نمودار درختی ایلات و طوایف قوم لر

ایلات و طوایف قوم لر

ایلات و طوایف قوم لر

نمودار درختی طوایف لر بزرگ و لر کوچک: به طور کلی و خلاصه وار می توان گفت منطقه لر کوچک شامل استانهای لرستان و بخشهایی از استانهای ایلام و همدان را در بر می گرفته. سرزمین لر بزرگ نیز شامل منطقه بختیاری، کهگیلویه، قسمتهایی از خوزستان، بوشهر، الیگودرز در شرق استان لرستان، مناطقی از جنوب استان مرکزی، غرب استان اصفهان و همچنین نواحی مَمَسنی و رستم در استان فارس بوده است.

137 دیدگاه در “نمودار درختی ایلات و طوایف قوم لر

 1. با سلام و سپاس از زحمت وهمت والای شما
  لطفا” اطلاعات جامع و قابل اسنادی از فامیل شیروانی در صورت امکان در اختیارم بگذارید. در فرهنگ دهخدا جایی مشاهده نمودم که ایشان اصالاتا” کرد بوده و بخاطر جنگها و رویدادهای زمان های قبل مجبور به کوچ به مناطق مختلف کشور از جمله خراسان ( شیروان ، وقوچان و… ومازندران و چهارمحال وبختیاری میگردند. ومطلب دیگر که خواندم و از گویش پدران خود به یاد دارم ایشان لرهای غیرتمند چهارمحال که باز ریشه در کردستان داشتند بوده اند . فلذا در نمودار درختی نام این طایفه بزرگ را متاسفانه ندیدم . لطفا” راهنمایی فرمایید.
  با تشکر فراوان ۱۳۹۳/۱۲/۶

  • سلام
   مخاطب گرامی
   ۱- با تشکر از ابراز محبت جنابعالی، بهمئی دات کام هم اکنون اطلاعاتی در این باره در اختیار ندارد. امّا درخواست شما را مدنظر خواهد داشت و در صورت بدست آوردن هرگونه آگاهی، آنرا به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد نمود.
   ۲- عنایت داشته باشید هرچند برخی از تاریخ نویسان، ریشه نژادی طوایف لر بزرگ را از قوم کُرد دانسته اند ولی همانگونه که در مطالب و نظرات پُست نژاد قوم لر نیز بیان گردیده است؛ با عنایت به قرینه ها، اسناد و آثار تاریخی، جغرافیایی و همچنین بررسی های زبانشناسی می توان گفت ریشه نژادی قوم لر در عرض قوم کرد می باشد نَه در طول آن. اگرچه برخی از طوایف کُرد نژاد نیز در گذر زمان جذب قوم لُر شده اند.
   ۳- نمودار بالا در حقیقت یک مقدمه کلی از شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند.
   برقرار باشید

   • سلام من هویتم گمشده فقط میدونم فرمانده بختیاری بوده تو اینترنت زده که از استان فارس اومدیم و از نسل احمد بختیاری هسیم نمیدونم درست باشه یا نه من از قاید های استان بوشهرم روستای سرکره اگه کمکم کنید مچکرم

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای محمد
   همانگونه که در پُست بهمئی ها و حکومت زند نیز اشاره گردید؛ بنابه گفته ی پیران و بزرگان، پس از درگیری میان لیراوی ها و سپاهیان لشکر زند، ۳ نفر از بستگان مُلا علی شیر بهمئی بعنوان گروگان به شیراز ( آنزمان مرکز سپاه زند بوده است) منتقل گردیدند. بر همین اساس می توان گفت بازماندگان آن ۳ نفر از نظر ریشه ی نژادی به طایفه نریمیسا نَسَب می برند.

  • سلام
   جناب آقای دکتر امان اللهی در کتاب قوم لر در خصوص غیاثوندها چنین می نویسد: این طایفه شعبه ای از ایل سلسله لرستان است که بوسیله آقا محمدخان قاجار به نواحی قزوین تبعید شده است. طایفه غیاثونداز تیره های کیماسی (کوماسی)، یارگه، محمدبیکی، شهبازی، سلخوری و درویش وند تشکیل شده و محل سکونت آنها به این شرح است: توت چال، تیاندشت، تله چین، خشگناد، انجلیق، امیرآباد، امجد، داغداشت، پشیام، غیاث آباد، قانشار بلاغ، قره دره، گندم چال، کوراندشت بزرگ، کوراندشت کوچک، جرن چاک و خر وس.

 2. سلام واقعا گوووی نرمیسام خسته نباشی خیلی خیلی دوست دارم وبه بهمیی بودنم نرمیسا بودنم افتخار میکنم

 3. خوب بود ممنون ولی اگه شجره نامه را کاملتر و به صورت نمودار درختی قرار دهید عالی میشه.

  • سلام
   ضمن تشکر از ابراز لطف شما، بله! بهمئی دات کام نیز در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

 4. درمورد طایفه عبدالهی وکاکا مطلبی نوشته نشده .ایا اطلاعات درمورد این طایفه ها کم است ؟

  • سلام
   مخاطب گرامی
   عنایت داشته باشید نمودار فوق به کلیات ایلات و طوایف قوم لر پرداخته و زیرشاخه های جزئی تر در آن لحاظ نگشته است. البته همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن آن می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

 5. سلام لطفا اگر. در مورد بختیاری های شمال استان هرمزگان منطقه احمدی که عموما فامیل عالی پور،شهبازی،صمصام پور،کریمی،اقتدار بختیاری،… دارند اطلاعاتی بدهید متشکرم

 6. سلام ما از شهبازی های استان خراسان جنوبی شهرستان اسفدن هستیم ایا با این شهبازی ها هم نسبتی داریم ممنون

  • سلام
   با عرض پوزش، هم اکنون بهمئی دات کام اطلاعاتی در این باره در دست ندارد.
   موفق باشید

  • سلام
   بهمئی دات کام هم اکنون در این خصوص مطالبی در دست ندارد امّا درخواست شما را مدنظر قرار داده و در صورت کسب آگاهی موثق و مستند، آن را منتشر خواهد نمود.

  • طبق گفته بزرگان طایفه حیاتی در گذشته از استان لرستان زادگاه اجدادیشان به منطقه حیات داوود کوچ کرده و بعد از ان تعدادی از انها به هندیجان کوچ کردند ساکنین روستای چم رحمان از طایفه حیاتی هستند

  • سلام
   بهمئی دات کام در نظر دارد به امید خدا بمرور زمان و در فرصت های مناسب به بررسی طوایف ایل بهمئی و از جمله طایفه عالی مهمد در قالب پست های مستقل و با ارائه مطالب و نمودارهای اختصاصی بپردازد.

 7. سلام چارت اقوام شما درست نیست چطور طایفه بزرگ ومعروف وافتخار بختیاری طایفه شهنی نوشته نشده است؟!!!!!

  • سلام
   عنایت داشته باشید سردار اسعد بختیاری در کتاب خود، طایفه شهنی را زیرمجموعه « ململی » از بابادی باب دانسته است. بهمین خاطر نام آن در نمودار فوق ذکر نشده است.

 8. جدولت مسخرست ایل طیبی دارای شاخه های زیادیه درعوض درپائین ترین رده است میگم مشکلی باطیبی هاداری وقتی اطلاعاتت ناقصه الکی چیزی ننویس

  • سلام
   بله! ایل طیبی دارای زیرشاخه هایی است همانوگونه که ایل بویراحمد، دشمن زیاری، باوی و سایر ایلات و طوایف قوم لر دارای زیرشاخه های مربوط به خود هستند. چنانکه طوایف بهمئی نیز دارای زیرشاخه هایی می باشند که در نمودار ذکر نشده اند. در همین راستا توجه داشته باشید اگر در نمودار بالا به زیرشاخه های طیبی و سایر ایلات پرداخته نشده است صرفاً به دلیل کمبود فضا در محیط گرافیکی نمودار می باشد. ضمناً جهت اطلاع از زیرشاخه های ایل طیبی می توانید به نمودار ایلات کهگیلویه بر اساس کتاب فارسنامه ناصری مراجعه نمایید.
   برقرار باشید

 9. سلام علاوه بر طوایف بختیاریی که نام بردین طایفه باوادی باو نیز وجود دارد که یکی ازانها ململی است که دارای سه زیر شاخه جونعلی وند شامسیروند وخداوند هستند لطفا تحقیق کنید وان را نیز کامل کنید

  • سلام
   الف- در نمودار بالا به بابادی باب (باوادی باو) اشاره شده است.
   ب- بر اساس کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد؛ طایفه ململی شامل ۷ تیره زیر می باشد:
   ۱- سله چین
   ۲-کوروند
   ۳-لمورچی
   ۴-حلوائی
   ۵- شهنی
   ۶- نصیر
   ۷- گمار

  • سلام
   به اطلاع می رساند طبق کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد؛ طایفه ململی زیرمجموعه بابادی باب می باشد.
   موفق باشید

 10. سلام پس طایفه ی بزرگ قیاسوند رو چرا نذاشتی مگه یکی از بزرگترین طوایف لک طایفه قیاسوند نیست .دقت کنین دیگه!!!!

  • سلام
   در نمودار فوق به کلیات طوایف لک اشاراتی اجمالی گردیده است. باشد که در نموداری با جزئیات بیشتر به تمام زیرشاخه های لک پرداخته گردد. تا خداوند چه خواهد.
   برقرار باشید

 11. درودبرهمه اقوام ایرانی
  سوال من این بودکه دراین جدول وشجره نامه درختی شما جایگاه غیاثوندکجاست؟
  سپاس.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای غیاثوند
   عنایت داشته باشید نمودار فوق به کلیات ایلات و طوایف قوم لر پرداخته و زیرشاخه های جزئی تر در آن لحاظ نگشته است. به هر حال همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن آن در سطح جزئیات و زیرمجموعه ها و نیز احیاناً کلیات بیشتر خواهد بود تا بلکه با استفاده از منابع تکمیلی، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

  • سلام
   در نمودار فوق تیره های زیرمجموعه طوایف ایل چگینی بعلت عدم دسترسی بیان نشده اند. مثلاً: طایفه شه کرم خود دارای تیره هایی می باشد که در نمودار فوق ذکر نگردیده.

  • سلام
   مخاطب گرامی
   هم اکنون اطلاعاتی در این باره در دست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا چنانچه در آینده به مطلبی دسترسی پیدا گشت آنرا به اطلاع برساند.
   موفق باشید

 12. شازده چرا ازقیاسونداچیزی نگفتی مگه طایفه قیاسوندها افتاده به قول خودتون لاوار ای طایفه های دیگه ازتون بیشترانتظارداشتم ـ ارمیا قیاسوندازکرمانشاه

  • سلام
   مخاطب گرامی
   بهمئی دات کام نیز در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

 13. تو این نمودارت جای ایل آهوقلندری خالیه که از سادات هستند
  لرکوچک هستند و ۸ طایفه اند ب اسم شهنشهایوند طاهروند ندروند قاسموند شهرخوند مرتضی وند سادات بهرام خلفوند جمعیتی بیش از ۱۰۰ هزار دارند و د خرم اباد و بخش پاپی و بخش زاغه و ویسیان و پلدختر و دره شهر و دورود و اندیمشک و دزفول هستند و ولری مینجایی زبونشونه (( البته شاید نژادی تقسیم بندی کردی و ایل ما که سید هستند جز لر نباشن؟))

  • سلام
   مخاطب گرامی
   عنایت داشته باشید نمودار فوق به کلیات ایلات و طوایف قوم لر پرداخته و زیرشاخه های جزئی تر در آن لحاظ نگشته است. مثلاً در بهاروند، زیرشاخه کردعلی وند خود دارای شعباتی می باشد که ذکر نگردیده اند. البته همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن آن می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد. تا خداوند چه خواهد.

  • سلام .کسی از فامیلی حیدری لر یا لورگ خبری داره.جیرفت و کهنوج بزرگترین طایفه لر هستند.حیدری از جیرفت

 14. سلام در یکی از کامنت ها گفته بودید بعضی طوایف کرد نژاد در طول زمان جذب قوم لر شده اند،میشه این طوایف را نام ببرید؟؟

  • سلام
   غرض کلیّت موضوع یعنی پیوستگی های اقوام و ایلات گوناگون بوده است. امّا بعنوان مثال برخی روایات طایفه زنگنه در زیرشاخه جانکی گرمسیر بختیاری را از کردهای مهاجر در دورانهای گذشته می دانند که در گذر زمان جذب قوم لر گشته اند.

