نمودار درختی طوایف بیژنی بهمئی

نمودار درختی طوایف بیژنی بهمئی

ساختار طوایف بیژنی

طوایف بیژنی علاوه بر شهرستان بهمئی، در بخشهایی از استان خوزستان حضور دارند. بعنوان مثال شاخه هایی از طوایف گُهرلی، بُلُواسی، بالیاوی، ویسی، غیبی، شه مَصیری و تاکائیدی در روستاهای ابوالفارس، بن رشید، دوکهک، باصدی، جوبجی، دِه صَفَر، کُهله، بنه قیطاس، بنه عسکر، بنه عباس، سرجوشر، آبلش و روستای ویسی گُل زرد ساکن هستند.

44 thoughts on “نمودار درختی طوایف بیژنی بهمئی

 1. سلام وخسته نباشید بابت اطلاعات مفید سایتتون
  دهه میرزاخون از طایفه بیجنی کجا زندگی میکنند چون تو طایفه همچین اسمی نداریم

  • سلام
   ضمن سپاس از ابراز محبت و نظر لطف شما، به گفته آگاهان محلی دهه میرزاخون قبلاً در منطقه ممبی ساکن بوده‌اند امّا در دهه‌های اخیر به دیگر مناطق مهاجرت کردند. در ادامه نسب‌نامه آنان ارائه می‌گردد.
   null

   • سلام ببخشید میخواستم بدونم که طیفه بندری که شامل 4تا دهه است آیا به طفکیک نام فرزندان آنها چیست خیلی ممنون میشوم کسی به من اطلاعات بدهد.

    • سلام
     اگر منظور شما دهه‌های شش‌گانه طایفه بندری بهمئی (علی، کاظم، کریم‌خان، زمان‌خان، علی‌خان و لطیف) می‌باشد، به اطلاع می‌رساند همانگونه که پیشتر نیز بارها اشاره گردید به یاری پروردگار تلاش خواهد شد بمرور زمان به بررسی تخصصی طوایف ایل بهمئی و از جمله بندری‌ها در قالب پستهای مستقل پرداخته گردد.

 2. ممنون بابت پاسخ گویی شما
  میشه جمعیت هرکدام از طایفه های بیجنی بندری وشهمسیری که اشتباه نکنم بین سال های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ بوده بیان کنید

  • سلام
   دکتر نادر افشار نادری مشخصات جمعیتی طوایف بیجنی ممبی، بندری و شه مسیری را در سال ۱۳۴۷ بشرح زیر بیان کرده اند:

   بیجنی ممبی:
   دهه فصیح ۸۰ خانوار
   دهه مکی ۳۰ خانوار
   دهه احمدی ۹ خانوار
   دهه بختیار ۱ خانوار

   بندری ۵۲ خانوار

   شه مسیری ۶۸ خانوار

   در رابطه با آمار فوق بایستی توجه داشت تنها خانوارهایی مورد سرشماری قرار گرفته‌اند که در محدوده کهگیلویه قرار داشته‌اند. مثلاً خانوارهایی از دهه بختیار که جزو توابع بهبهان در استان خوزستان بودند محاسبه نشده‌اند.

    • سلام
     مخاطب گرامی
     جناب آقای بهمیی
     ضمن سپاس از ابراز محبت و نظر لطف آن برادر محترم، با عنایت بدینکه در خانه‌ی پدری، تا شخصیت‌های هم نسل و هم سن پدربزرگ (حاج ناصرخان خلیلی)، با عنوان «خان» مورد خطاب می‌گرفتند و نسل‌های بعدی یعنی فرزندان و نوادگان را شامل نمی‌شده، موجب امتنان است اگر پسوند مذکور برای ادمین سایت نیز به کار برده نشود گویی در بخش دلنوشته هم برای پدر نگارنده از لقب خان استفاده نشده است.
     در پایان ضمن تشکر مجدد از ابراز محبت و نظر لطف جنابعالی، تندرستی و سعادت را برای آن برادر محترم از درگاه حضرت حق خواهان است.

