نمودار درختی زبانهای هندو – اروپایی

نمودار درختي جايگاه زبان لري در ميان زبانهاي هندواروپايي

جایگاه زبان لری در میان زبانهای هندواروپایی

نمودار درختی تقسیم بندی زبانهای هندو – اروپایی؛ با تکیه بر زبانهای جنوب غربی ایران: لهجه لری غربی در قسمتهایی از استانهای لرستان، ایلام، همدان، قزوین و همچنین هداوندهای مقیم ورامین بکار می رود و شعبه لری شرقی در مناطق بختیاری، کهگیلویه، ممسنی، قسمتهایی از خوزستان، فارس و بوشهر کاربرد دارد. این تقسیم بندی بر اساس رودخانه دز انجام گرفته و می توان به گونه ای دیگر هم زبان لری را تقسیم بندی کرد. شامل: لری شمالی، لری مرکزی و لری جنوبی. به هر حال در بین زبانهای جنوب غربی ایرانی، زبان لری نزدیکترین رابطه را با زبان فارسی دارد که هر دوی آنها دنباله پارسی میانه هستند.

8 thoughts on “نمودار درختی زبانهای هندو – اروپایی

 1. من ایرانی و فارس هستم. البته اگه خیلی شجره شکافی بکنیم حدود ۵۰۰ سال پیش نسلمون از افاغنه نشأت گرفته. ولی ما زیاد اهل پیدا کردن سرمنشأ شجره مون نیستیم. چون قوم پارت مثل اقوام غربی ایران در دسته های بسیار زیاد نیستن. الان دارم یه کتاب می نویسم که توش به اطلاعاتی از مردم غرب ایران بخصوص ایلات و عشایرش در حدود ۷۰ یا ۸۰ سال پیش مربوط میشه و چون حساسیت این اقوام شریف رو به فرهنگ و حتی اصالتشون شنیده بودم، دارم مطالعه می کنم. اما بیشتر از اونچه به نتیجه ای برسم دارم سردرگم میشم. درنتیجه گفتم شاید از شما بتونم اقلا ۴ تا سئوال بپرسم و همون ۴ تا سئوال رو بهم جواب بدین شاید خرابکاری نکنم.
  ممکنه؟
  من با اجازه اتون علی الحساب ۳ تا سئوال می پرسم:
  مردم بختیاری یک زبان دارن یا گویش هست؟ منظورم اینه که آیا یک فارسی زبان کاملا ناآشنا با زبان دیگه ای غیر از فارسی، میتونه کمابیش به مفهوم حرف یک فرد بختیاری برسه؟
  دیگه اینکه آیا هر چه به سمت شمال میریم گویش به سمت زبان میره؟ و در نهایت اشتراک زبانی لری (از هر قسمی) با فارسی اصلا وجود داره؟ و اگه وجود داره یه فارسی زبان با همنشینی با مردم لر چقدر طول میکشه زبانشون رو بفهمن؟
  یه دنیا سئوال دارم اما همینها رو بهم کمک کنید باز هم دنیایی از منت بر سرم گذاشتید

  • سلام دوست گرامی.
   ازاینکه کتابی دراین باره دردست تحریر دارین بسیار خوشحالم. امیدوارم نظر من کمکتون کنه.
   پاسخ به سوالات شما به این بستگی داره که از چه دیدی بخواین به موضوع نگاه کنین. از زاویه دید یک زبان شناس صرف، یا یک محقق انسان شناس زبان شناختی…
   اگر شما بعنوان یک زبان شناس به گویش یا زبان نگاه کنید، ازروی ویژگی های گفتاری می تونین به این نتیجه برسین که لری یک گویش هست یا یک زبان که اونم بستگی به نتیجه گیری شما داره.
   اما اگر بعنوان یک انسان شناس زبان شناختی نگاه کنید، با این مسیله مشکل پیدا خواهید کرد. وقتی ما ازگویش صحبت می کنیم، بطور ناخودآگاه مناسبات ساختار قدرت رو به مسیله پیوست می کنیم. اگر ما لری رو بعنوان یکی ازگویش های زبان فارسی بحساب بیاریم، باید یک زبان فارسی معیار رو درمرکز قرار بدیم و گویش های دیگه ازجمله لری رو پیرامونش بچینیم. اینجا بخاطر مرکزیت داشتن زبان فارسی و بویژه فارسی تهرانی، و قرار گرفتن سازمان سیاسی دراین شهر، ما با گویش هایی دراطراف تهران روبرو هستیم که لری هم یکی ازاینهاست.
   ازطرفی اگه ما زبان رو به یک صورت (فرم) و یک محتوی تقسیم بندی کنیم، شما ازنظر فرم میتونین بگین که لری زبان نیست. اما ازنظر محتوایی هرگز این حرف صحیح نیست. چون این اقوام علاوه بر یک زبان بخصوص، از یک تاریخ و فرهنگ بخصوص هم برخوردار هستند که در یک ظرف بنام زبان ریخته شده…

 2. بستگی به تعریف شما از زبان داره. در ضمن لری خیلی به فارسی شبیه است در فهم واژه ها زود یادگرفته میسه

 3. با سلام یک سوالی برام پیش آمده که در این حرم درختی در بخش ایران اقوام ترک کجا قرار دارند من خودم از زیر گروه لر جنوب شرقی لهجه دزفولی هستم ولی برام جالب بود که ترک های که بخش بزرگ از کشور در اختیار دارند در این حرم درختی وجود ندارند

  • سلام
   نمودار فوق بر مبنای تقسیمات زبانی تهیه شده است و نه بر اساس تعلقات قومی. به عبارت دیگر اگرچه اقوام ترک زبان کشور جزوی از ملت ایران هستند امّا زبان ترکی زیرمجموعه زبانهای هندو – اروپایی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.