 15. سلام
  در منطقە مریوان یک منطقە هست بە اسم کوماسی الان هم تە لهجە کردی کلهری دارند در سلیمانیە عراق هم هست.
  کوماسی شما دقیق کجا واقع شدە؟

 16. سلام.طایفه عبدالوند کجای نمودار جا داره ؟عبدالوند که از بزرگترین طوایف لر هست. طایفه تونی چطور که زیر مجموعه عبدالوند هست؟

  • سلام
   اگر ذهن درست یاری کند؛ عبدالوند از زیرمجموعه های طایفه بزرگ ممیوند چهارلنگ می باشد. ناگفته پیداست نمودار فوق در حقیقت یک مقدمه کلی از شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند.
   پاینده باشید

 17. سلام تقسیم بندی شما کامل نیست بعضی از طوایف را ننوشته اید و بعضی را هم اشتباه نوشته اید
  هداروند، به طایفه‌های زیر تقسیم می‌شود:

  بهداروند
  علاءالدین‌وند
  منجزی
  بلیوند
  آل جمالی
  مش مرداسی
  سُهرو(سُرخاب)
  گـُندائی
  فرگنی
  جانکی سردسیر
  دیناشی
  اسنـَـکی
  للری
  شیخ احمد بلد
  عرب کمری
  کیارسی

  • سلام
   در خصوص ساختار طایفه ها و تیره ها باید عنایت داشت تقسیم بندی های مختلفی وجود دارند. مثلاً سردار اسعد در ذیل بختیاروند (بهداروند) سه طایفه جانکی سردسیر، بختیاروند و عالی جمالی را ذکر می کند که هر کدام به تیره هایی تقسیم می شوند. در همین راستا توجه داشته باشید نمودار بالا در حقیقت یک مقدمه کلی از شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد و پرداختن تمام و کمال از زوایای گوناگون به ساختارهای ایلیاتی، خود نیازمند پستهای مستقلی می باشد.

  • سلام
   تا جاییکه دانسته ها یاری می نماید، خیر! کلهرها لر محسوب نمی گردند. هرچند آرای ضد و نقیضی در این باره مطرح شده است.

   • سلام مجدد من تعدادی از تصاویر قدیمی ایل کلهر رو دیدم همگی شال و ستره لری به تن دارند این چه دلیلی میتونه داشته باشه به جز اینکه کلهر ایلی لر تباره؟؟

    • سلام
     با سپاس از توجه شما، همانگونه که عرض گردید در این خصوص نظرات گوناگونی از سوی افراد مختلف بیان گشته است. بنابراین باب پژوهش در این موضوع باز می باشد.
     پیروز باشید

 18. با عرض سلام
  کجا کاکاوند و کولیوند و چواری و … جزو لر هستند
  با منبع تاریخی متن هایی ک میزاری رو اعلام کن

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای باقری
   هرچند فضای آزاد اینترنت ایجاب می کند که نظریات مختلفی درباره موضوعات مختلف و از جمله جایگاه ایلات و طوایف لک در نظام بندی سنتی ایلات و عشایر ایران را شاهد بود بنحوی که بعضاً موجب بحث و جدلهای بی پایان گشته امّا نه از باب مجادله بلکه از زاویه عنایت به برخی نظرهای موجود توجه داشته باشید که در کلیت امر، پژوهشگران متعددی در خصوص لرتبار بودن لکها (از جمله کاکاوند و کولیوند) ابراز نظر نموده اند. بعنوان مثال بلک میچاد از محققین خارجی در خصوص لرتبار بودن لکها می نویسد: مهّم اینست بدانیم کسانی که به لری و لکی گویش می کنند در اکثر حالات هریک خود و یکدیگر را لر می دانند.
   به هر صورت پرداختن به چنین موضوع بحث برانگیزی از حوصله بخش نظرات خارج بوده و خود نیازمند پُست مستقل و مجزایی می باشد تا بتوان نظرات و اقوال گوناگون را مورد کنکاش قرار داد.

  • سلام
   دکتر ایرج افشار سیستانی درباره گذشته و تاریخ غیاثوندهای قزوین می نویسند: طایفه غیاثوند در زمان محمدشاه قاجار از فارس و لرستان کوچ کرده و در پیرامون شهرستان قزوین از پل لوشان در میان ملاعلی دره الی یوزباشی چای ساکن شدند.
   این طایفه از تیره های کماسی، درویش وند، محمدبیگی، سلخوری تشکیل گردیده است. از قشلاق خود در دره قزل اوزن و شاهرود به ییلاق بالای یوزباشی چای حرکت می کنند و از راه گله داری و زراعت امرار معاش می نمایند.
   این طایفه در سال ۱۲۲۰ شمسی شامل ۱۰۳۰ خانوار بوده که ۱۱۰۰۰ گوسفند داشته اند و جمعیت آنان در سال ۱۳۱۱ شمسی ۱۲۰۰ خانوار بوده اند.

 19. با سلام درویشوند هستم ساکن قزوین
  می خواستم بدونم که در مورد شجره ایل درویشوند و یا اسامی تبعید شدگان قزوین چطور می توان اطلاعات کسب کرد
  سپاسگزارم

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای درویشوند
   بجز اشارات دکتر افشار سیستانی در قالب طایفه غیاثوند، هم اکنون اطلاعات جداگانه ای در خصوص درویشوندها در دست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر بوده و در صورت کسب هرگونه آگاهی جدید، در همین مجال منتشر خواهد گشت. تا خداوند چه خواهد.

 20. با سلام کار جنابعالی بسیارخوب ولی نیاز به همکار زیاد از کلیه استانها دارید لطفاً عجله نکنید . عبدی از پلک لک چوار از استان ایلام

 21. ﺗﻘﺴﯿﻤﺎﺕ ﻃﺎﯾﻔﻪﺍﯼ‏ ﺍﯾﻞ بزرگ ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﯼ:

  💂 👨 💂 👨 💂
  🎹✔🎹✔🎹✔🎹✔🎹
  ◼ ◼ ◼ ◼ ◼
  ⬅ﺑﻪ ﺩﻭ ﺷﺎﺧﻪ ﺍﺻﻠﯽتقسیم میگردد:

  💂 شاخه 💂 شاخه
  🎹 هفت 🎹 چهار
  ◼ لنگ ◼ لنگ

  ⬅ﻃﻮﺍﯾﻒ ﺗﺸﮑﯿﻞ ﺩﻫﻨﺪﻩ ﻫﺮ ﯾﮏ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺩﻭ
  ﺷﻌﺒﻪ، ﺩﺭ ﺯﯾﺮ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺷﺪﻩ است

  💂شاخه
  🎹 ﻫﻔﺖ ﻟﻨﮓ
  ◼ﺷﺎﻣﻞ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺎﺏ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ :

  👈ﺑﺎﺑﺎﺩﯼ ﺑﺎﺏ
  👈ﺩﻭﺭﮐﯽ ﺑﺎﺏ
  👈ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ ﺑﺎﺏ
  👈ﺩﯾﻨﺎﺭﺍﻧﯽ ﺑﺎﺏ

  ⬅ﺑﺎﺑﺎﺩﯼ ﺑﺎﺏ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺑﺎﺑﺎﺩﯼ
  ﺭﺍﮐﯽ
  ﮔﻠﻪ
  ﺁﺭﭘﻨﺎﻫﯽ
  ﻧﺼﯿﺮ
  ﮔﻤﺎﺭ
  ﺷﻬﻨﯽ
  ﭘﺒﺪﻧﯽ
  ﻣُﻠﻤُﻠﯽ
  ﻣَﺪﻣُﻠﯿﻞ
  ﺷﯿﺦ ﺭﺑﺎﻁ
  ﭘﯿﺮ ﺷﺎﻩ

  ⬅ﺩﻭﺭﮐﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺯﺭﺍﺳﻮﻧﺪ
  ﻣﻮﺭﯼ
  ﺍﺳﯿﻮﻧﺪ
  ﮔﻨﺪﻟﯽ
  ﺁﺳﺘﺮﮐﯽ
  ﺑﺎﺑﺎﺍﺣﻤﺪﯼ
  ﻋﺮﺏ ﮐﻤﺮﯼ
  ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺻﺎﻟﺢ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻢ
  ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ ﺑﺎﺏ ‏( ﺑﺨﺘﯿﺎﺭﻭﻧﺪ ﺑﺎﺏ ‏)

  ⬅ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺑﻬﺪﺍﺭﻭﻧﺪ
  ﻋﻼﺀﺍﻟﺪﯾﻦﻭﻧﺪ
  ﻣﻨﺠﺰﯼ
  ﺑﻠﯿﻮﻧﺪ
  ﺁﻝ ﺟﻤﺎﻟﯽ
  ﻣﺶ ﻣﺮﺩﺍﺳﯽ
  ﺳُﻬﺮﻭ ‏( ﺳُﺮﺧﺎﺏ ‏)
  ﮔـُﻨﺪﺍﺋﯽ
  ﻓﺮﮔﻨﯽ
  ﺟﺎﻧﮑﯽ ﺳﺮﺩﺳﯿﺮ
  ﺩﯾﻨﺎﺷﯽ
  ﺍﺳﻨـَـﮑﯽ
  ﻟﻠﺮﯼ
  ﺷﯿﺦ ﺍﺣﻤﺪ ﺑﻠﺪ
  ﻋﺮﺏ ﮐﻤﺮﯼ
  ﮐﯿﺎﺭﺳﯽ
  ﺩﯾﻨﺎﺭﺍﻧﯽ ﺑﺎﺏ ‏( ﺩﯾﻨﺎﺭﻭﻧﯽ ﺑﺎﺏ ‏)‏

  ⬅ﺩﯾﻨﺎﺭﺍﻧﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺍﻭﺭﮎ
  ﺷﺎﻟﻮ
  ﻋﺎﻟﯽ ﻣﺤﻤﻮﺩﯼ
  ﻧﻮﺭﻭﺯﯼ
  ﺑﻮﯾﺮﯼ
  ﻟﺠﻤﯿﺮ ﺍﻭﺭﮎ
  ﮔﻮﺭﻭﺋﯽ
  ﺳﻬﯿﺪ
  ﺳﺮﻗﻠﯽ
  ﮐﻮﺭﮐﻮﺭ

  💂 شاخه
  🎹 ﭼﻬﺎﺭﻟﻨﮓ
  ◼ ﺷﺎﻣﻞ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺎﺏ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ، ﮐﻪ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ :

  👈ﻣﺤﻤﻮﺩﺻﺎﻟﺢ ( ﻣَﻢ ﺻﺎﻟﺢ ‏)
  👈ﺯﻟﮑﯽ
  👈ﻣﻤﯽﻭﻧﺪ
  👈ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ
  👈ﮐﯿﺎﻥ ﺍﺭﺛﯽ‏

  ⬅ ﻣَﻢ ﺻﺎﻟﺢ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﻣﺤﻤﻮﺩ ﺻﺎﻟﺢ
  ﻣﻤﺰﺍﯾﯽ
  ﮐُـﺘـُـﮑﯽ
  ﺩﺭﻩ ﺑﺎﻻﯾﯽ
  ﺟﻤﺎﻝ ﻭﻧﺪ
  ﭼﻬﺎﺭﺑـُﺮﯼ
  ﻣﻮﺯﺭﻣﻮﻧﯽ
  ﺍﯾﺴﭙﺮﻩ
  ﺁﺭﭘـﻨﺎﻫﯽ
  ﺷﯿﺦ ﺳﻠﯿﻤﺎﻥ ﺍﺣﻤﺪ
  ﺩﻭ ﺩﺍﻧﮕﻪ
  ﺷﯿﺦ ﺑﺮﻫﺎﻥ ﻋﺎﻟﯽ
  ﻓﺮﺥ ﻭﻧﺪ
  ﺳﺎﺩﺍﺕ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ
  ﺯﻟﮑﯽ ‏( ﺯﻟﻘﯽ ‏) ‏

  ⬅ﺯﻟﮑﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﻫﺰﺍﺭﺳﯽ
  ﺟﺎﻭﻧﺪ
  ﺩﻭﺯﻧﯽ
  ﻣﯿﻦ ﺟﺎﯾﯽ
  ﺁﺭﯾﺎﺳﯽ
  ﺑﺮﯾﻢ ﻭﻧﺪ
  ﻭﻧﺪﻭﻧﺪﮔﺮﯼ
  ﺩﺭﻩ ﮐﺎﺋﺪﯼ
  ﺑﻠﻔﺎﯾﯽ
  ﺳﺎﺩﺍﺕ ﺍﺣﻤﺪﯼ
  ﻣﻤﯽﻭﻧﺪ ‏( ﻣﯿﻮﻧﺪ ‏) ‏

  ⬅ﻣﻤﯽﻭﻧﺪ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺑﺴﺎﮎ
  ﭘﻮﻻﺩﻭﻧﺪ
  ﻋﯿﺴﻮﻧﺪ ‏( ﺍﯾﺴﻮﻧﺪ ‏)
  ﻋﺒﺪﺍﻟﻮﻧﺪ
  ﺣﺎﺟﯽﻭﻧﺪ
  ﻣﺎﻫﺮﻭﯾﯽ
  ﺳﺎﻻﺭﻭﻧﺪ
  ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ ‏( ﻣﻮﮔـِﻬﯽ ‏)

  ⬅ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺧﻮﺍﺟﻪ ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ
  ﺳﻠﻪ ﭼﯿﻮﺍﯾﯽ
  ﺷﯿﺦ ﺳﻌﯿﺪ
  ﭘﯿﺮﮔﻮﯾﯽ
  ﺳﺮﻟﮏ
  ﺣﻮﻧﻪ ﺧﻮﯾﯽ
  ﺣﺴﺎﻣﯽ
  ﺷﯿﺦ ﺻﺎﻟﺢ ﮐﻮﺗﺎﻩ
  ﺷـﯿﺎﺱ
  ﻣﺤﻤﺪﻭﻧﺪ
  ﺩﯾﻮﺳﯽ
  ﮐﯿﻤﺎﺳـﯽ
  ﻣﻬﺪﻭﺭ
  ﺷﯿﺮﺍﺯﯼ
  ﺷﻤﺴﯽ ﻣﻮﮔﻮﯾﯽ
  ﮐﯿﺎﻥ ﺍﺭﺛﯽ ‏( ﮐـِﻨـِﺮﺳﯽ ‏)

  ⬅ﮐﯿﺎﻥ ﺍﺭﺛﯽ ، ﺑﻪ ﻃﺎﯾﻔﻪﻫﺎﯼ ﺯﯾﺮ ﺗﻘﺴﯿﻢ ﻣﯽﺷﻮﺩ :
  ﺣﻤﻮﻟﻪ
  ﺑﺎﻭﺭﺻﺎﺩ
  ﮐﻬﯿﺶ
  ﺯﻧﮕﻨﻪ
  ﺑﺮﻭﻥ
  ﺟﺎﻧﮑﯽ ﮔﺮﻣﺴﯿﺮ
  ﻣﮑﻮﻧﺪﯼ
  ﭘﺎﭘﺎ ﺟﻌﻔﺮﯼ
  ﮐﺮﺩ ﺯﻧﮕﻨﻪ
  ﻣﺤﻤﺪ ﺟﻌﻔﺮﯼ
  ﻫﺮﮐﻞ
  ﺗﻤﺒﯽ
  ﮔـُﻞﮔﯿﺮﯼ
  ﻏﺮﯾﺐ ﻭﻧﺪ
  ﺍﺳﺘﮑﯽ
  ﺑﻮﺭﺑﻮﺭﻭﻥ
  ﺷﯿﺦ ﺷﺎﻩ ﻣﻨﮕﺸﺖ
  ﮔﺸﺘﯿﻞ نخ
  ﻋﺎﻟﯽ ﻭﻧﺪ
  ﮐﯿﺎﻧﯽ
  ﺑﻠﻮﺍﺳﯽ
  ﮐﻬﻮﺍﯾﯽ
  ﺳادات بویری
  شیخ صالح کوتاه
  ممبینی

 22. چرا شول ها که دربسیاری ازمناطق بختیاری هستند جز نمودار نیستند شما شول ها که زاگرس نشین اصیل هستند واز زمان ساسانیان در زاگرس باقی مانده اند نامی نبرده اید نیز دربختیاری چه درهفت لنگ وچه چهار لنگ تیره های شول وجود دارد.

  • سلام
   بله! گروههایی با نام شول در ساختار ایلات کهگیلویه و بختیاری ذکر شده اند که چه بسا بازماندگان همان شولهای قدیم باشند. امّا اینکه در نمودار فوق ذکری از آنها نرفته بدان جهت است که چارت بالا در حقیقت یک مقدمه از کلیات شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند. بهمئی دات کام در نظر دارد تا در آینده و بمرور زمان به بررسی مفصل تر ایلات و طوایف قوم لر و بویژه لر بزرگ (کهگیلویه، بختیاری و ممسنی) بپردازد؛ بنابراین در آن زمان تلاش خواهد شد تا نمودارهای جزیی تر نیز از ساختارهای ایلیاتی ترسیم و منتشر گردد. تا خداوند چه خواهد.

 23. چرا شول ها که هم درچهارلنگ هستند هم در هفت لنگ و هم در بویر احمد که طایفه شول و چند طایفه دیگربویر احمد که اصالتا شول هستند اسمی نیاورده اید. با تشکر شول هفت لنگ اورک

  • سلام
   مخاطب گرامی
   نمودار بالا در حقیقت یک مقدمه از کلیات شاخه بندی طوایف قوم لر می باشد که در آن زیرشاخه های فرعی تر ایلات و طوایف ذکر نگردیده اند. مثلاً: در ایل بهمئی؛ طایفه جلالی، خود به چهار طایفه (دهه) کوچکتر بنامهای باولی، شوسنی، کمبری و شاه نظری تقسیم می شود که در نمودار فوق درج نگردیده اند.

 24. با سلام
  وقت بخیر، خسته نباشید بابت زحماتی که می کشید
  پیام های زیر پست رو خوندم فهمیدم که این لیست کلی نیست..
  راستش من لر خرم آباد هستم مال شهر درود
  اطلاعاتم در همین حده و بزرگ شده اهواز
  فامیلم هم جودکی
  دوستای بختیاری خودم وقتی بشون بگی چه کسی؟
  شجره نامه یا نمودار شون. .میگن
  ولی من امروز هرچی تو اینترنت سرچ کردم
  هیچ نموداری در مورد شجره جودکی پیدا نکردم
  با اینکه این همه عکس بزرگان لرستان جودکی دیدم
  ..
  بعد اینکه خواستم بدونم
  هم ردیف فامیلم چه نسبت هایی بام دارن
  جودکی جانکی جودی جونکی رودکی دورکی
  باتشکر از زحماتتان
  من شاید نتونستم بیام تو اینجا و جوابتون رو ببینم
  این آیدی تلگرامم
  @alivazir

