درباره ما

آرمان خلیلی، فرزندی از فرزندان بهمئی که در پی بدست آوردن شناخت از هویت و اصالت خویشتن است. آنچه ذهن بیاد می آورد این است که از همان دوران کودکی و نوجوانی، در کلام بزرگانی چون مرحوم حاج محمدعلی خان بهمئی (خلیلی) و فرزندشان حاج ناصرخان خلیلی، همواره سخن از بهمئی در میان بوده است.

«بهمئی» کیست و چیست که اینچنین از آن با نوعی «احترام مقدس گونه» یاد می شود!؟ پرسشی که همیشه در فکر و خیال جولان می داد و البته هنوز هم می دهد!

از بزرگان آموخته شد بهمئی یک حریم مقدس است، حریمی که باگذشت زمان و پیشرفت زندگی شهرنشینی در عصر صنعت و تکنولوژی، لعاب و خاطره ای کم رنگ از آن باقیمانده است!

بنابراین، در روزگاری که زندگی بشر زیر هیمنه تکنولوژی و ساختار شهرنشینی قرار گرفته است، «بهمئی دات کام» سعی دارد به موضوعاتی درباره ایل غیور بهمئی بپردازد تا شناختی درست از اصالت خویش به دست دهد. بهمئی دات کام بنا ندارد تا بر طبل برتری نژادی بکوبد و به دیگران بر خود بنازد، بلکه این مجال در کنار گفت و شنودها، تنها برای شناخت و آگاهی از یکدیگر است. پیشرفت و سربلندی انسانهای آزاده آرزوی ما است.

سوم بهمن ماه یک هزار و سیصد و نود و سه

39 thoughts on “درباره ما

  • سلام
   ضمن پوزش، به اطلاع می رساند که هم اکنون بنابه وجود پاره ای از ملاحظات، مطالب بهمئی دات کام با نام مستعار برای نویسنده منتشر می شوند. پیشرفت و سربلندی انسانهای آزاده، آرزوی ما است.
   پیروز باشید

   • چه دلیلی دارد خودتو معرفی نمیکنی توکه به حقیقت گفته هایت ایمان داری نترس باش یا اینکه گفته هایت تقلبی است

    • سلام
     نوشتن با اسم مستعار، نه به دلیل ترس بلکه به علت پاره ای از ملاحظات شخصی صورت گرفته است. امید است که با کنار رفتن این ملاحظات، افتخار آشنایی با گووَل عزیز بهمئی و هموطنان گرامی به دست آید. به هر حال جهت آشنایی بیشتر می توانید از طریق ایمیل با بهمئی دات کام در ارتباط باشید.

 1. با سلام به همه ایل بهمئ افتخارم این است که بهمئی هستیم از خداوند می خواهم که عمری به من بدهد تا بتوانم خدمتی به این ایل بزرگ بکنم داود تابش دارای کارشناسی حقوق قضایی از طایفه لطفعلی تیره علادینئ

 2. متاسفانه گاها” مشاهده شده که بعضی ها مطالبی توهین امیز وتحقیرآمیز بعضی ازبه افراد عشایر ودیگر قومیتها میشود که متاسفانه آنها درح میشوند دراین سایت که جا آنهاو درج مطلب شان برای ایل ایثارگر وبزدگ بهمیی نباید باشد وعزیزان درست اندرکار قدری هوشیار باشند کهبنام بهمییی هابناشد وجایی برای تخریب این ایل ودیگر ایلات نباشد انشالله موفق یاشید .کربهنیی غلامرضا گاموری اصفهان . شاهین شهر

  • سلام
   ضمن ارج نهادن نسبت به دغدغه شما درخصوص حفظ همبستگیِ اقوام ایرانی، توجه داشته باشید بصورت خوشبینانه، افراد ناآگاه و بصورت بدبینانه اشخاص بعضاً کوته فکر و مغرض نیز در فضای وب فعالیت دارند. بر همین اساس بهمئی دات کام بنا دارد تا حد ممکن بصورت منطقی به نظرهای مخاطبین پاسخ دهد. امّا به یقین نظرهایی که صرفاً بر اساس توهین و افترا باشند منتشر نخواهند شد.
   موفق باشید

 3. جایگاه بتدریها د رطایفه بیژنی کجاست واصولا محل سک نت انها کجاست .وجایگاه بندریها درساختار ایل بهنیی وبزرگان انهارانام ببرید

