضوع خود می تواند شاهدی بر آن باشد که گودرزی ها نه در شاکله های ایلیاتی بلکه جزوی از ساختار مردمان شهرنشین بوده اند.
   در کلیت امر تحقیق در حوزه لرهای مناطق بروجرد، ملایر، تویسرکان و نهاوند که از قدیم الایام یکجانشین بوده اند، با دشواری بیشتری نسبت به دیگر لرتباران همراه است. گویی در آن سامان ها وابستگی ها بیشتر در قالب نام خانوادگی نمود پیدا کرده است در حالیکه در سایر مناطق بر پایه رده های ایل، طایفه، تیره، اولاد و تش آنهم بصورت دقیق و مشخص استوار بوده است.

  • سلام
   اگر موارد خاصی مدنظر نظر شما می باشد بطور مشخص اعلام نمایید در غیر اینصورت از کلی گویی پرهیز نمایید. در ضمن مجدداً یادآوری می گردد جابجایی ها در بین ایلات و طوایف امری معمول بوده و بعنوان مثال حتّی گروههایی از لکها به میان بختیاریها نیز مهاجرت کرده اند.

 95. قابل توجه بختیاریهای ایران زمین
  با سلام و درود بیکران ..

  سلام بر دوستان خوبم امیدوارم در کمال صحت و سلامت زندگی را با موفقیت روز افزون پشت سر بگذارید. مدت ها پیرامون بختیاریهای تبعیدی مطالعاتی داشتم که لازم دانستم شما خوبان را درجریان قرار دهم. کمتر استانی از کشور سراغ دارم که جمعیتی از قوم بختیاری در آن ساکن نباشند. تعداد زیادی از قوم بختیاری در زمان شاه عباس برای مرزبانی به مرز چالدران منتقل و برای همیشه درآنجا ماندگار می شوند، بنده از نزدیک با بختیاریهای مقیم تبریز صحبت کردم اما متاسفانه زبان خود را از دست داده اند. پنج روستا اطراف ابهر زنجان بختیاری داریم که سه روستای آن هنوز با گویش بختیاری صحبت می کنند. درشمال کشور بین گیلان و مازندران بیش از یکصد شهر و روستای بختیاری نشین داریم که توسط ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه که حاکم اصفهان بود، به آنجا تبعید می شوند. با چند نفر از آنها در ارتباطم خیلی دوست دارند بدانند که از کدام طایفه بختیاری هستند البته موطن اولیه خود را دشتی نرسیده به لردگان که احتمالا خوانمیرزا باشد می دانند. جمعی دیگر از قوم بختیاری در شهرستان بابل و شهرستان سوادکوه مازندران ساکن هستند که با بعضی از افراد سرشناس آنان در ارتباط هستم. چندین روستا اطراف شاهرود ازاستان سمنان بختیاری هستند. با یکی از دوستان بختیاری این روستاها ارتباط دارم که بیان داشتند گویش بختیاری تا زمان پدرم مرسوم بوده و اظهار کردند که پدرم مرتب برایمان “دی بلال” می خوانده.
  در استان تهران خصوصا شهرستان ورامین بیش از نیمی ازجمعیت ورامین ۱۷ روستای آن بختیاری بوده همچنین چندین روستا از شهرستان نهاوند و فیروزکوه نیز بختیاری هستند.
  در شهر قم محله هایی از این شهر از بختیاریهای تبعیدی از زمان رضاشاه میباشند. آبگرم محلات استان مرکزی نیز از بختیاریهای مهاجر و از طایفه گمار می باشند .
  در استان فارس خصوصا شهرستان نورآباد و ممسنی تا سرحد خشت و کنار تخته ازطایفه کُرایی چهارلنگ سکونت دارند که از نزدیک با بعضی از بزرگان آنان ارتباط دارم .
  استان بوشهر الا ماشاالله بختیاری داریم. شهر گناوه جمعیت زیادی از طایفه خدرسرخ بخش گلدشت یادشت گور و بخش کلمه و بخش فاریاب وخودشهر برازجان ازشهرستان دشتستان پر از جمعیت بختیاری چهارلنگ وهفت لنگ میباشد. از طرفی شهرستان بوشهر و شهرستان “جم و ریز” نیز بخش عمده ای از جمعیت بختیاری را در خود جای داده اند .
  در کتیبه ای در منزل رئیسعلی دلواری که با دستخط اوست خواندم که او نیز از خوانین و بزرگان بختیاری بوده که در دلوار ساکن می شوند و آن حماسه بزرگ را برعلیه انگلیسیها رقم می زنند. نماینده فعلی بوشهر و گناوه “آقای خدری” از همین بختیاریها می باشد.
  از دیگر استانهای بختیاری نشین استان کرمان است که جمعیت زیادی از قوم ما را در خود جای داده و در شهرستان های مختلف ازجمله کرمان بافق سیرجان جیرفت و… بختیاریها زندگی می کنند. درحال حاضر یکی از نماینده گان مجلس این استان بختیاری می باشد.
  خراسان رضوی و جنوبی از دیگر استانهایی هستند که جمعیت عمده ای از قوم بختیاری را در خود جای داده که احتمالا در زمان نادرشاه به آنجا تبعید گشتند.
  استان سیستان و بلوچستان خصوصا شهرستان زابل تعداد زیادی بختیاری داریم که از زمان نادرشاه اجبارا در آنجا ساکن گشته اند و فامیل خیلی ها هنوز بختیاری می باشد.
  حدود یازده هزار خانوار بختیاری مقیم قندهار و چندین هزار در دیگر شهرهای افغانستان داریم که در دولت اول حامد کرزای در افغانستان دو وزیر بختیاری تبار داشتیم.
  در پیشاور پاکستان حدود ده هزار خانوار بختیاری ساکن داریم.
  درکشور بحرین از پنج طایفه بختیاری خصوصا ازطایفه میر ململی مکوندی و… جمعیت زیادی ساکن داریم .
  در کشور عراق خصوصا اطراف بصره تا استان سلیمانیه تعدادی بختیاری داریم که از زمان زندیه به آنجا منتقل گشته اند. البته خیلی استانهای دیگر بختیاری تبعیدی داریم که بنده دسترسی نداشتم. علی ایحال انتظار است همه دوستان و همتباران عزیزم با رویکردی جدید بتوانیم اتحاد و همدلی این قوم بزرگ اما پراکنده را به منصه ظهور برسانیم.
  ارادتمند شما خوبان
  هوشنگ مصطفوی
  مدیر مسئول هفته نامه تاراز.
  لطفاً کپی کنید و به دوستان دیگر ارسال کنید.