  • سلام
   با تشکر از ابراز محبت شما، متأسفانه جودکی ها در نمودار بالا از قلم افتاده اند هرچند که پُست فوق در واقع یک مقدمه ی کُلی و کوتاه از ایلات و طوایف لُر می باشد. دکتر بهاروند در آثار خویش در تقسیم بندی لر کوچک، ایلات بالاگریوه را بشرح زیر بیان می کنند:
   الف- درکوند
   ب- پاپی
   ج- جودکی
   ایشان در کتاب قوم لُر، جودکی ها را اینچنین شرح می دهد:
   شعبه آقامیرزایی شامل:
   ۱- حیدر وند
   ۲- بخشی وند
   ۳- لَتَه وند
   ۴- مَمیوند
   ۵- شهسواروند
   ۶- براواسی
   ۷- اَنارویی
   ۸- هفت تخم
   شعبه آقارضایی شامل:
   ۱- کَرم وند
   ۲- دیناروند
   ۳- باوه
   ۴- حیدر وند
   ۵- کاید
   ۶- اُوسری
   ۷- لوتی
   البته ناگفته نماند همانگونه که پیشتر نیز گفته شد بهمئی دات کام در اندیشه کاملتر نمودن نمودار فوق می باشد تا بلکه با استفاده از منابع دیگر، به امید خدا در آینده بطور کامل تر بازبینی و تنظیم گردد.
   موفق باشید

   • سلام ممنون بابت توضیحاتون. بله اینهایی که گفتین رو تو سایت ها مطالعه کردم.
    ولی دوس داشتم شجره نامه بنویسم
    بعد در مورد اینکه چه نسبت هایی
    با هم فامیلی هام دارم نگفتیم. .
    جودی. جونکی. جانکی. رودکی. دورکی.
    بعد
    بعد شجره نامه غیاثوند یا قیاسوند
    شجره نامه ترک چغازالی
    شجره نامه توکلی
    اینا تو فامیل هامون هست

    • سلام
     ضمن پوزش اطلاعاتی درباره موضوعات مورد اشاره در درست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت دسترسی به منابع، پیگیری گردد.

  • سلام
   با تشکر از نظر لطف شما، همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید تلاش خواهد شد تا به یاری خداوند نمودار فوق تکمیل تر گردد.

  • سلام
   با تشکر از ابراز محبت شما، در خط آخر توضیحات درج شده در عکس نمودار (پایین سمت راست) به لرهای مهاجر در مناطق مختلف کشور اشاره شده که نام ورامین اشاره به هداوندهای ساکن در آن دیار دارد. همانگونه که در متن پُست در بخش لرهای استان تهران بدین موضوع پرداخته شده است.

  • سلام
   بله! ایل طیبی دارای زیرشاخه هایی است همانوگونه که ایل بویراحمد، دشمن زیاری، باوی و سایر ایلات و طوایف قوم لر دارای زیرشاخه های مربوط به خود هستند. در همین راستا توجه داشته باشید اگر در نمودار بالا به زیرشاخه های طیبی و سایر ایلات پرداخته نشده است صرفاً به دلیل کمبود فضا در محیط گرافیکی نمودار می باشد. ضمناً جهت اطلاع از زیرشاخه های ایل طیبی می توانید به نمودار ایلات کهگیلویه بر اساس کتاب فارسنامه ناصری مراجعه نمایید.

 25. باعرض سلام.به نظر بنده اگردرتقسیم بندیتان ایل آل جمالی راکه بزرگترین ایل بهداروند(شامل عالیجمالی ،تردی،چنگایی،برامالی ودربعضی منابع گندائی )قیدمیکردیدخیلی بهتربود هرچندبرامالی هم یکی ازشاخه های ایل الجمالیست اماباید ازاصل ان ابتدانام برده شود..که دربختیاری شناخته شده تر میباشد.

  • سلام
   بله! سردار اسعد نیز در کتاب خویش در ذیل بختیاروند (بهداروند) سه طایفه جانکی سردسیر، بختیاروند و عالی جمالی را ذکر می کند که هر کدام به تیره هایی تقسیم می شوند. در همین راستا همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بر اساس منابع معتبر موجود بازبینی و تکمیل تر نماید. با سپاس از توجه شما نسبت به مطالب مطرح شده.
   موفق باشید

 26. عرض سلام وادب واحترام دارم خدمت بزرگواران .وهمچنین دوست عزیزم که اصرار دارن تحت هر شرایطی وبه هر عنوان ریشه را به کردستان بچسبونن .طایفه بزرگ شیرانی های استان چهارمحال بختیاری در سه منطقه از استان ومناطق مختلف خوزستان واستان کهگلویه وبویراحمد سکونت دارند این طوایف اصالتآ لر بزرگ واز ایل “نویی”بودند.این ایل تا قرن یازدهم هجری یکی از ایلات تاثیر گذار در منطقه کهگلویه به مرکزیت سرفاریاب وقلعه پلی بودند .ولی پس از وقوع یک جنگ داخلی وکشته شدن (عباس خان)رهبر ایل .و همچنین کشمکش های فراوان با ایل بزرگ بهمیی بر سر قلمرو خود و نبود رهبری واحد برای متحد کردن ومدیریت بحران ها .وقدرت گیری بهمیی ها همه وهمه موجبات فروپاشی واحد ایلی نویی را فراهم کرد تا ایل به چندین طایفه وتیره تنزل یابد وبه طور پراکنده به نقاط مختلف مملکت لربزرگ مهاجرت کنند .وبعضآ هر طایفه با ایل میزبان خود عهد اخوت بستند وجزعی از آن ایل شمرده شدند .مانند شیرانی های چهارمحال بختیاری که دو خان بزرگ به نام های شاهرخ خان وحیدرخان داشتند ودر زمان حکومت نادرشاه آنچنان قدرتی وشوکتی به هم زدند که یکی از سه لشکر کشی نادرشاه به منطقه بختیاری برای سرکوب این خوانین وطوایف متحدشان مانند .اولاد حاج علی دینارونی باب.طایفه بندونی بهداروند.طایفه شیخ منگشتی ییلاق نشین کیانرسی.مشایخ بختیاری چهارلنگ کیانرسی .جانکی سردسیر بهداروند.اورک دینارونی باب.وووو .خلاصه اینکه این طایفه که در بخشی از شهرستان لردگان ومنطقه شلیل اردل .وشهرناغان وروستای وستگان بخش گندمان شهرستان بروجن در استان چهارمحال بختیاری ساکنند از ابواب جمعی سه ایل بهداروند (لردگانی ها)دینارانی باب (شلیلی ها)وبابادی باب (گندمانی ها)به حساب می آیند .(ایل نویی یکی از ایلات جاکی بود .جاکی خاکی جانکی وخانکی چهار ایل بزرگ بودند که با چهاربنیچه شهرت داشتند .اینک تنها جانکی پابرجاست .ببخشید مطلب طولانی شد ودر حین نوشتن چند مرتبه کاری پیش آمد که مجبور بودم مطلب را نیمه تمام رها کنم اگر اشکالاتی بود عفو بفرمایید)فریدون آبتین کیانرسی شیخ منگشتی ییلاق