  • سلام
   طایفه بندری از نظر نژادی در اصل جزو طایفه بیجنی می باشد ولی همانگونه که در پُست ساختار ایل بهمئی اشاره گردید؛ بمرور زمان خود بعنوان یک طایفه مستقل سربرآورد. طوایف بیجنی و بندری نیز هر دو زیرمجموعه طایفه بزرگ بیژنی می باشند. در گذشته محل ییلاق و قشلاق طایفه بندری در حوالی تنگ کپ و تنگ دوراک بوده است. در کل می توان گفت محل سکونت بندریها در شهرستان بهمئی به مرکزیت شهر لِکک است. به هر حال بهمئی دات کام بنا دارد در آینده درباره تک تک طوایف ایل بهمئی از جمله طایفه بیژنی مطالبی را تهیه و منتشر بنماید. بنابراین صبورتر باشید. کمااینکه بهمئی دات کام هم اکنون در ابتدای راه است و طبیعتاً تهیه مطالب جدید زمان بَر خواهد بود.
   پایدار باشید

  • سلام
   همانگونه که در نظرات پیشین نیز اشاره گردید؛ نوشتن با اسم مُستعار به علت پاره ای از ملاحظات شخصی صورت گرفته است. امید است که با کنار رفتن این ملاحظات، افتخار آشنایی با هموطنان گرامی و گووَل عزیز بهمئی به دست آید. به هر حال جهت آشنایی بیشتر می توانید از طریق ایمیل با بهمئی دات کام در ارتباط باشید.
   موفق باشید

 4. باعرض سلام خدمت شما برادر ارجمند امیدوارم در این راهی که انتخاب کردید موفق و پیروز باشید.

 5. من با وجود بهمیی بودنم اطلاعاتمدر این باره کم بود با مطالعه سایت شما طایفه خود را بیشتر می شناسم
  امید به بهتر شدن سایت بهمیی
  دختر بهمیی

  • سلام
   جناب آقای ایزدپناه
   در مطالب بالا به موضوع مطرح شده از جانب جنابعالی، اشاره گردیده است.
   پیروز باشید

 6. بسمه تعالی
  سلام خدمت مدیر محترم سایت و مخاطبین و کاربران بزرگوار
  کتاب افشار نادری در مورد ایل بهمئی گرچه اطلاعات خوبی دارد ولی از نظر نسب شناسی و تبارشناسی طوایف ایل بهمئی و جمعیت شناسی طوایف و تیره ها دارای مشکلات اساسی و بنیادین است. و در این زمینه استناد به آن کاملاً اشتباه و نادرست است و از نظر علمی در این زمینه نامعتبر می باشد.
  با تشکر اکبردهبان نژاد- کارشناس ارشد جغرافیا

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای دهبان نژادیان
   بر خلاف آنچه که جنابعالی اشاره نموده اید؛ آثار دکتر نادر افشار نادری از نظر ارائه کلیات ساختار و جمعیت تیره ها و طوایف ایل بهمئی اطلاعات باارزشی را به دست می دهد. در واقع آثار مذکور اگرچه دارای نواقصی می باشند امّا اینکه شما بیان نموده اید « دارای مشکلات اساسی و بنیادین است و در این زمینه استناد به آن کاملاً اشتباه و نادرست است و از نظر علمی در این زمینه نامعتبر می باشد.» مورد قبول نمی باشد.
   مخاطب گرامی
   جناب آقای دهبان نژادیان
   در واقع آثار دکتر نادر افشار نادری و از جمله بخشی از آن که در خصوص ساختار و جمعیت ایل بهمئی در قالب کتاب ایل بهمئی منتشر گردیده است؛ گنجینه ای از اطلاعات مفید در زمینه ی مردمشناسی می باشند. ارزش آثار ایشان از آن جهت است که اولاً آن مرحوم از عالمان برجسته ی مردمشناسی و به واقع پژوهشگر و دانشمندی فرهیخته و توانا بود و این خود بار علمی آثار ایشان را بالا برده است. دوماً مرحوم افشار نادری بمدت چندین ماه در میان بهمئی ها سکونت گزیده و از نزدیک به بررسی جنبه های گوناگون زندگی آنها پرداخته و دانسته های خود را تکمیل می نمود.
   مخاطب گرامی
   جناب آقای دهبان نژادیان
   در پایان یادآوری می نماید ایلات و طوایف کمی وجود دارند که محقق بلندمرتبه ای چون دکتر افشار نادری درباره ی آن این چنین آگاهیهای مفیدی ارائه داده باشد و شایسته نیست که فردی تحصیلکرده همچون شما در خصوص آن اینگونه اظهارنظر نماید.

