نمونه‌ای از نسب‌نامه لرهای بختیاری

بر اساس شجره‌نامه‌ای که آقای سیاوش مولایی (دانشجوی سال 1371 دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، از طایفه راکی، تیره شهنی، تش قنبروند بختیاری هفت‌لنگ) در اختیار نگارنده [دکتر جواد صفی‌نژاد] گذارد، جد بزرگ این خانواده به «آاردشیر بختیاری» معروف بوده که در زمان شاه سلطان حسین صفوی [تقریباً 320 سال پیش] می‌زیسته و به مناسبت رفتن به مکه و زیارت خانه خدا به حاج اردشیر بختیاری شهرت یافته است، در حال حاضر این قدیمی‌ترین شجره مربوط به «آ»ها است که نگارنده [دکتر صفی‌نژاد] در اختیار دارد و نشان می‌دهد که چگونه واژه آ از زمان شاه صفوی در طول 12 نسل پیاپی تا دو نسل قبل در میان سرپرستان رده‌های مختلف ایلی شاخه مذکور متداول بوده است.
درضمن چنانکه بارها اشاره شد هرچند برای به دست دادن اصالت نَسَبی دانستن ۷ نسل از گذشتگان نیز کفایت می‌نماید، امّآ می‌توان گفت بخش قابل توجهی از گروههای عشایری اعم از لر، کرد، عرب، ترک و غیره نسبت به دست‌کم ۷ نسل از گذشتگان خود و بلکه بیشتر آگاه بوده‌اند؛ در تصویر فوق به‌عنوان نمونه 14 نسل از همتباران لر بختیاری مشاهده می‌گردد.

9 thoughts on “نمونه‌ای از نسب‌نامه لرهای بختیاری

 1. کی همچین شجره و قدمتی را برای بختیاری‌ها ارجاء یا تایید کرده ؟ چیزی را که نمی‌دانید ثبت نکنید

  • سلام
   ۱- همانگونه که در پایین تصویر نیز آورده شده نسب‌نامه فوق برگرفته از آثار دکتر جواد صفی‌نژاد استاد دانشگاه تهران می‌باشد و ایشان آن را در سال ۱۳۷۱ بر اساس اطلاعات خانوادگی آقای سیاوش مولایی فارغ‌التحصیل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تهیه نموده‌اند.

   ۲- نسب‌نامه‌ی بالا، ۱۴ نسل را تا زمان صفویه شامل می‌شود در حالیکه بارها گفته شد عموم عشایر لر، کرد، ترک، عرب و بلوچ به طور نسل اندر نسل حداقل ۷ پشت از نسب‌نامه‌ی خویش را از گذشتگان به ارث برده‌اند به گونه‌ای که این دست نسب‌نامه‌ها میان لرها تا بین ۲۰ الی ۳۰ نسل هم مشاهده می‌شوند.

   ۳- گذشته از نسب‌نامه‌ها بایستی گفت قدمت تاریخی جامعه لر به قرن‌ها پیش از صفویه برمی‌گردد.

   • سلام من هم از این طایفه هستم و چیز هایی که از پدر بزرگم و بزرگ تر ها شنیدم این را ثابت می‌کند که ما از نوادگان اسفندیار بزرگ هستیم فامیلی خود منم اسفندیاری هست و از فامیل های ما هم ذلفقاری و اسکندری هستن که همه ی ما از نوادگان این جد بزرگ هستیم تا جایی که من از جدشان میدانم کربلایی اسفندیار بگ بختیاری است که او در زمان خودش بنا بر دلایلی به سمت دماوند میادو و همه ی ماهم الان در نزدیکی دماوند زندگی می‌کنیم در همون روستایی که اسفندیار بگ بختیاری آمد و من خیلی کنج کاو این شجره نامه هستم و خوشحال میشم که اگه بتونم اطلاعات بیشتری به دست بیارم
    اگر کسی چیزی میدونه با من ارتباط برقرار کنه

    • سلام
     مخاطب گرامی
     جناب آقای محمدرضا
     همراه با تشکر از توجه جنابعالی، مجدداً یادآور می‌شود ضمن اینکه نسب‌نامه فوق برگرفته از آثار دکتر جواد صفی‌نژاد بر اساس اطلاعات خانوادگی آقای سیاوش مولایی می‌باشد، در این مجال بستر گفتگو هم در چارچوب بخش دیدگاهها مهیا است تا بلکه بتوان از دانسته‌های همدیگر استفاده نمود. مثلاً مخاطب ارجمندی با نام شهریار بیرگانی، اطلاعات تکمیلی را در خصوص نمودار فوق ارائه کرده‌اند که می‌تواند مورد استفاده و تبادل نظر سایر مخاطبین قرار گیرد؛ گویی همانطور که در بخش «درباره ما» هم اشاره شد، هدف از راه‌اندازی این پایگاه «شناخت و آگاهی از یکدیگر» است.

   • فک کنم که شما اطلاعات زیادی دارید لطفا اگه میتونید راهنمایی کنید منو

    • سلام
     مخاطب گرامی
     جناب آقای محمدرضا
     ضمن تشکر از نظر لطف آن برادر محترم، می‌بایست عنایت داشت که در موارد نسب‌نامه‌ای، بنابه ظرافت‌های موجود، گذشته از استناد به منابع مکتوب چون آثار دکتر جواد صفی‌نژاد، شایسته است منتظر اعلام دیدگاه فرزندان و نوادگان همان طایفه، تیره، تش و یا اولاد بود تا بلکه از رهگذر گفتگو و تبادل نظر با یکدیگر بتوان به شناختی افزون‌تر دست یافت.

 2. با سلام من از طایفه شهنی تیره قنبروند از اولاد علی سینا هستم این نسب نامه درست هست و ما هم از بچه گی از بزرگ هامون این اسامی رو شنیدیم.
  در تکمیل شجره نامه فوق عرض کنم پسر آ علی در شجره نامه فوق آ پناه بوده و پسر آ پناه؛ آ علی سینا (پدر اولاد علی سینا) و پسر آ علی سینا؛ آ محمد باقر و پسر آمحمد باقر حاج طاهر و پسران طاهر به ترتیب( صابر و ظاهر و ماندنی و محراب ) که هر کدام باز صاحب اولاد و نوه و نتیجه می‌باشند که ذکر کامل تر در این پیام نمی‌گنجد.‌‌…

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای بیرگانی
   ضمن سپاس از توجه جنابعالی و اطلاعات ارائه شده.

  • شما از اسفندر و اسکندر چه میدانید آیا چیزی میدانید لطفا اگر میدانید بگوید چون جد من اسفندیار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *