معنی واژه لر

بررسيهای زبانشناسی و فرهنگی نشان دهنده پيوستگی قوم لر با ديگر اقوام ايرانی و به ويژه شعبه فارسی است. قوم لر در زمانهای دور دارای نام يا نامهای ديگری بوده که با گذشت زمان نام قديمی جای خود را به نام جديدتر داده تا اينکه سرانجام واژه لر جايگزين ديگر نامها گرديده است.همانگونه که ميدانيم اين جايگزينی تنها منحصر به قوم لر نيست بلکه اسامی اقوام و سرزمينها که با گذشت زمان دچار دگرگونی گشته است. ريشه يابی اين تغيير نامها کاری بسيار دشوار است؛ زيرا اغلب اين رويدادها يا ضبط نشده اند و يا اينکه آثار مربوط به آنها با گذشت زمان محو گرديده و يا تحريف شده است.

اصولا واژه لر را برای اولين بار در نوشته های بعضی از مورخين و جغرافيدانان قرن 4 و بعد از آن مي بينيم که اغلب بصورت اللريه، لاريه، اللور و لوريه ضبط شده است. با اين حال هيچگونه نظری درباره وجه تسميه قوم لر ابراز نشده است تا قرن 8 که افرادی چون حمدالله مستوفی مطالبی را بيان کرده اند و اين اظهارنظرها تا حال حاضر هم ادامه داشته است. به هرحال نظريات مربوط به وجه تسميه قوم لر را مي توان به سه گروه تقسيم کرد. اول اينکه برخی لرها را از نسل شخصی بنام لر دانسته اند.دوم اينکه کلمه لر را مشتق از کلمات ايرانی چون لهراسب و غيره گرفته اند و بالاخره سوم اينکه واژه لر نسبت مکانی دارد که آنهم به نوبه خود چند وجه است: لر محلی در ولايت مانرود يا مايرود است که جايگاه اوليه لرها بوده. واژه لر مخفف اللور است که آنهم نام شهری در شمالغرب دزفول بوده. برخی نيز کلمه لر را تحريف شده واژه لير يعنی کوههای پوشيده از جنگل تعبير کرده اند.

در پایان بايد گفت هر چند که ايل ها و طوايفی که هم اکنون به نام قوم لر شناخته می شوند، در گذشته دارای نامهای ديگری بوده اند؛ اما مهم اين است که همين ايل ها و طوایف به دلايل گوناگون از جمله اشتراکات نژادی ، تاريخ و فرهنگ مشترک و… در طول تاريخ متحد و پشتيبان يکديگر بوده اند و نسبت به ديگر اقوام ايرانی، با همديگر احساس نزديکی، هم آوايي و قرابت بيشتری داشته اند.

با اندکی تصرف و تلخیص

منبع:
کتاب قوم لُر نوشته دکتر سکندر امان اللهی بهاروند

56 thoughts on “معنی واژه لر

 1. با سلام
  همواره اگر ما بخاھيم در نظر داشتہ باشيم كہ نام لر فقط نام يک طایفه است پس میتوان گفت لر هاى اصيل يا اصلی در همان مکان خوزستان کنونی بوده اند و به تدریج به دلیل اشتراکات و همسایگى و قرابت نژادى و شاید هم به دليل متحد شدن در برابر عوامل اشغال گر خارجى (شاید ترک ها و مغول )با قبایل همسایه متحد شده باشند.مٽل همین بويراحمدى که به تدریج طوایف همسایه بدو پيوستند ولى همواره نامشان را از دست ندادند …اصلا شاید نام لر همان طایفه ای است که مورخین و نويسندگان همراه اسکندر مقدونی در کتاب هايشان نوشته باشند.انها به ترتیب از مرز هاى کنونی ایران و عراق تا تخت جمشید نام چهار طایفه راهزن و وحشی را ذکر کردند که به ترتیب از غرب به شرق :کاسى ها;که گفته اند قومى جنگجو و سلحشور بوده اند و به هيچ حکومت مرکزی باج نمیدانند اما اسکندر شکستشان داد۲لومه ای ها;در مورد اینها گفته اند که مقاومت خاصی از خود نشان ندادند ولى در بین راه چندین بار اسکندر را مورد تاخت تاز قرار دادند و ادرس هایی که درموردشان داده اند معلوم شده شمال خوزستان کنونى بوده اند.۳ٱکسى ها ;گفته اند همسایه لومه ای ها و از شرق به خاک پارس و مرد هاى پارسی همسایه بودند و گفته اند که قسمتی از انها را کوه اکسی و برخی دیگر را دشت اکسى میگفتند .نکته قابل توجه این است که انها از اسکندر باج طلب کردند و اسکندر را مدتى مجبور ساخت تا مدتى از حرکتش به سوى پارس کند تر کنند.اما به گفته مورخین اسکندر اسکندر انها را فريب داده و انها را باج گزار خود کرد که این اولین بار بود (به گفته تاریخدانان اسکندر)که به کسى باج بدهند و همیشه از شاهان براى عبور و مرور باج میگرفتند.اما اگر هم اسکندر به انها باج داده مورخین اسکندر ان را تکذیب کردند.۴مرد ها;ظاهرا اینان جزو طوایف پارسى هرودوت اند که نامشان را ذکر کرده بود.گفته اند در ناحیه شولستان امروز بوده اند واسکندر مجبور به جنگ با انها شد.

  • مه لر ها اقوام متفاوت بودند؟ اين صحبت شما نقض حرف اصالت لر هاست زيرا كه در تمتمي تاخت و تاز هايي كه به ايران شد تنها قومي كه اصالت خون خود را تا به امروز حفظ كرده لر ها هستند، جايي ديگه نوشته بوديد كه برخي از اعراب نيز ادقام شدن و لر شدن

   • سلام
    مخاطب گرامی
    همانگونه که بارها نیز اشاره گردید؛ محققان، پژوهشگران و مورخین ریشه ی لُرها به ۲ گروه عمده قومی ربط داده اند:
    1- آریایی ها (پارس ها و مادها)
    ۲- ساکنان قدیمی تر ایران همچون عیلامی ها و کاسی ها

    در این میان بهمئی دات کام به نظر اوّل اعتقاد دارد. هرچند بعید نیست تأثیراتی را از عیلامیان و کاسیها نیز پذیرفته باشند. همانگونه که جذب و هضم گروهها و فرهنگهای مختلف می تواند از نشانه های یک هویت پویا بوده و لزوماً نفی کننده اصالت آن نمی باشد.
    موفق باشید

    • باسلام
     من به شخصه با نظر پژوهشگرانی ک منشا اقوام اریایی رو داخلی میدانند موافق هستم. و اینکه لرها از نژاد عیلامی ها و کاسی ها باشند، محتمل تر مینماید.
     طوایف مادی پارسی و پارتی در کتابهای مورخین یونانی به تفصیل شرح داده شده و ما هیچ نشانه ای از لراها در این طوایف نمی بینم. ب نظر من نظر دوم درست تر است

     • عنایت داشته باشید همانگونه که مکرراً اشاره گردید؛ دو دیدگاه در باب ریشه قومی لرها بیان گردیده که هرکدام موافقان و مخالفانی دارند. به هر حال ریشه یابی « تاریخ دور » قوم لر کمی مشکل می نماید گویی که مثلاً در باب همین ریشه واژه لر نیز نوعی اختلاف عقاید به چشم می خورد؛ زیرا بعضاً اینچنین رویدادها و موضوعاتی یا ضبط نشده اند و یا اینکه آثار مربوط به آنها با گذشت زمان محو گردیده و یا تحریف شده است. بر همین مبناست که گفته می شود قوم لر در زمانهای دور دارای نام یا نامهای دیگری بوده و با گذشت زمان نام قدیمی جای خود را به نام جدیدتر داده تا اینکه سرانجام واژه لر جایگزین دیگر نامها گردیده است. ( البته این جایگزینی تنها منحصر به قوم لر نیست بلکه اسامی اقوام و سرزمینها با گذشت زمان ممکن است دچار دگرگونی شوند ) ضمناً می توان نبود اطلاعات درباره قوم لر در منابع تاریخی پیش از قرن چهارم را نیز از همین منظر نگریست.
      برقرار باشید

     • دوست عزیز شما هیچ نشانه ای از لرهادر نوشته ی مو خین یونانی نمیبینی؟! واقعا درک این موضوع سخت هست که لر یک واژه ی جدید هست و نهایتا متعلق به نهصد سال اخیر و مورخین یونان زمانی که در مورد پارس ها مینوشتند تقریبا دو هزار و پانصد سال پیش بوده،لرهای جنوب یا لر بزرگ مطمینا پارس های اصیل ایران هستند،زبان لری و فارسی نوین بسیار به هم شبیه هستند،اگر توجه کنی در صد سال اخیر زبان فارسی به دو زبان فارسی گفتاری و فارسی نوشتاری تبدیل شده که با هم متفاوت هستند و زبان لری هم همینگونه از زبان فارسی نوین جدا شده، نمیخام مطلب رو‌ طولانی کنم ولی وقتی کلمه لر واژه ای جدید هشت شما انتظار داری در کتب مورخین یونانی از اون چیزی پیدا شه؟!

  • لطفا تاریخو تحریف نکنین؛ هیچ‌شاه و سلطانی موفق ب فتح لرستان نشده بود؛ ایمجاس ک یک بزرگ لر خطاب ب چنگیز میگوید هر عقابی بخواهد بر فراز این خطه پرواز کند باید بالهایش راباج دهد….

    • نظر علی خان غضنفری گفت هر عقابی بخواهد بر فراز کوه های لرستان پرواز کند باید بالهایش را باج بدهد

  • اصل لر دراستان کهگیلویه وبویر احمدولرستان وچهارمحال بختیاری وبرخی درهمدان وبوشهر وهمین خوزستان که ادعاکرده ای لر هست

 2. سلام
  شما دارید چی میگید؟ اقای نویسنده اگه دقت کنید برسی های زبانی و فرهنگی و نژادی نشان دهنده این است که طوایف کنونی لر همیشه از یک قوم بوده اند نه این که یک اتحادیه قبایلی سبب شده این قون به وجود بیاد و یا اینها از جهات گوناگونی گرد هم اامدند و «لرها» را به وجود اوردند!.در مورد نام ««لر»» هم ظاهرا باید تغیر کرده از کلمه لهر(+اسپ) باشد که هیچ گونه تغیری نسبت به نام اصلی یعنی لهر‍ تا کنون نکرده جز این که در لهجه لری؛ لهر به صورت لر خوانده میشود.در لهجه لرها و برخی فارسهای فارس و کرمان کلنه لهراسپ به صورت لراس خوانده میشود حتی سهراب سراب خوانده میشود .لرها قبلا از قوم بزرگ پارس بوده اند و موورخین باور دارند ک لرها اخلاف قبیله بزرگ مردها یا امردها که عیلامی ها انها را هپارتیپ میخاندند هرودوت هم گفته انها عشایرهایی بودند جنگجو؛کماندار؛ و پرجمعیت.

  • سلام
   همانگونه که گفته شد؛ ایل ها و طوایفی که هم اکنون به نام قوم لُر شناخته می شوند، در گذشته دارای نامهای دیگری بوده اند. ممکن است تعدادی از آنها دارای ریشه های نژادی مشترکی هم بوده باشند که متأسفانه اطلاع دقیق و موثقی از جزئیات آن در دست نمی باشد. امّا با توجه به نوشتجات تاریخدانان می توان گفت هسته اصلی قوم لُر از بازماندگان قوم پارس می باشد. آنچه مهّم می باشد این نکته است که همین ایل ها و طوایف به دلایل گوناگون از جمله اشتراکات نژادی ، تاریخ و فرهنگ مشترک و …در طول تاریخ متحد و پشتیبان یکدیگر بوده اند و نسبت به دیگر اقوام ایرانی، با همدیگر احساس نزدیکی ، هم آوایی و قرابت بیشتری داشته اند.
   توجه داشته باشید که اگرچه گفته می شود هسته اصلی قوم لُر از بازماندگان اقوام پارسی می باشد ولی دور از ذهن نمی باشد که لُرها به دلیل همسایگی با اقوام ماد، عیلامی و کاسی تا حدودی آمیخته باشند. به هر حال آنچه که موجب گردیده اقوام لر در طول تاریخ متحد و پشتیبان یکدیگر باشند همان اشتراکات نژادی ، تاریخ مشترک، جغرافیای مشترک، فرهنگ مشترک و سایر علائق و مسائل مشترک بوده است.
   درباره ریشه واژه لُر نیز توضیحات کوتاه و مفیدی در پُست بالا ارائه شده است و یکی از آنها همین موردی است که شما بیان کرده اید.

    • سلام
     وقتی گفته می‌شود هسته اصلی قوم لُر از بازماندگان قوم پارس می باشد؛ پارسیان کهن مدنظر می‌باشد، نه قوم فارس در حال حاضر.

  • درود.
   من فکر میکنم این نظریه درباره‌ی نام «لر» بهترین و صحیح ترین نظریه باشه.