  • سلام
   همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید بهمئی دات کام در نظر دارد تا در فرصت مناسب به بررسی تخصصی طوایف ایل بهمئی از جمله طایفه بلواسی در چارچوب پستهای مستقل بپردازد. بنابراین نمودارهای تفصیلی در آن مجال مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.

 3. درود .
  .تعدادی از بتلی ها در علا زندکی میکنند وتعدادی در کره سیاه بهبهان .میشه اطلاعاتی درمورد طایفه بتلی بفرمایید.از جمله جمعیتشون

  • سلام
   دکتر نادر افشار نادری مشخصات جمعیتی بتلی‌ها را در سال ۱۳۴۷ یعنی بیش از پنجاه سال قبل بشرح زیر بیان کرده اند:

   دهه زمان ۲۳ خانوار
   دهه ماه بانو ۱۵ خانوار
   دهه ایلی ۲۰ خانوار
   دهه زنگی ۱۴ خانوار

   همچنین دکتر افشار نادری چند دهه از کمبری‌ها (۶ خانوار)، عالی‌مهمدها (۷ خانوار)، طیبی‌ها (۷ خانوار) و گیوه کش‌ها (۱ خانوار) را نیز از توابع بتلی ذکر کرده‌اند که از نظر ساختار اجتماعی وابسته بدان بوده‌اند.

   ضمناً چنانکه پیشتر نیز اشاره گردید پرداختن به طوایف ایل بهمئی در آینده در چارچوب پستهای مستقل مدنظر خواهد بود بنابراین تلاش خواهد شد اطلاعات تکمیلی در آن مجال ارائه گردد.

   • عرض ادب برادر جان
    ببخشید جمعیت کلی شش تیره علاالدینی رو نمی دونید ؟ اگه که می دونی ممنون میشم مطلع کنید …

    • سلام
     ضمن سپاس از ابراز محبت آن برادر محترم، دکتر نادر افشار نادری مشخصات جمعیتی علاءالدینی‌ها را در سال ۱۳۴۷ یعنی بیش از پنجاه سال قبل بشرح زیر بیان کرده اند:

     دهه شیخ 763 خانوار
     دهه محمد 611 خانوار
     دهه خاجمیر 400 خانوار
     دهه قنبر 152 خانوار
     دهه میراحمد 155 خانوار
     دهه نعمت‌الله 155 خانوار

     بر پایه آمار فوق، ایشان جمعیت تمام علاءالدینی را شامل 2236 خانوار در آن سالها بیان کرده‌اند.

     • سلام
      این آمار همه ی طوایف همراه طایفه علادینی هست یا نه .یعنی طوایف احمدی ساکن در منطقه رودتلخ جزو این آمار حساب نمیشه مثل ویسی ها ومشهدی محمدی ها و…
      آیا از طایفه گوهرعلی هم داخل علادینی هست

      • سلام
       دهه احمدی به استعداد 101 خانوار زیرمجموعه دهه محمد در آمار فوق لحاظ شده است. ضمناً دکتر نادر افشار نادری بخشی از طوایف مهمدمیسا و عالی‌مهمد را از نظر سیاسی جزو علاءالدینی محسوب کرده‌اند که در شمارش ارائه شده آورده نشده‌اند.

 4. سلام . ممنون بابت اطلاعاتتون
  سوال ؟! میشه در مورد طایفه ی ویسی توضیحاتی ارائه بدین ؟!

  • سلام
   ضمن سپاس از نظر لطف جنابعالی، ویسی‌ها یکی از طوایف بیژنی هستند که گفته میشود سابقاً در منطقه «بهمئی مهمدی سردسیر» ساکن بوده اند. هم اکنون اغلب در شهرستانهای بهبهان و رامهرمز از جمله نواحی ویسی گل زرد، باصدی، جوبجی و غیره پراکنده‌اند. اگرچه در نواحی دیشموک، علاء و باغملک و حتی عنوان شده در خون میرزا از توابع جانکی بختیاری نیز حضور دارند. در پایان همانگونه که بارها نیز گفته شد مدنظر خواهد بود تا در آینده در قالب پستهای مستقل به بررسی طوایف ایل بهمئی و از جمله طایفه ویسی پرداخته شود.