 7. سلام.وبلاگ خیلی خوبی دارید.تشکر میکنم و امیدوارم همچنان پر انرژی به کارتون ادامه بدید.واقعا در زمینه طوایف لر و به خصوص بهمیی ها اطلاعات موثق و تاریخی خیلی کمه در حالیکه نسل جوون این طوایف علاقه مند هستن ریشه های خودشون رو بشناسن.
  ضمنا چون خودم از طایفه کلاهکج هستم ممنون میشم که مطالب و تحقیقهایی در مورد این طایفه و بزرگانش توی وبلاگ بزارید.

  • سلام گووی بهمئی‌ام
   با سپاس از ابراز محبت شما، بهمئی دات کام از ابتدای راه اندازی در نظر داشت و نیز دارد که مطالبی را بصورت اختصاصی درباره طوایف ایل بهمئی و از جمله طایفه کلاه کج تهیه و منتشر نماید. به هر سوی، وبسایت هم اکنون در ابتدای راه بوده و موضوعات زیادی باقیمانده که می توان بدانها پرداخت.
   سربلند باشید

 8. بسمه تعالی
  باسلام خدمت دوست وبرادر بزرگوارم آرمان خلیلی
  اینجانب با وجویکه از تیره یا نژاد ایل لر نیستم ولی وقتی که می بینم برادرانم از ایل بهمئی اینگونه مجددانه در پی بدست آوردن شناخت و اصالت خویشتن هستند به عنوان یک ایرانی و هموطن احساس غرور میکنم.
  خسته نباشید.
  حق نگهداتان.

  • سلام
   دوست عزیز
   جناب آقا نیمای چالاک
   ضمن عرض ارادت و سپاس از ابراز محبت و لطف آن برادر محترم، سلامتی و سربلندی را از درگاه خداوند منان برایتان آرزومند بوده، باشد که در پرتو شناخت هرچه بیشتر اصالتها بتوان به اشتراکات اقوام و شاخه های گوناگون ایرانی رهنمون و در نتیجه شاهد همگرایی بیش از پیش آنان در جهت صلاح و نفع همگان بود.

 9. درود
  پنج سال از راه اندازی وبسایت بهمئی دات کام در تاریخ ۱۳۹۲/۰۲/۰۵ سپری گشت و کماکان به امید خدا راه ادامه دارد. به یقین نوشتن از مردمان لرتبار باعث افتخار می باشد زیرا صداقت، صفا، صمیمیت و شجاعت موجب مباهات است. باشد با «شناخت از اصالت خویشتن» بتوان به همگرایی و همبستگی بیش از پیش قوم لر و بالاتر از آن اقوام ایرانی نائل شد که همانا اتحّاد مهّم ترین عنصر در جهت پاسداری از مام میهن بعنوان مادر و مهد پرورش فرهنگ و تمدن مردمان این آب و خاک می باشد و ایران عزیز بالاترین سرمایه ای است که اقوام غیور این مرز و بوم با نثار جانهای شیرین خود حفظ نموده اند تا به دست نسل امروز برسد. امری که وظایف سنگینی را در جهت پاسداشت آن امانت گرانبها بر دوش ما می گذارد.
  تندرست و سربلند باشید
  در پناه حق

 10. درود
  آنچه ذهن بیاد می آورد این است که از همان دوران کودکی و نوجوانی، در کلام بزرگانی چون مرحوم حاج محمدعلی خان بهمئی (خلیلی) و فرزندشان حاج ناصرخان خلیلی، همواره سخن از تبار بزرگ لر و بویژه اصالت بهمئی در میان بوده است.

  «بهمئی» کیست و چیست که اینچنین از آن با نوعی «احترام مقدس گونه» یاد می شود!؟ پرسشی که همیشه در فکر و خیال جولان می داد و البته هنوز هم می دهد!

  از بزرگان آموخته شد بهمئی یک حریم مقدس است، حریمی که باگذشت زمان و پیشرفت زندگی شهرنشینی در عصر صنعت و تکنولوژی، لعاب و خاطره ای کم رنگ از آن باقیمانده است!

  برای نگارنده به واقع محرک راه اندازی بهمئی دات کام همانا گیرایی و نفوذ کلام پیران و بزرگان بالاخص پدربزرگ (حاج ناصرخان خلیلی) و پس از آن وجود الگویی بنام «پدر» بوده است. پدری که همواره افتخار به اصالت لر را سرلوحه خویش قرار می داده است.

  اکنون که دیدگان نظاره گر هجرت جانسوز آن بزرگوار است از درگاه خداوند متعال آمرزش و رحمت بی پایان الهی را برای درگذشتگان راستین قوم سرافراز لر و نیز تندرستی و سعادت را برای فرزندان این تبار صمیمی و باصفا خواستار است.
  زنده یاد حاج ناصرخان خلیلی بهمئی

  • باسلام جناب آقای خلیلی مراسم بزرگداشتی در اهواز برگزار میشود لطفا اعلان کنید با ذکر آدرس تا انشاءالله حضور بهم برسانیم ضمنا بنده اطلاع رسانی در حد توان خواهم کرد باتشکر

   • سلام
    ضمن تشکر از ابراز محبت جنابعالی، تاکنون خیر! امّا در صورت اعلام، از طریق ایمیل به اطلاع آن برادر محترم خواهد رسید.
    تندرست باشید

  • باعرض پوزش ….
   ضمن عرض تسلیت وطلب آمرزش برای ایشان امیدوارم بقای عمر بازماندگان باشد

   • سلام
    با سپاس از ابراز محبت جنابعالی، متقابلاً از درگاه خداوند متعال تندرستی و سعادت را برای آن برادر محترم خواستار است.

 11. سلام.در مورد لرهای استان کرمان میشه بنویسید.حدودی سرچ کردم نوشته از لر های بختیاری هستن که زمان تیمور به شیراز رفتن بختیاری بودن ودوتابرادر بودن به نام های فخرالدین و بدرالدین زمان حمله اقا محمدخان میرن به سمت کرمان در رابر و سیرجان مستقر می شوند. دوطایفه بودن فامیلهای شمس الدینی و سلیمانی و حیدری و….هستند.لطفا بنویسید چجور میشه به شجره نامه یا اطلاعات دقیق دسترسی پیدا کرد

  • سلام
   ضمن اینکه پیشتر در پست پراکندگی قوم لر به لرهای استان کرمان اشاراتی گردیده مضافاً مواردی را به نقل از کتاب طوایف عشایری ایران اثر دکتر ایرج افشار سیستانی بیان می دارد:
   عشایر لر در سرزمین کرمان زندگی می کنند و به دو گروه متمایز تقسیم می شوند: نخست لران کرمان که عموماً در نزدیکی بهرآسمان جیرفت و نواحی کوهستانی رابر و جواران به سر می برند. زمستانها حدود اسفندقه و دره پندارت می روند و دارای تیره های شیخ حسینی، شمس الدینی و حیدری می باشند. در تابستان به روستاهای باب گلو، سرخو، پیلو، روسکین، هنجم، هنگر، دزون، رهمکون و تنگ چهل دختران می روند.
   عشایر مذکور مردمانی مهمان نواز، ساده دل و بی آلایش هستند. سایر ساکنان آنجا، چادرنشینان لر را «ده کمی ها» می گویند. رئیس آنها در سالهای اخیر درویش خان بوده است.
   عده ای عشایر لر نیز ساکن کوهستان مهنی، دشت آب و اسفندقه هستند که به «لر ولی اوشاغی» معروف شده اند. بعضی از لران منطقه کرمان اصل خود را از سرزمین کهگیلویه می دانند.
   گروه دیگر لران کرمان، عشایری هستند که حوالی کوه پنج، وکیل آباد و پاریز سکونت دارند. رئیس این طایفه در اواخر حکومت قاجاریه، حاج سهراب خان لری بوده است.
   عشایر و ایلات لر، ساکن کرمان عبارتند از: لری کوه پنجی شامل تیره های میرزاحسینی، رضایی، سهراب خانی
   لر جیرفت شامل تیره های: مشهدی حسین، خدادادی، حیدری، بارانی، عبدالهی، سهرابی، شفیعی، آقارضایی، قنبری، غلامرضایی، عباسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.