 3. با سلام از كوهدشت لرستان به همه برادران لر خودم در سراسر كوه گيلويه بوير احم سلام گرم دارم دارم .وه لهجه لكي …هر وه سلامتي هرچه لره

 4. سلام به برارونم که در هر جای از جهان بویند سلامت و تندرست
  خنیابی از بهبهان

  • سلام
   متقابلاً سالم و تندرست در پناه حق.
   سربلند باشید

 5. تیمور لنگ یا تیمور جهانگشا : در کتاب خودش (منم تیمور جهانگشا) در مورد مردان زاگرس نشین چنین نوشته است…
  زمانی که من شیراز را فتح کردم و پوست حاکم شهر را زنده به زنده کندم و هنگام بازگشت به سمرقند پایتخت خود خبری بگوشم رسید که پسر دوم را در شیراز به قتل رساندن و شیراز را غارت کردند در حالی که نیم روز تا سمرقند باقی مانده بود تیمور سواران و لشکر(120000 نفر 240000 اسب) خود را به راه شیراز برگرداند(سریع ترین لشکر پیاده جهان از آن تیمور بود)هنگامی که به شیراز رسید شهر را غارت کرده دید و سر پسر خود را به دار آویز کرده بودند از مردم شیراز پرسید آنها چه کسانی بودند گفتند: آنها اقوام لر هستند از کوه های یاسوج کنونی(بهمئی ها) میباشند.
  تیمور پس از 2 ماه تعقیب و گریز در کوههای زاگرس و با از دست دادن حدود 8000 تن از سربازان خود نتوانست آنها را شکست بدهد و محافظان آتشکده زردشت به تیمور گفتند اگر دنبال آنها بروی تمام سربازانت را از دست خواهی داد و تیمور راه خود را کج کرد و از آن منطقه دور شد.
  یکی دیگر از نبرد های تیمور لنگ در منطقه ی خرم آباد بود که در آنجا به گفته خود تیمور لنگ به سخت ترین اقوام ایرانی بر خوردم که از حیرت و شگفت شیفته ی آنها شدم آنها هنگام جنگ هیچوقت فرار نمیکردند تا کشته میشدند و خان آنها در آن جنگ (که بصورت تن به تن بود) با گرز شانه ی راست تیمور لنگ را از جا درآورد و دست اور هم لنگ کرد(تیمور لنگ از پای چپ و دست راست لنگ بود و بخاطر این لقبش تیمور لنگ شد) در جنگ تیمور لنگ با اقوام ایرانی زاگرس نشین که در منطقه ی لرستان(لرهای منطقه ی لرستان کنونی)لرها چنان جنگی سختی با تیمور کردند و او را مجروع کردند تیمور در آخر عمر خود گفت تنها جای که دیدم مردمش پشت به جنگ نکردند(کنایه از فرار کردن )و تا لحظه ی مرگ مقاومت کردند لرهای خرم آباد بودند آنها قلوه سنگ های بزرگ را جوری پرتاپ میکردند که هر کدامش جان سربازنم را میگرفت….
  و اما وقتی تیمور با این دو اقوام لر برخورد کرد حساب کار آمده بود دستش و هنگامی که از منطقه ی انشان (ایذه کنونی در منطقه ی خوزستان) رد میشد به یک چوپان لر زبان دیگر برخورد و از او پرسید آیا در این منطقه لرهای دیگری هم وجود دارد؟ او به تیمور گفت از این منطقه تا به آنسوی کوه زرد( زردکوه بختیاری کنونی)لرهای بسیاری وجود دارد که در ارتفاعات صعب العبور رشته کوههای زاگرس زندگی میکند.
  هنگامی که تیمور داستان لرهای بهمئی و لرهای لرستان را برای چوپان گفت.
  چوپان خطاب به تیمور گفت هرگز وارد این منطقه مشو چون هم یکصدوبیست هزار سرباز خود به همراه دویست و چهل هزار اسب خود و تمامی خدمه و ابزار جنگی خود را از دست خواهی داد و مرگ خود را بچشم خواهی دید زیرا این لرها که معروف هستند به ایلیاتی و از چندین چند ایل بزرگ که با هم متحد میباشند تو و لشکرت را نابود خواهند کرد زیرا این دو قوم لر که با آنها جنگیدی برادران آنها هستند که هرکدام برای خود منطقه ای برا زندگی کردن انتخاب کردند و به آنها لر بزرگ میگویند(لر به زبان هخامنشی به معنای برتر که این لقب توسط داریوش دوم به یک فرد دانا و آگاه داده شد و دانشمند زمان خود بود که در منطقه پارسوماش زندگی میکرد)(پارسوماش مسجد سلیمان کنونی) تیمور وقتی سخنان چوپان را شنید و با شجاعتی که در آن جنگها از لرها دید با خود گفت حالا اگر لرهای بزرگ تلفیق این دو لر باشند هیچوقت پیروز نخواهم شد و اگر این 3 قوم برادر لر با هم متحد شوند چه میشود او راه بازگشت به خانه را در پیش گرفت و هرگز به زاگرس میانی لشکر نکشید….
  بر گرفته از کتاب منم تیمور جهانگشا که توسط خود تیمور نوشته شد و بعدا پسر چهارم او شاهرخ همسر گوهر شاد حاکم آن زمان کرمان به فرانسه برده شد و به زبان فرانسوی ترجمه شد و سال 1840 میلادی به زبان انگلیسی عربی و فارسی ترجمه شد. خلاصه نویس(س ق ع)

  زنده قوم من قوم با اصالت لر

  • سلام
   بر اساس کتاب منم تیمور جهانگشا، موارد زیر به اطلاع رسانده می گردد:
   1- تیمور حاکم شهر شیراز را بقتل نرسانده چراکه پس از شکست سلطان منصور آل مظفر، حاکم شیراز تسلیم گردید.
   2- تیمور در واقعه ی کشته شدن پسرش، نامی از یاسوج و بهمئی ها نبرده است. بلکه به بخشی از عشایر فارس اشاره کرده که بویر نامیده می شدند.
   3- باوجود مقاومت سرسختانه ی بویرها، تیمور بر آنها غلبه کرد.
   4- علی رغم نبرد جانانه ی لُرها با سپاه تیمور، او در نهایت آنها را شکست داد.
   مخاطب گرامی
   آنچه در نبرد لرهای زاگرس نشین با قشون تیمور برجسته است همانا رویارویی دلیرانه ای آنها بوده وگرنه به لحاظ نتیجه می بایست گفت که تیمور در نهایت بر آنان غلبه کرده است.

    • سلام
     با تشکر از توجه شما. در همین راستا نیز به اطلاع می رساند طایفه بویری از زیرشاخه های دینارونی باب هفت لنگ ایل بختیاری نیز در نواحی ایذه مستقر می باشند. به هر سوی باب پژوهش در خصوص ارتباط بویراحمد، بویری و بویر پیشین باز می باشد.

  • سلام و سپاس دارم از زحمت و اطلاعات ارزنده آن جناب ؛ بنده ” بهمئی “هستم و فرهنگی و محقق فرهنگ و زبان ” لر “.
   به هیچ وجه چنین مطالبی در کتاب تیمور وجود ندارد ! دوم ؛ آن تاریخی که شما می فرمایید بهمئی هنوز وجود نداشته ! چرا که در آن دوره عضو و جزوی از بختیاری بوده و حتی خود بختیاری هم “بختیاری” نبوده و در عصر صفویه بدین نام مسما شده.

  • بهمئی نبودندن..اتفاقا بویراحمدی بودند و از انها به عنوان ایل بویر یاد شده..ببن منطقه ی دیلگان و بابکان بویر احمد گردنه ای هست به اسم مله ی عمر

 6. من معتقد هستم هیچ کدام از تعابیری که تا کنون عنوان شده معنای درست و واقعی واژه لر نیست با توجه به تحقیقات گسترده ای که اینجانب در باب زبانشناسی و اصالت اقوام مختلف انجام داده ام بخش عمده ای از اروپایی های فعلی شاخه ای از اقوام هندو اروپایی هستند و لغات بسیار اصیلی را زبان انگلیسی می توان یافت که فقط در گویش لری می توان معنای معادل آنرا یافت.که مثالهای بسیار زیادی این دست وجود دارند. اما بهترین معنا از کلمه لر همان معادل انگلیسی آن می توان یافت .
  lore:traditional knowledge about nature and their culture that people get from their parents and other older people, not from books
  دانش سنتی و محلی درباره طبیعت و فرهنگ که افراداز والدین خود و افراد پیرتر بدست می آورند و نه از کتابها.
  به نظر من با توجه به پیوند عمیق لرها با فرهنگها و آیین های خود که تقریبا در بین تمام طوایف آن مشترک می باشد و در طی قرنها کمتر دچار تغییر و دگرگونی گردیده این معنا می تواند درست باشد یعنی متعصب به فرهنگ و عشیره خود.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای گودرزی
   نظر درج شده توسط شما در کنار سایر نظرات مطرح شده درباره ریشه لغوی کلمه « لُر » جالب و قابل توجه می باشد.