 5. سلام برادر خلیلی دهه بهاالدینی در نمودار فرزند ویسی قید شده که اشتباه است بهاالدینی بیژنی هستند اما ویسی نیستند درروستای ویسی خانوادهایی هستند که اصالتا ویسی نیستند۱-دهه کریمدار که بلواسیند۲-دهه رنجکی تاکایدیند ۳-دهه بختیار بیجنیند البته همه باهم برادریم ولی اگر خواستی ثبت کنی یا کتابی بنویسی توجه کن برادر

  • سلام
   ضمن سپاس از توجه جنابعالی نسبت به مطالب ارائه شده به اطلاع می‌رساند تلاش شده نمودار بالا بر اساس ساختارهای اجتماعی تهیه گردد و نه روابط نسبی و خونی؛ بعنوان مثال همانگونه که در توضیحات نمودار نیز اشاره شده دهه هوادار که بلحاظ ساختار اجتماعی زیرمجموعه طایفه شه‌مسیری هستند از نظر رابطه نسبی و خونی فرزندان رفیع جد طایفه بیجنی ممبی می‌باشند. از سوی دیگر درخصوص نسب بهاءالدینی‌ها نیز دو روایت شنیده شده است که یکی آنها را فرزند ویسی و دیگری همانگونه که شما بیان کردید فرزند بیژن می‌داند. البته با توجه به مکتوب نبودن شجره‌نامه‌ها اینچنین اختلاف نظرهایی قابل انتظار بوده و در میان تمام ایلات و طوایف وجود دارند.

 6. سلام با تشکر از زحمات شما
  نمودار درختی طایفه ی ویسی رو بنویسید لطفاً

  • سلام گووی ویسیم
   ضمن سپاس از ابراز محبت شما، همانگونه که پیشتر نیز بارها اشاره گردید به یاری پروردگار تلاش خواهد شد بمرور زمان به بررسی جنبه‌های گوناگون ایل بهمئی و از جمله شناخت طوایف آن در قالب پستهای مستقل پرداخته گردد.

   • سلام خسته نباشید
    میشه کانال تلگرام با پیج اینستاگرام بزنید ؟؟
    در ضمن من هنوز منتظر درخواستم هستم

    • سلام
     ضمن تشکر از ابراز محبت آن برادر محترم، لینک کانال تلگرام در نوار کناری صفحه اصلی (خانه) قرار داده شده است. پیج اینستاگرام نیز به آدرس armanzibrooz موجود است؛ امّا در هر صورت اصلی‌ترین کانال ارتباطی با همتباران لر و بویژه گوول عزیز بهمئی از طریق وبسایت می‌باشد. درخصوص درخواست مورد نظر شما اگر مایل به طرح آن در بخش نظرات نمی‌باشید، می‌توانید از آدرس پست الکترونیک در بخش ارتباط با ما استفاده نمایید.
     تندرست باشید

     پی‌نوشت: چند روز قبل حساب اینستاگرام نگارنده توسط شرکت مربوطه ساسپند و از دسترس خارج شده است (پی‌نوشت مربوط به تاریخ 1401/12/08 می‌باشد)

     • سلام و عرض ادب مجدد. نمودار درختی طایفه ی ویسی رو خاستم ببینم تهیه کردین ؟؟

      • سلام
       با تشکر از ابراز مجبت جنابعالی، همانگونه که پیشتر نیز بارها اشاره گردید به یاری پروردگار تلاش خواهد شد بمرور زمان به بررسی تخصصی طوایف ایل بهمئی و از جمله ویسی‌ها در قالب پستهای مستقل پرداخته گردد؛ بنابراین در آن مجال نسبت به نمودارهای مربوطه نیز توجه خواهد شد.
       تندرست باشید

