شعر سعدی درباره لر، دشتی، کازرونی و شیرازی

شعر سعدی درباره لرها و دشتی‌ها و کازرونی‌ها و شیرازی‌ها و عرب‌ها

شعر سعدی درباره لر

یکی از مناطقی که شاهد حضور پر رنگ لرتباران می‌باشد و در پست «پراکندگی قوم لر» نیز بدان پرداخته شد استان فارس است. دکتر جواد صفی‌نژاد در تبیین اهمیّت پیوستگی منطقه فارس و عشایر می‌نویسند اگر بخواهیم گذشته عشایر ایران را مورد مطالعه قرار دهیم بدون شک آنرا باید از فارس آغاز کنیم زیرا قلمرو فارس از همان اوان دوران اسلامی و حتی قبل از آن عشایرنشین بوده است. جغرافیدانان دوران اسلامی از قرن سوم تا ششم هجری در کتاب‌های خود اطلاعات با ارزشی از شناخت عشایر فارس بدست می‌دهند و آنچه که در مجموع همه نوشته‌ها مورد تایید قرار دارد اینست که در همه آنها عشایر منطقه را «کردان فارس» نامیده‌اند؛ ضمن اینکه در پست «چرا لرها را کرد می‌نامیدند» به ریشه‌های این موضوع پرداخته شد.
شعر فوق از «سعدی» شاعر نامی کشور آشکارا و به روشنی نمایان‌گر قدمت تاریخی لرتباران در خطه‌ی فارس می‌باشد. با تشکر از همتبارانی که ابیات مذکور را به آگاهی ادمین سایت رساندند.

4 thoughts on “شعر سعدی درباره لر، دشتی، کازرونی و شیرازی

 1. این واسه اون تحریف کننده ها که میگن سعدی گفته لر عربه و سعی در بازگو کردن و تغییر سخن استاد بزرگ ادبیات فارسی دارن

  • سلام
   مخاطب گرامی
   سرکار خانم ریحانه
   در کلیت امر، مردم لر جزوی از عرب نمی‌باشند اما چنانکه بارها گفته شد بخش قابل توجهی از سازمان سیاسی اجتماعی جامعه تاریخی لرتباران را گروههایی از عرب‌ها (سید و غیر سید) تشکیل می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *