نمودار درختی زبانهای هندو – اروپایی

نمودار درختي جايگاه زبان لري در ميان زبانهاي هندواروپايي

جایگاه زبان لری در میان زبانهای هندواروپایی

نمودار درختی تقسیم بندی زبانهای هندو – اروپایی؛ با تکیه بر زبانهای جنوب غربی ایران: لهجه لری غربی در قسمتهایی از استانهای لرستان، ایلام، همدان، قزوین و همچنین هداوندهای مقیم ورامین بکار می رود و شعبه لری شرقی در مناطق بختیاری، کهگیلویه، ممسنی، قسمتهایی از خوزستان، فارس و بوشهر کاربرد دارد. این تقسیم بندی بر اساس رودخانه دز انجام گرفته و می توان به گونه ای دیگر هم زبان لری را تقسیم بندی کرد. شامل: لری شمالی، لری مرکزی و لری جنوبی. به هر حال در بین زبانهای جنوب غربی ایرانی، زبان لری نزدیکترین رابطه را با زبان فارسی دارد که هر دوی آنها دنباله پارسی میانه هستند.

1 دیدگاه در “نمودار درختی زبانهای هندو – اروپایی

 1. من ایرانی و فارس هستم. البته اگه خیلی شجره شکافی بکنیم حدود ۵۰۰ سال پیش نسلمون از افاغنه نشأت گرفته. ولی ما زیاد اهل پیدا کردن سرمنشأ شجره مون نیستیم. چون قوم پارت مثل اقوام غربی ایران در دسته های بسیار زیاد نیستن. الان دارم یه کتاب می نویسم که توش به اطلاعاتی از مردم غرب ایران بخصوص ایلات و عشایرش در حدود ۷۰ یا ۸۰ سال پیش مربوط میشه و چون حساسیت این اقوام شریف رو به فرهنگ و حتی اصالتشون شنیده بودم، دارم مطالعه می کنم. اما بیشتر از اونچه به نتیجه ای برسم دارم سردرگم میشم. درنتیجه گفتم شاید از شما بتونم اقلا ۴ تا سئوال بپرسم و همون ۴ تا سئوال رو بهم جواب بدین شاید خرابکاری نکنم.
  ممکنه؟
  من با اجازه اتون علی الحساب ۳ تا سئوال می پرسم:
  مردم بختیاری یک زبان دارن یا گویش هست؟ منظورم اینه که آیا یک فارسی زبان کاملا ناآشنا با زبان دیگه ای غیر از فارسی، میتونه کمابیش به مفهوم حرف یک فرد بختیاری برسه؟
  دیگه اینکه آیا هر چه به سمت شمال میریم گویش به سمت زبان میره؟ و در نهایت اشتراک زبانی لری (از هر قسمی) با فارسی اصلا وجود داره؟ و اگه وجود داره یه فارسی زبان با همنشینی با مردم لر چقدر طول میکشه زبانشون رو بفهمن؟
  یه دنیا سئوال دارم اما همینها رو بهم کمک کنید باز هم دنیایی از منت بر سرم گذاشتید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.