قلعه‌ی نجفِ بهمئی

دکتر نادر افشار نادری در جزوه مونوگرافی ایل بهمئی که به سال ۱۳۴۷ منتشر شده است، درباره سرزمین بهمئی اشاره می نماید: بهمئی، سرزمین وسیع و ناشناخته ای است. مردم این سامان و آثار باستانی آن تا به حال مورد مطالعه قرار نگرفته اند. تنها اثر تاریخی در منطقه بهمئی که مورد تحقیق معدودی باستان شناس قرار گرفته، حجاری های تنگ سولک است که در تنگی به همین نام، بین کت و مُمْبی، ظاهراً از زمان اشکانیان باقی مانده است.

دکتر افشار نادری ضمن پژوهشی کوتاه درباره آثار باستانی تنگ کپ بهمئی، نیم نگاهی نیز به سابقه تاریخی قلعه نجف بهمئی می اندازد و در تحقیقات خویش می نویسد:

در قلعه نجف نیز شالوده آثاری همچون آثار باستانی تنگ کپ به چشم می خورد. قلعه نجف شاید زمانی قلعه ای بوده ولی اینک قلعه نیست. نه دیواری دارد و نه حصاری. در واقع قلعه نجف قلّه ای است سه ضلعی از قلّه های رشته کوه های حاتم، مشرف بر ابوالفارس که دو دیواره شمالی و غربیِ آن، پرتگاه عمیقی را که بیش از ۲۳۰۰ متر تا ابوالفارس پایین می رود تشکیل می دهد و دیواره شرقی، صخره عظیمی است که دست طبیعت به کمک دست انسان راه وصول به قلّه را مسدود کرده است. در این طرف، شبه پلکانی در صخره تعبیه شده که یک نفر به زحمت می تواند از آن بالا برود و به قسمت مسطح قلّه برسد. سطح مسطح قلّه در حدود دویست متر طول دارد و بین پنجاه تا صد متر عرض.

دکتر افشار نادری در ادامه می نویسد: در این قسمت است که پایه های عظیم سنگی که حدود خانه های مسکونی قدیم رامشخص می سازد به چشم می خورد. روی تخته سنگهای صاف، سوراخ های نسبتاً عمیق و عریض تعبیه شده که هاون مردمی بوده است که در قلعه نجف به سر می برده اند. در واقع هنوز هم هاون برخی از عشایر بهمئی در دل تخته سنگهای صاف تعبیه می شود.

وقتی بر فراز قلّه قلعه نجف رو به مغرب بایستیم، تمام جلگه خوزستان در جلوی چشمان ما قرار می گیرد. شب هایی که هوا صاف است، علاوه بر شعله های گاز چاه های نفت آغاجاری و مسجدسلیمان که به طور دائم می سوزد، شعله های گاز چاه های نفت اهواز نیز از دور دیده می شود.

در واقع همانگونه که دکتر نادر افشار نادری خود نیز اشاره کرده است؛ مطالعه ی آثار باستانی بهمئی، کارِ گروه پژوهشی آنها نبوده است و چند سطری که دکتر افشار نادری در تحقیقات خویش به بعضی آثار تاریخی منطقه ی بهمئی از جمله تنگ کُپ و همچنین قلعه نجف اختصاص داده است فقط برای این بوده که مسؤولان مربوطه به این سرزمین توجه کنند تا بلکه این توجه، روشنگر بعضی از زوایای تاریک تاریخ تمدن کشورمان شود.

17 thoughts on “قلعه‌ی نجفِ بهمئی

 1. برای چندمین باراست که خواهان اطلاعات بیشتری درمورد طایفه ببژنی ام واطلاعات ی درمورد محل زندگی طایفه ازایل بهمیی. بیژنی

  • سلام
   تلاش خواهد شد در آینده بصورت اختصاصی درباره طایفه بیژنی مطالبی تهیه و منتشر گردد. به هر حال توجه داشته باشید که بهمئی دات کام هم اکنون در ابتدای راه است و پرداختن به تمام موضوعاتِ مرتبط با ایل بهمئی، نیازمند گذشت زمان است.