   • سلام و خسته نباشید
    میدانم ک در تلاش برای برسی طوایف ایل بهمئی هستی
    ولی اگر امکان داره لطفا درباره‌ی طایفه گهرلی در پاسخ به همین کامنت توضیحاتی ارائه بدید
    سپاس

    • سلام
     مخاطب گرامی
     جناب آقای حسین
     ضمن تشکر از ابراز محبت و توجه آن برادر محترم، دکتر نادر افشار نادری مشخصات جمعیتی طایفه گهرلی را در سال ۱۳۴۷ یعنی بیش از پنجاه سال قبل به شرح زیر بیان کرده‌اند:
     دهه [ملا] قدیمعلی 17 خانوار
     دهه طاهر 12 خانوار
     دهه نفسعلی 18 خانوار
     دهه نجفعلی 14 خانوار
     دهه بهاءالدین 15 خانوار
     دهه سهو 13 خانوار

     ضمناً پیران و بزرگان از شخصیت‌های برجسته‌ای چون ملاقدیمعلی در بین گهرلی‌ها یاد کرده‌اند که به عنوان مثال می‌توان به خط 53 از توضیحات تصویر «ساختار سیاسی ایل بهمئی در دهه چهل» درباره عملکرد شاخص خاندان ایشان اشاره کرد. به هر حال همانطور که قبلاً هم بارها مکرر اشاره گشت، به یاری پروردگار تلاش خواهد شد بمرور زمان به بررسی اختصاصی طوایف ایل بهمئی و از جمله گهرلی‌ها در قالب پست‌های مستقل پرداخته گردد.

 7. سلام میشه بگین تاکایدی ها به غیر از لیکک وبخش تشان د کجا ساکن هستند

  • سلام
   دراین رابطه آگاهان محلی، شهرستان‌های بهبهان، رامهرمز، باغملک، امیدیه و ماهشهر را از مناطق سکونت تاکائیدی‌ها ذکر کرده‌اند. ضمن اینکه کلانشهرهایی چون اهواز، اصفهان و تهران نیز در دهه‌های اخیر عرصه حضور تاکائیدی‌ها بوده‌اند.

 8. سلام ایاجلالی های پتک جلالی وقلعه شیخ وگرک ولپوئی دراصل احمدی هستن؟

  • سلام
   همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید؛ به فرموده زنده‌یاد حاج ناصرخان خلیلی (فرزند مرحوم حاج محمدعلی خان خلیلی ایلبگی بهمئی)، شادروان مُلا نورالله جلالی از بزرگان طایفه جلالی جانکی در حدود سالهای دهه ۳۰ شمسی (تقریباً ۷۰ سال پیش) به ایشان اعلام کرده بودند: ما جلالی‌های پتک نیز در اصل، بهمئی می‌باشیم؛ ضمن اینکه پیران و بزرگان طوایف جلالی بهمئی (باولی، شوسنی، کمبری و شه‌نظری) قویاً و با تأکید خود را بهمئی دانسته و بدان افتخار می‌کنند.