 7. لر. [ ل ُ ] (اِخ ) (ایل …) نام قبیله ای از ایرانیان . طایفه ای از ایرانیان چادرنشین ۞ . طایفه ای از صحرانشینان و مردم قهستان . (برهان ). نام طایفه ای است از مردم صحرانشین . (جهانگیری ). لر و یا لور نام عشیرتی است بزرگ از عشایر کرد. رجوع به لرستان شود. (قاموس الاعلام ترکی ). گروهی از اکراد در کوههای میان اصفهان و خوزستان و این نواحی بدیشان شناخته آید و بلاد لر خوانند و هم لرستان و لور گویند. رجوع به این دو کلمه شود. (معجم البلدان ). حمداﷲ مستوفی گوید در زبدة التواریخ آمده که وقوع اسم لر بدان قوم بوجهی گویند از آنکه در ولایت مارود دیهی است آن را کرد میخوانند و درآن حدود دربندی آن را به زبان لری کوک اکر خوانند ودر آن دربند موضعی است که لر خوانند چون اصل ایشان از آن موضع خواسته هایشان را لر خوانند. وجه دوم آن است که به زبان لری کوه پردرخت را لِر گویند و بسبب ثقالت راء کسره ٔ لام با ضمه کردند و لر گفتند و وجه سوم اینکه این طایفه از نسل شخصی اند که او لر نام داشته و قول اول درست تر می نماید.
  هر چند که هست عالم از خوبان پر
  شیرازی و کازرونی و کوهی و لر.
  سعدی (رباعیات ).

  • این تفسیر مال کورداست نه لرا. من خودم بچه گیانم کاسیها و سیلکیها دارای تمدن بودن چادرنشین کجا بودن. کاسیها همون لران که قبل عیلامیها زندگی میکردن

  • اینجا منظور از کرد همان عشایر یا دامداران یا رمه گردانان است

  • من در سال ۱۳۹۷ رفته بودم کجور مازندران که از یه قصابی گوشت گرم و تازه بخرم. نزدیک غروب بود قصاب گفت گوشت گرم ندارم باید صبر کنی تا کردمون گوسفندا رو از صحرا بیاره. گفتم منظورت چیه؟ در پاسخ گفت در زبان محلی ما کرد یعنی چوپان. بعد زنگ زنگ زد به کرد (=چوپان) و پرسید کی از صحرا برمیگرده. کرد گفت تا نیم ساعت دیگه گوسفندا رو میارم ده

 8. با سلام .همین که میبینیم همه ی لرها از سراسر ایران به نژاد خود حساسیت نشان میدهند خود نقطه ی عطفی است برای اثبات هم نژادی انها چون همه ی لرها عین هم روی این مساله تعصب دارند.

 9. و اما من،اگر ماهیت وجود بشریت رو نگاه کنیم میبینیم که وجود انسانیت و عمل درست به آدم بودنمونه،و اینکه لر ،ترک ،فرس،عرب یا چشم بادامی و سیاه پوست بودن نشانه برتری یک انسان از انسان دیگر نیست،
  ولی دخصوص لرها من معتقدم اصیل ترین قوم در ایران می باشند چرا که به تدریج و به مرور زمان زبان همه ایرانی ها ریشه لری دارند.
  این شعر رو توجه فرمایید:
  مو تاته زا کوروش و اردشیروم
  مو تخت جمشیدوم و برد شیرم
  یعنی اصالات لر رو میتونید به شیرهای سنگی که در خوزستان زیاد پیدا میشه مخصوصا ایذه و مسجد سلیمان بهتر بشناسید،چون شباهت های شیرهای سنگی با آثار تاریخی تخت جمشید نمونه اصلی هستند.
  آریای ها به سه گروه پارس،پارت و ماد تشکیل شده بودند که پارسیان معمولا به لقب اشخاصی با سطح سوادی بالا و عالم گفته میشد و زبان فارسی و علم های دیگر رو از پارسی ها به یادگار داریم.
  پارت ها یا مهندسین و مکتشفین و محقیقین و منجمان بودند که برای استراژی های مختلف پادشاهان آن دوره از آنها بهره میبردند.
  و مادها که به عنوان ارتش آریایی شناخته میشدند مردانی قوی هیکل جنگجو شجاع و نترسی که از بچگی آموزش و فنون جنگاوری را آموخته بودن.
  و قوم لر هم از مادها بود ،به دلایلی که اختلافی میان یکی از فرماندهان آن زمان صورت گرفت کوروش او و خانواده اش را نکشت و به جای آن آنها را به سمت زاگروس و بلندای کوه تبعید کرد بعد از آن چندین فرمانده دیگر تبعید شده و در کوههای زاگرس ماندن و این یک استعاره نیست بلکه حقیقت دارد.حقیقت را نه میتوان دید نه شنید بلکه با دنبال کردن نشانه ها حقیقت ظاهر میشود،از شیرهای سنگی که برای بزرگان که روی قبر آنها قرار داده شده میتوانید به حقایق پی ببرید چرا که آثار خط میخی رو هم می شود دید.

  با تشکر از همه دوستان لر (س.معبودی)آذربایجان غربی،میاندوآب
  من هم از قوم ترک هستم ولی افتخار رفاقت با لرها و لرزبانان عزیز رو همیشه داشتم و خواهم داشت.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   بله! همانگونه که شما نیز به درستی اشاره نموده اید مشخصه های قومی چون لر، ترک، فارس، عرب و یا نژادی همچون رنگ پوست، نشانه برتری یک انسان از انسان دیگر نیست. و اگر در این وبسایت اشاراتی به اقوام می گردد صرفاً از برای شناخت و آگاهی از یکدیگر است.
   پیشرفت و سربلندی انسانهای آزاده آرزوی ما است.
   موفق باشید.

  • لرها بااصالت ترین قوم ایران هستن این قوم در چند استان ساکن هستن همه زبان هم رو میفهمن فقط به صورت جزئی یه تفاوت های با هم دارن علاوه براین اشتراکات زیادی دیگه با هم دارن که نشان از این است که این قوم لر همه از یک تبار و هم ریشه آمد و درتمامی حملاتی که علیه این مرزو بوم صورت گرفته این قوم همچنان فرهنگ و آداب رسوم خودشون رو حفظ کردن و از این لحاظ هیچ شکی نیست که این قوم همه از یک ریشه هستن
   حالا تنها چیزی که موند ثابت بشه این آیا قوم لر کاسی هستن ایلامی هستن یا آریایی.

   • لرها از سه قوم هم تبار کاسی عیلامی و لولوبی این سه قوم نسبت نزدیک باهم داشته اند حالا بعدها طوایفی عشیره ای نفری بهشون اضافه میشه مهم نیست بحث اصالت کل قوم هست

 10. درود بر شما
  همونطور که برخی دوستان اشاره کردند , یحتمل ریشه طوایف اصیل لرِ قوم لر به قبیله ی باستانی مَرد(طایفه ای از قوم پارس) بازمیگردد
  مکان این قبیله را کوه های باختری پارس ظبط کرده اند به طور مثال مورخین همراه اسکندر مقدونی ذکر این طایفه را در کوه های خوزستان میبرند
  قوم لر هم اگر دقت بفرمایید هرچه به عقب تر برگردیم مکان تحت نفوذشان به مناطق اطراف ایذه و کهگیلویه محدود میشود .

 11. لر جز پارسی نیست پارسی ها چندین قوم بودند وچندین اسم داشتند که امروزه اکثر اسامی در فارس هضم شده قوم کوروش پاسارگاد بوده و خیلی قوم ها بعد از بین رفتن اسمهای قدیمی اسم جدید اختیار کردند برای همین لر اسم جدیدی است نسبت که تاریخ قدیم لر آریایی وپارسی است لرها فقط در ایلام نبودند در ماد هم بودند در بابل هم بودند واین دلیل تعلق انها به ایلام وماد نیست انها قبل از سازماندهی پارسی ها مثل باقی پارسی ها در سلطه حکومت های دیگه بودن پارسی ها از تاجیکستان تا ماردین ترکیه امروز تا سیستان تا بندرهرمز کرمان پراکنده بودند تا کوروش با اندوخته پدران ونبوغش حق مردم پارسی رو محقق کرد ایلام یک تمدن وکشور بودنه بیشتر تا یک نژاد ایلام هیچ برتری بر تمدن های دیگه نداشته شما ارته رو که ببینید میبینید سر و روی ایلامی ها ظاهری تیره و سیاه پوست بودند رنگ پوستشان هیچ ربطی به پارسی های لر ندارد

 12. سلام دوستان ما دو لر بیشتر نداریم که یکی لر بزرگ و یکی لر کوچک ،لر بزرگ که همان ایل بختیاری چهارمحال هستند و لر کوچک همان لر، لرستان هست و تا به حال ندیدیم بگن استان لرستان را فتح کردند

 13. در زبان و گویش لری (بزرگ وکوچک وفیلی) واژه لَر به فتح لام به معنی لاغر اندام ، بلند بالا و کشیده می باشد و واژه لرستان یعنی جایگاه انسان های بلندبالا وترکه ای می باشد وچنانچه هم اکنون نیز لر تباران بسیار بلند بالا ودرشت استخوان هستند .

 14. سلام خسته نباشید من در مورد قوم اور (لُر)تحیقی میکنم در صورت امکان اطلاعاتی از ایلامیان باستان و وجه تسمه یه لُر در اختیارم بگذارید با تشکر 09391601162

  • سلام
   هم اکنون در این خصوص اطلاعاتی در دست نمی باشد. ضمناً همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید ارتباط دادن دقیق، معتبر و قابل استناد اقوام معاصر با جوامع باستانی همچون آریایی ها، عیلامی ها و کاسیها نیازمند وجود نسب نامه های مکتوب و موثق می باشد؛ امری که بعید بنظر می رسد در دسترس باشد. بنابراین تمام آنچه در این باره مطرح می گردد نظریاتی هستند که توسط دانشمندان و آگاهان علم تاریخ و باستان شناسی ارائه می گردند و قطعیتی را به دست نمی دهند.

 15. باعرض سلام وخسته نباشیدخدمت همه برادران وخواهران لرازبزرگ وکوچک وفیلی ومینجای وشولی عزیزان خواهش میکنم توی این دوره که تفرقه افکنان میخان بین ماتفرقه بندازن شماسوادداراتحصیل کرده هابابرنامه ریزی وکارفرهنگی موجبات دوستی وهمبستگی رافراهم کنید

 16. سلام . مقاله ای درباره ی (کمری) یا (کمره ای) ها بنویسید ، ممنون از مطالب مفیدتون

  • سلام
   اگر منظور شما عرب کمری بختیاری است مدنظر قرار خواهد داشت تا در قالب پست مستقل بدان پرداخته شود.

 17. کلمات زیادی هستند که منحصر به قوم بزرگ لر و مالکان اولیه و ابدی سرزمین ایران هست که در تمام دوران حکومتی ایران از اولین پادشاهی تا به امروز ریشه در نظام حکومتی و تصمیمات و جنگ های بین کشورها داشته اند خلاصه و مفید به قدرت شجاعت و سلامت و هوش بالای این مردمان بزرگ میشود گفت دلیری و نترسی را سرلوحه خود قرار داده اند صداقت و یک رنگی را در وجودشان دارند و زیرکی و استقامت در مشکلات زندگی انها را روز به روز قدرتمند تر میکند نژادی از صبوری ،زیبایی و زکاوت تندرستی شجاعت صداقت ،وفاداری، احترام ،ووووواز خصوصیات ظاهری و باطنی انهاست نمیتوان بدی را به انها نصبت داد زیرا انها زجر کشیده تاریخ بشریت هستند و تجربه ها انها را سرپا و مقتدر نگه داشته است ریشه لر مشخص است و با تمام اقوام در طول تاریخ دادو ستد داشته اند کلمه لرکه یعنی فریاد لر که صدای بلند و رسا از حنجره است را میتوان یک کلمه قدمت دار در زمینه لر شناسی بررسی کرد همچنین کلمات و اسامی که امروزه به زبان های فارسی و کوردی ربط داده شده ریشه در زبان لری دارد یک مثال ساده در نقش برجسته های ساسانی شخصی به نام کرتیل پشت شاهان ساسانی نقش برجسته است حرف کُر به زبان لری به معنی پسر و تیل به معنی زرنگ و زیرک که امروزه در زبان لری نیز کاربرد دارد و در هنگامی که پسری زیرک و زرنگ میبینن میگن کرتیلیه راز ها ریشه در کلمات دارند و در اخر هر قوم قبیله و زبان گویشی احترام دارند احترام گذاشتن کار سختی نیست افریده شده ایم که زندگی کنیم موفق باشید

  • سلام
   با تشکر از توجه جنابعالی. به یقین ذات لر سرشار از صفا، صمیمیت، صداقت و شجاعت بوده و موجب افتخار. سربلندی انسانهای آزاده آرزوی قلبی ما است.

 18. قون لربرمیگرده به کاسیها که درگیان زندگی میکردن.گیان یه ردستای بزرگ درشهرستان نهاونده ولی قدمت گیان خیلی قدیمیترازخودنهاوند،درحال حاضرگیان هستش وهمون نژادکاسیهاهنوزهستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.