 96. سلام خسته نباشید بنده مرادی هستم ساکن الیگودرز، و سالها در روستاهای کانسرخ و دهنو عبدالوند ساکن بودیم ، اما به دلیل نزاع های گذشته دور شاید ۱۵۰سال پیش از مناطق قدیمی خود که مبهم است که کجاست !شاید خرم‌آباد یا اندیمشک یا بخش ضرغام ، به الیگودرز مهاجرت کرده‌ایم، از قدیمی‌ها که پرسیدیم گفتند از طایفه مَدِ(ءِ)مَمیدی هستید، آیا امکان دارد که همان طایفه ملک محمودی چهارلنگ باشیم؟ یا از طوایف خرم‌آبادی باشیم؟ البته زبان بختیاری داریم ولباس بختیاری را با افتخار میپوشیم، با تمام طایفه های چهارلنگ هم وصلت داشتیم،
  لطفا یه نظر قطعی و شخصی خودتون رو بگید ممنون میشم🌷
  باتشکر از سایت خوب شما

 97. با سلام
  بنده از طایفه مرگماری هستم در شهرستان داراب سکونت داریم حدود ۵۰۰ خانوار از طایفه مرگماری هستیم میشه راجب جد ما توضیحاتی بفرمایید

  • سلام
   در خصوص «زحلی ها» اطلاعاتی در دست نمی باشد امّا محققان گفته اند «زهایی» از زیرشاخه های چهارلنگ بختیاری است.

 98. داداش درباره طوایف خودِ لرستان اشتباهاتی داری . در واقع اصلا درست نیستن ،خوب هست یکم از مقلات دیگر مطالعه کنید در ضمن . من خودم از طایفه ی شیخ پیرمار هستم از ایلات بالاگریوه ، و یکی از تیره های از طایفه ی قلاوند ولی با دانسته های من و سوالاتی که از بزرگان حال حاضر طوایف پرسیدم . همه حرف های شما رو رد کردن و تایید کردن که شما در ایلات لر بزرگ ظرافت به خرج دادید ینی کلا اصلا از ریشه ی اشتباهه، شما باید مقالات استاد اسکندر بهاروند را مطالعه کنید

  • سلام
   همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، به امید خدا در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. ضمناً بخش لر کوچک بر اساس کتاب قوم لر اثر دکتر سکندر امان الهی بهاروند تنظیم شده است.

 99. درود
  لطفا میفرمایید کایدانی گتوند از چه طایفه ای هستند و چهارلنگ هستند یا هفت لنگ. سپاس

  • سلام
   درباره کایدانی اطلاعاتی در دست نمی باشد امّا منابع تاریخی از کائیوند (گائیوند) در زیرشاخه های هفت لنگ نام برده اند.

 100. سلام وقت بخیر
  دوستان کسی درمورد عبدالهی ها که ساکن ایلام هستند اظلاعاتی داره؟ درمورد اصل ئ نسب انها که ایا از سادات هستند و یا خیر؟

 101. سلام .درابتدا میخام ازشما بخاطرزحماتتون تشکر کنم بعدش یه سوال دارم میخام بدونم شما از طایفه بلفایی یا طایفه سرلک اطلاعاتی دارین یا نه من خودم فقط میدونم که از طایفه بلفایی هستم یکی میگه ما جززلکی چهارلنگ هستیم یکی دیگه میگه ازآسترکی هفت لنگ هستیم یا میگن کلا سرلک هستیم اگه اطلاعات دقیقی دارید ممنون میشم راهنماییم بکنید.باتشکر

  • سلام
   سردار اسعد در کتاب خویش زیرشاخه های زلکی (زلقی) چهارلنگ را بشرح زیر ذکر کرده است:
   جاوند
   دوغ زنی
   میمون جائی
   سادات احمدی

   وی همچنین دورکی را شامل هفت زیرمجموعه عنوان کرده است مشتمل بر:
   موری
   اسیوند
   قندعلی
   آسترکی
   زراسیوند
   بابااحمدی
   عرب کمری

   خان بختیاری در ادامه آسترکی را به دو تیره «چاربُری» و «گائیوند» تقسیم بندی کرده است. ضمناً بخش های کوچک تر مثل اولاد و تش در کتاب وی ذکر نشده اند

 102. سلام جناب خلیلی عزیز

  لطفا بفرمایید خانواده های کلانترهرمزی ساکن رامهرمز چه ریشه ای دارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام
   متاسفانه در این خصوص هم اکنون اطلاعاتی در دست نمی باشد حتّی در کتاب آقای ناصر کلانتر نیز به موردی برخورد نشده است.

 103. سلام ممنون از اطلاعات فوق العاده خوبتون ممنون میشم اگه در مورد ریشه و پیشینه طایفه زهره وندای اطلاعاتی رو‌اگه دارید بفرمایید.تشکر

  • سلام
   متأسفانه علی رغم جستجوی بسیار در چندسال گذشته تاکنون منبع مکتوب تخصصی درباره زهره وندها در دسترس قرار نگرفته امّا درخواست شما مدنظر خواهد بود.

 104. با سلام.این تقسیم بندی رو لطفا پاک کنید .اشتباه زیاد داره.تو در مورد ایل خودت بنویس ن سایر ایل های لر
  ایل پاپی ۳۷ طایفه داره هر طایفه چند تیره بعد تو دو تا طایفه نام بردی جمعیت ایل پاپی بالغ بر ۸۰۰/۰۰۰نفر یکی از بزرگترین ایل های لر هست .چی نوشتی شما.پاک کن آقا 😊

  • سلام
   تقسیمات ایل پاپی بر اساس کتاب قوم لر اثر دکتر بهاروند تهیه شده است که ایشان هر کدام از دو شاخه ای هادی و مناصر را دارای چندین زیرمجموعه ذکر کرده اند. البته ناگفته پیداست گفتار و نوشتار انسان از جمله کتاب دکتر بهاروند مصون از کاستی، ایراد و اشتباهات احتمالی نبوده و نمی باشد، بر همین مبنا همانگونه که پیشتر نیز بارها اشاره گشت بهمئی دات کام در نظر دارد در پرتو گفتگوها و نظرات مختلف، با استفاده از سایر منابع نمودار فوق را بازبینی و تکمیل تر نماید. ضمناً دکتر بهاروند زیرشاخه های هادی و مناصر را بشرح زیر ذکر کرده اند:

   هادی شامل:
   هادی
   یاقوند
   خدمه
   بگری
   کله ای
   صاد
   گیوه کش
   سادات

   مناصر مشتمل بر:
   مناصر
   لیریایی
   مال زری
   گراون
   کشوری
   نخود
   مدهنی
   بک بک
   ورونی
   شیخ
   دوزقی
   سعدی وند
   کاراسی
   کروی وند
   سادات
   لوتی

 105. سلام ما تو منطقه ی آستانه استان مرکزی که به ازنا هم خیلی نزدیکه زندگی می کنیم همه اونجا لرن اما می خواستم بدونم از کدوم طایفه اند کمک کنید ممنون میشیم

  • سلام
   ضمن پوزش اطلاعاتی در دست نمی باشد. البته شایان ذکر است به گفته برخی محققین، در شهرستانهای تفرش و آشتیان از توابع استان مرکزی نیز خاندانهایی با عنوان معظمی وجود دارند.

 106. اهالی روستای بیراهگان یا همان روستای شهید جهان گیر چرا در هیچ یک از اقوام نیست لطفا جواب بدید

  • سلام
   نمودار فوق نه بر اساس نامهای جغرافیایی مانند روستای مورد اشاره شما بلکه بر پایه تقسیمات و عناوین ایلی و طایفه ای تهیه شده است.

 107. با سلام طایفه کلانتر و کلانتر هرمزی که عموما در رامهرمز و عقیلی ساکن هستند زیر مجموعه کدام شاخه هستند

  • سلام
   متاسفانه اطلاعی در دست نمی باشد. جناب آقای ناصر کلانتر نیز در کتاب خود با موضوع رامهرمز بدین موضوع اشاره ای ننموده اند.

 108. سلام
  من یه سوال داشتم
  میشه لطفا اطلاعاتی درباره تواندشتی ها بدید ؟
  همچنین جزو کدوم شاخه ها هستند ؟؟
  لطفا اطلاعاتی هم درباره فامیلی پیرهادی بدید؟
  ممنون

 109. سلام
  فامیلی من “محمد علی پورویس” هستش
  واز هویت خودم بی خبرم
  من الان اهواز زندگی میکنم و دو جد من با سادات مشعشعیان بودند.
  خواستم بدونم کسی از هویت اصلی من بنا به نوع مافیلیم میتونه بهم کمک کنه یا اطلاعات بده
  با تشکر از هموطنان عزیزم.

  • سلام
   برای پیگیری بهتر این امر بایستی چند نسل پیش از خود را در حد کفایت بدانید. امّا در کل عنایت داشته باشید مشعشعیان از زمان بنیانگذارشان «سید محمد مشعشع» در قرن نهم تا واپسین اعضاء چون «سید عبدالله خان» و «سید محمد خان» چند قرن در فضای سیاسی خوزستان حضور داشته اند.

  • سلام
   علی رغم جستجوی بسیار، تاکنون منبع تخصصی درباره زهره وندها در دسترس قرار نگرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.