    • سلام
     درباره جمعیتی ایلات و طوایف همانگونه که قبلاً در بخش دیدگاههای پست شناخت لرهای استان خوزستان گفته شد برای پی‌بردن بدان نیاز به نفرات و امکانات می‌باشد که چنین تدارکاتی را دولت‌ها می‌توانند تهیه نمایند؛ موضوعی که تاکنون صورت نگرفته، بنابراین بهمئی دات کام اصولاً از کمیت جمعیت سخنی به میان نمی‌آورد. امّا بنابه پرسش آن مخاطب می‌توان جمعیت تقریبی بهمئی‌ها در دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بر اساس آمار سرشماری ۱۳۹۵ به شرح زیر تخمین زد. همچنین یادآوری می‌نماید که حدس و گمان‌های ارائه شده در برخی مناطق دست بالا حساب شده‌اند. مثلاً نواحی تشان، رودزرد و سلطان آباد صددرصد بهمئی‌نشین نمی‌باشند ولی با این وجود نتایج تقریبی زیر به دست می‌آید:
     ۱- در استان خوزستان با احتساب صددرصدی بخش صیدون و حتّی بخشهای تشان، جایزان، ابوالفارس، سلطان آباد، رودزرد و حومه شرقی رامهرمز و مناطق پتک و جره جمعیت بهمئی ها به حدود ۷۵.۰۰۰ نفر می رسد که این رقم حتّی با در نظر گرفتن ۳۰% نفوس شهر رامهرمز و نیز ۲۵% جمعیت شهر بهبهان، عدد تقریبی ۱۳۵.۰۰۰ نفر را به دست می دهد.
     ۲- رقم فوق با احتساب صددرصدی جمعیت شهرستان بهمئی و بخش دیشموک در استان کهگیلویه و بویراحمد به حدود دویست هزار نفر می‌رسد.
     در پایان ناگفته پیداست آمار فوق صرفاً یک تخمین سرانگشتی بوده و نمی‌تواند مورد استناد موثق قرار گیرد مگر آنکه توسط مراجع متولی که دارای استعداد انسانی و اقتصادی لازمه می‌باشند صورت گیرد.

  • سلام وقت شما بخیر خدا قوت
   لطفا اگر اطلاعاتي دارید بفرمایید بیژنی های شهرستان فلارد استان چهارمحال و بختیاری کجایی هستن
   میگن از انشون یا ایذه کنونی مهاجرت کردن به فلارد

 9. سلام دوست عزیز
  می خواستم بدونم که مردم روستای کاید علی خان رامهرمز (موسوم به ابوذر) از بخش مرکزی رامهرمز از کدام طایفه بهمئی هستند، مثلاً حیاتی ها و…
  البته نمی دونم اسم این روستا به گوشتان خورده یا نه اگه اطلاع دارید ممنون میشم راهنمایی کنید.

 10. سلام جناب ما فامیلی بیژنی هستیم و ساکن فلارد چهار محال و بختیاری می باشیم فقط میدانم که اجدادم با نامهای ساتیار بختیار و کردمیر7 نسل قبل من به اینجا نقل مکان کرده اند از شما تقاضا دارم چنانچه اطلاعاتی در این مورد دارید با شماره 09100961009علی بیژنی تماس بگیرید

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای بیژنی
   هم‌اکنون اطلاعی در این باره در دست نمی‌باشد.

 11. سلام
  استاد طایفه بلواسی که ذکر کردید نامی از طابفه بزرگ بلواسی در روستای طلاور وبنار کبوتران نیامد اینها هم اصلشان احمدی وبهمیی می باشد فرزندان بیژن خواستم ببینم شما سوابق دارید
  باتشکر عباسی پور

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای عباسی‌پور
   ضمن تشکر از توجه آن برادر محترم و نیز اطلاعات ارائه شده، موارد زیر درباره نمودار فوق خاطرنشان می‌گردد:
   1- نمودار شامل کلیات طوایف بیژنی و در واقع 3 رده نخست می‌باشد و رده‌های بعدی را دربرنگرفته است مثلاً:
   رده اول: بیژنی
   رده دوم: بلواسی
   رده سوم: احمدمکان