  • سلام خدمت تمام لورگان(لر) جیرفت کهنوج و طایفه بزرگ حیدری .با غیرت و با تعصب.میخواستم کسی از اطرف خرم اباد از حیدری ها اطلاعاتی داره بفرسته ممنون؟☺🙋🙋🙋🙋🙋🙋

   • خرم آباد و ورود حیدریی دارد وهم سمت الشتر اگه سمت الشتر باشید از ایلات لک محسوب می شید واگر سمت بالاگریوه خرم آباد یکی از طوایف ایل بزرگ پاپی طائفه حیدری هستش

 27. ادمین جان یکم اطلاعاتت رو‌لطفا دقیق کن .طایفه قیاسوند زیر شاخه و جزیی نیست که تو به اصطلاح شجره نامه نذاشتین

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای قیاسوند
   آنچه تا کنون از مطالعه منابع تاریخی در خصوص قیاثوندهای (غیاثوند) قزوین، ایلام، شیروان و زنگوان به دست آمده این نکته است که آنها همگی ریشه در لرستان و منطقه الشتر و مشخصاً ایلات و طوایف سلسله داشته اند. منتها در این بین ظاهراً به دلیل پشتیبانی از حکومت زند که غیاثوندها جزو حامیان اصلی زندیه بوده اند؛ توسط قاجارها کوچانده شده و پراکنده گردیدند. از سوی دیگر برخی محققین غیاثوندهای ایلام را از طوایفی می دانند که به دعوت والیان پشتکوه بدان منطقه مهاجرت نموده اند. به هر سوی همین پراکندگی ها و مهاجرتها امر مطالعه برخی ایلات و طوایف را سخت تر نموده است. امّا به هرحال همانگونه که پیشتر نیز اشاره گردید تلاش خواهد شد تا در آینده نمودار فوق بازبینی و تکمیل تر شود.

  • سلام
   همانگونه که پیشتر نیز بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بازبینی و تکمیل تر نماید. بر همین اساس مدنظر خواهد بود تا طوایف وابسته به قلاوند نیز با ذکر نام در نمودار ذکر شوند.
   موفق باشید

 28. سلام آقای خلیلی تبریک میگم برای سایت خوبتون میخواستم بدونم ریشه فامیلیم برای لرستان یا اصفهان ولی فامیلای نزدیکمون لر هستن فامیلی ما رنجبر حالا ما جزو قوم لر حساب میشیم یا نه ؟ ممنون .

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای رنجبر
   ضمن تشکر از نظر لطف شما، با عرض پوزش هم اکنون اطلاعاتی در این خصوص موجود نمی باشد. امّا پرسش طرح شده مدنظر قرار داشته تا احیاناً در صورت هرگونه آگاهی، با اطلاع رسانی از طریق ایمیل، در همین مجال به آگاهی رسانده شود.

 29. سلام.لطفا درخصوص چارتدرختی تقسیم بندی ایل و طایفه و تیره و…… نموداری ترسیم نمایید چرا که نویسنده گان محترم سیلقه ای از واژه های فوق استفاده میکنند بعضی قوم لر را به چند طایفه تقسیم میکنند سپس هر طایفه را به چند ایل و ….

  • سلام
   مخاطب گرامی
   جناب آقای حسینی کرایی
   همانگونه که پیشتر نیز مکرراً بیان گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بازبینی و تکمیل تر نماید. امّا در خصوص ذکر واژگان ایل، طایفه و تیره باید گفت این امر نیازمند مطالعات گسترده در تمام حوزه قوم لر و منطبق بر ساختارهای سنتی آن خواهد بود. ساختارهایی که هم اکنون یا اثری از آنها نبوده و یا هم نمایی کم رنگ از خود بجای گذارده اند. اگر انجام مطالعات مذکور که خود مقدماتی را می طلبد صورت گیرد، این امر (ذکر واژگان ایل، طایفه و تیره) انجام خواهد شد در غیر اینصورت لاجرم بایستی به صرف اسامی شاخه های لرتبار بسنده کرد.

   • باتشکر از زحمات جنابعالی.من شنیدم که بهمئی از ایل چهارلنگ بختیاری است آیا صحت دارد.ولطفا درباره شخص الکلی که گفته میشه پسر عالی بهمئی است توضیح دهید تشکر

    • سلام
     ضمن سپاس از ابراز محبت شما، در منابع معتبر همچون تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد، از بهمئی بعنوان زیرمجموعه بختیاری نام برده نشده است. در همین راستا شایان ذکر است کتاب معروف و مهّم فارسنامه ناصری از ایل بهمئی بعنوان یکی از ایلات کهگیلویه نام برده است. ضمناٌ یادآوری می نماید که بختیاری و بهمئی و در کلیت امر کهگیلویه هر دو جزوی از یک پیکره بزرگتر بنام لر بوده و می باشند و اگر به تقسیمات ایلی و طایفه ای پرداخته می گردد صرفاٌ از برای شناخت از یکدیگر می باشد.
     موفق باشید

 30. سلام بر تمام شیرپیایل و شیر زینگل لر
  کرگل و دورگل .گویل و ددویل لر

  همه ما لرها چ لکی چ بختیاری چ بهمئی چ بویر احمدی چ فیلی چ بروجردی چ سادات چ چهارمحالی چ کهگلویه چ ممسنی چ ملایری چ زند باهم برادریم.همه یکی هستیم.اصالت همه ما یکی است.موقعیت جغرافیای ک بین ماست باعث شده ک لهجه ما کمی باهم فرق کند..ماباید باهم اتحاد داشته باشیم.و برای پیروزی و سربلندی کشورعزیزمان ایران تلاش کنیم.
  درود برشما گردآورنده بزرگوار(بهمئی دات کام)

  تم نبینی منش اهل درد مرد کوه و جنگ و نبرد
  مث دار بلیط سفت و محکم شاخه لر گره خرده وا غم
  کورکور زراسوند بختیاری

  • سلام
   برادر هم تبار
   جناب آقای زراسوند
   بله! به درستی همانگونه که شما نیز اشاره نموده اید شاخه های گوناگون لر اجزای یک پیکره بوده و شایسته است که در گذر زمانه پشتیبان، همراه و همیار یکدیگر باشند. این همیاری همان نیروی بی همتا و بالنده ی «گووگری» می باشد که همواره پهلوان صفتی، مردانگی و آزادمنشی را پیشرو و پیشگام بوده است. ایران عزیز همواره به فرزندان صادق، دلسوز و فداکار خویش می بالد و لرها با عملکرد خویش در طول تاریخ ثابت کرده اند نه تنها فرزندی شایسته برای سرزمین مادری خویش در سلسله جبال دلاورخیز زاگرس بلکه پور سربلند ایران کهن در پاسداری از عزت آن نیز بوده اند.

 31. سلام خدمت تمام لورگان(لر) جیرفت کهنوج و طایفه بزرگ حیدری .با غیرت و با تعصب.میخواستم کسی از اطرف خرم اباد از حیدری ها اطلاعاتی داره بفرسته ممنون؟☺🙋🙋🙋🙋🙋🙋🙋

  • سلام
   ضمن پوزش اطلاعاتی درباره موضوعات مورد اشاره در درست نمی باشد. امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت دسترسی به منابع، پیگیری گردد.

 32. سلام درود خسته نباشیدممنون از تلاش شما
  ایا از قومهای تبعیدی مثل شیرکوندکه از خرم آباد به ورامین رفتن اطلاع دارید ممنون میشم راهنمای کنید

  • سلام
   ضمن سپاس از ابراز محبت و نظر لطف شما، هم اکنون در این باره اطلاعاتی در دست نمی باشد. امّا پیام شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت بدست آوردن هرگونه آگاهی، در همین مجال ارائه گردد.

  • سلام
   مجدداً یادآوری می نماید بهمئی دات کام در نظر داشته و دارد به امید خدا به مطالب متنوعی درباره قوم لر در قالب پستهای جداگانه تهیه و منتشر نماید. بنابراین موضوع مورد درخواست شما نیز مدنظر قرارخواهد داشت. امّا به هر سوی، انجام چنین امری مستلزم گذشت زمان می باشد. اینگونه است که گفته می شود اگرچه بیش از ۴ سال از راه اندازی وبسایت می گذرد ولی هنوز در ابتدای راه بوده و مطالب گوناگونی باقیمانده است که می توان بدانها پرداخت.

 33. با سلام و تشکر
  و خواهشا لطفا در مورد لر های منطقه کشماهور کوهدشت طایفه های بزرگ و کهن کشماهور در نمودار ذکر کنید
  طایفه بزرگ صحرایی (تیموری) که ب زبان و دارای چندین زیر مجموعه میباشد جمعیتی بیش از ضد هزار نفر
  باسپاس

  • سلام
   مخاطب گرامی
   درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت امکان و در مجال مناسب بدان پرداخته گردد.
   موفق باشید

 34. سلام
  نمودار شما ناقصه از دو جهت
  جهت اول اینکه ایل ترکاشوند از ایل های لک میباشد و زیر مجموعه ایل سلسه میباشد ترکاش و حسن و یوسف و کولیوند برادر بودند و فرزند شخصی به نام سلسله بودن ایل ترکاشوند لک هستن از هر منبعی میخواین نگاه کنین و مورد دوم این ک طایفه بازوند لر هستن ک اسمی از ان هم در قوم لر نیاوردین.

  • سلام
   با سپاس از توجه شما، بله! در برخی منابع، در کنار حسنوند، کولیوند و یوسفند از شاخه هایی همچون ترکاشوند،دکاموند، کاکولوند، فرخ شاه، کرم شاه و بمارشاه نیز بعنوان زیرمجموعه های سلسله نام برده شده است. به هر سوی همانگونه که پیشتر هم اشاره گردید؛ بهمئی دات کام در نظر خواهد داشت در جهت شناخت هرچه بهتر اصالت خویشتن که همانا قوم سلحشور لر می باشد در آینده نمودار فوق را بر اساس منابع معتبر موجود بازبینی و تکمیل تر نماید.
   موفق باشید

 35. با سلام وتشکر
  لطفا درباره بهمئی های مازندران مطلبی بنویسید
  تعدادی از بهمئی ها هم در مازندران هستند
  خواهش میکنم جواب بدین

  • سلام
   در این خصوص اطلاعاتی در دست نمی باشد امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا آنکه اگر دانسته های موثقی بدست آید، در همین مجال منتشر گردد.

  • سلام
   پژوهشگران در رابطه با لرهای قزوین از غیاثوندها نام برده اند که در مناطق اقبال – رودبار و قاقزان سکونت داشته اند. گروهی از آنها یکجانشین و تعدادی هم دارای ییلاق و قشلاق بوده اند. در همین راستا غیاثوندهای قزوین را شامل کیماسی (کماسی)، درویشوند، سلخوری و محمدبیگی گفته اند.

 36. درود با عرض معذرت میخوام مطلع بشم جاپلاقی لر هست یا نه؟ و همچنین یک فرد ملایری.

  • سلام
   ۱- درباره جاپلاقی ها اطلاعاتی در دست نمی باشد.
   ۲- از نظر ویژگی های قومی مردمان منطقه ملایر ترکیبی از لرها در جنوب، غرب و شمال غربی، ترک ها در نواحی شمالی شهرستان و نیز فارسها ذکر شده اند. در این بین لرهای ملایر به دو زبان لری ثلاثی و لکی گفتگو می کنند. نواحی شمال شهرستان نیز بیشتر به زبان ترکی صحبت می کنند.
   موفق باشید

  • سلام
   متأسفانه در این باره اطلاعاتی در دست نمی باشد. البته ناگفته نماند که واژه «کریمیان» بیشتر نام خانوادگی را به ذهن متبادر می نماید تا اسم طوایف را.

 37. طایفه بزرگ مشایخ که جز یکی از بزرگترین طوایف بختیاریس و زیر مجموعه بابادی باب میباشند رو لحاظ نکردین. اصلاح کنید

  • سلام
   در نمودار فوق، بابادی باب بختیاری بر اساس کتاب تاریخ بختیاری اثر سردار اسعد تهیه گشته و ایشان نیز زیرشاخه های بابادی را مشتمل بر طوایف عالی انور،راکی، ململی، عکاشه و کله ذکر نموده اند.

  • سلام
   در قرن معاصر، طایفه ساکی در شمار طوایف وابسته به قلاوند بر اساس کتاب قوم لُر نوشته دکتر سکندر امان اللهی بهاروند بیان گردیده است.

  • سلام
   اگرچه تاجاییکه دانسته ها یاری می نماید قنواتی ها در منابع تاریخی تحت ساختار عشایری لرها ذکر نشده اند امّا درخواست شما مدنظر قرار خواهد داشت تا در صورت کسب اطلاعات درباره ارتباط آنها با لرها، مورد توجه قرار گیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.