  • سلام گووی بهمئی ام
   با سپاس از ابراز محبت شما، متقابلاً سال نو بر شما و دیگر گووَل عزیز بهمئی و همچنین هم میهنان گرامی مبارکباد.
   پایدار باشید

   • عزیزومی گوو!!! من وبلاگم لینکت کردم!! برام افتخار هرجا به کلمه بهمئی برخورد کنم.
    خیلی از نسل امروزی از افتخارات ایل و تاریخ ایل خبر ندارن ایشالله بهمئی دات کام ای رسالتو به نحو احسن انجام بده.
    مخلص شما ایمان بهمئی—- رامهرمز—ط۲

    • سلام
     با سپاس از ابراز محبتِ مجددِ شما و اَرج نهادن نسبت به دغدغه تان درباره ارزشهای قدیم در میان ایل بهمئی، لینک وبلاگ شما (تیم فوتبال بهمن جوان رامهرمز) در وبسایت بهمئی دات کام اضافه گردید. همینکه شما سعی نموده اید رنگ و لَعابی از میراث گذشتگان را به تیم فوتبال خویش بدهید، می تواند با ارزش باشد. یقیناً توجه به میراث گذشتگان می تواند در احیای حس همبستگی در میان طوایف بهمئی مُثمِر ثمر باشد. میراثهایی که دکتر نادر افشار نادری نیز در پژوهشهای خود، به آنها اشاره کرده بود امّا متأسفانه در گذر زمان و با پیشرفت به سوی زندگی مُدرن کم رنگ تر گردیده اند.
     پایدار باشید

  • سلام گووی نریمیسام
   یکی از راههای دسترسی به قلعه از طریق ابوالفارس و بالا رفتن از رشته کوه های حاتم که مشرف بر آن می باشند است. به هر حال قاعدتاً گووَل بهمئی که در بخش ابوالفارس ساکن هستند بیشترین آگاهی را در این زمینه دارند.
   موفق باشید

 2. ضمن تشکر و قدر دانی از زحمات شما سرور گرامی
  اطاعات خوبی در این زمینه نوشته اید اگر امکانش هست درباره ایل یوسفی هم مطالبی بنویسید
  و یه خواهش از دوستان دارم که تعصبی برخورد نکنند و همچو مطالبی را ننویسند
  بحث خان و بهمئی و طیبی….فقط برای شناخت اجدادمان است مهم ترین چیزی که داریم شخصیت انسانی است که نباید از آن غافل شویم و بنظرم کسی قصد توهین ندارد
  یادمان نرود که اصالتمان افتخارمان است

  • سلام
   بله! یقیناً بیان مطالبی درخصوص طوایف و دهه ها، قبل از هر چیز برای شناخت از اصالت خویشتن و آگاهی از یکدیگر است. همانگونه که در بخش درباره ما نیز بدان اشاره گردیده است.
   موفق باشید

 3. سلام به تمام بهمه ای ها
  سایت بهمه ای سایت خوبیه ولی بنظرم برا بهترشدن سایت از خاطرات پیرمرد و پیرزن های قدیمی ایل استفاده کنید شاید زیاد وقت گیر نباش ولی خیلی میتونه به بهترشدن سایتتون کمک کنه پیرها حرفایی دارن براگفتن که اگه بشنوی موهای بدنت سیخ میشه
  و در آخرهم لطف کنید از عموی بزرگ ما یعنی مرحوم مُلا کربلایی مش بهمن معروف به بهمن بهرام هم خاطراتی تو سایتتون جمع آوری کنید و بزارید مش بهمنی که وقتی اسمش میومد لرز براندام دیگران میفتاد.
  ایل بزرگ مهمدموسایی

  • سلام گووی بهمئی‌ام
   با سپاس از ابراز لطف شما، عنایت داشته باشید با وجود آنکه در حدود ۳ سال از راه اندازی بهمئی دات کام می گذرد امّا از نظر دستیابی به اهداف مدنظر هنوز در ابتدای راه قرار داشته و موضوعات زیادی باقیمانده که می توان بدانها پرداخت. به یقین تلاش خواهد شد تا در صورت امکان از کلام پیران و بزرگان نیز بویژه در مبحث طوایف استفاده گردد.

  • سلام
   در این خصوص هم اکنون اطلاعاتی در دست نمی باشد. امّا آنگونه که دکتر نادر افشار نادری اشاره نموده اند آثار بجا مانده در آن شباهت به نشانه های تنگ کپ دارند. به هر سوی چنانکه گفته شد بهمئی، سرزمین وسیع و ناشناخته ای است که آثار باستانی آن تا به حال مورد مطالعه قرار نگرفته اند. تنها اثر تاریخی در منطقه بهمئی که مورد تحقیق معدودی باستان شناس قرار گرفته، حجاری های تنگ سولک است. باشد که سایر یادگارهای تاریخی منطقه مورد توجه علمای علم باستان شناسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.