   2- همانگونه که بارها گفته شد نه تنها ایلات و طوایف بلکه اقوام و ملت‌ها را می‌توان از دو زاویه نگریست:
   الف) نسب و ریشه های خونی: که ناظر بر خویشاوندی در طول نسل‌ها است.
   ب) سازمان سیاسی اجتماعی: که در آن علاوه بر روابط خونی، اتحادها (برد و چو/خین و چو) و جابجایی‌ها نیز نقش مهّمی ایفا می‌کنند.
   گو آنچه از نظر پژوهشگران تاریخ و سیاست در وهله‌ی نخست مورد نظر است همین ساخت‌های سیاسی اجتماعی می‌باشد.
   3- تلاش و توصیه بر آن بوده تا نمودار بر اساس سازمان سیاسی اجتماعی تهیه شود؛ مثلاً گفته می‌شود که در طایفه شه‌مسیری، دهه هوادار بلحاظ خونی نسب به طایفه بیجنی (ممبی) می‌برد ولی از نظر سیاسی اجتماعی جزوی از طایفه شه‌مسیری شناخته می‌شود.
   در پایان اگرچه آن برادر ارجمند از سر مهر و صفا، نگارنده را با عنوان استاد خطاب نموده امّا از نظر نباید دور داشت که جایگاه استادی بالاتر از موقعیت ادمین سایت و در واقع زیبنده‌ی پیشگامان این عرصه از جمله شخصیت‌هایی چون زنده‌یاد دکتر نادر افشار نادری می‌باشد.

   • سلام برادر عزیزم آقای خلیلی گل ممنون از زحمت شما بابت جمع قوم لر دور هم شما افتخارماهستی
    یک سوال ایل نوئی با ایل دشمن زیاری
    ارتباط ریشه ای دارند
    باتشکر

    • سلام
     ابتدای به امر با سپاس از ابراز محبت آن برادر محترم، نوشتن از لر و نیز وجود همتبارانی چون جنابعالی موجب افتخار است زیرا که به درستی ذات و اصالت لر چیزی جز صفا، صمیمیت، صداقت و شجاعت نبوده است؛ و اما درباره ارتباط نویی‌ها و دشمن‌زیاری‌ها، به موارد زیر اشاره می‌گردد:

     ۱- کسب شناخت از مردم و سرزمین‌ها را شایسته است با عنایت به سیر تاریخی، تحولات صورت گرفته و فراز و فرودهایشان نگریست؛ مثلاً به نظر می‌رسد در سرزمین کهگیلویه نویی‌ها، دشمن‌زیاری‌ها، چرامی‌ها و بابویی‌ها در بازه‌هایی از قرن‌های گذشته دارای جایگاه رفیع در سازمان سیاسی لرهای کهگیلویه بوده‌اند موقعیتی که از اواخر قاجاریه توسط بویراحمدی‌ها و بهمئی‌ها تصاحب گردید. به واقع می‌توان گفت در کهگیلویه در هر دورانی برخی ایلات موقعیت پررنگ‌تری در معادلات و تحولات منطقه داشته‌اند.

     ۲- بنابه ذکر کتاب فارسنامه ناصری از منابع قاجاریه، چهاربنیچه از ایل بزرگ جاکی کهگیلویه شامل نویی، دشمن‌زیاری، چرام و بویراحمد بوده است؛ اما به نظر می‌رسد پس از آنکه نویی‌ها در اواخر دوره قاجار با تحولات سیاسی صورت گرفته سازمان ایلی خویش را از دست دادند، در میان ایلات دشمن‌زیاری، بویراحمد و بهمئی پراکنده گردیدند هرچند گفته می‌شود کماکان به اصالت نویی خویش هم مفتخر بوده‌اند.

     ۳- جابجایی‌های صورت گرفته در طول تاریخ، همچون نویی‌ها در میان ایلات دشمن‌زیاری، بهمئی و بویراحمد خود نشانگر همان نکته‌ی درک شده از محضر پیران و بزرگان می‌باشد که آن بزرگواران تمام مردم کهگیلویه اعم از نویی‌ها، دشمن‌زیاری‌ها، بهمئی‌ها، بویراحمدی‌ها، طیبی‌ها، چرامی‌ها و بابویی‌ها را یکی می‌دانسته‌اند و درست بر همین اساس و نیز فهم از منابع تاریخی است که بارها ذکر شد که خُمونی بگُم که هَمَش یکیِن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *